ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.09.2009 року Справа № Б29/104-09
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Джихур О.В. (доповідача)
суддів: Виноградник О.М., Лисенко О.М.
при секретарі судового засідання: Ковзиков В.Ю.
за участю представників сторін:
від боржника: Григорук О.О., представник, довіреність № 130 від 13.04.09;
від розпорядника майна: Рева М.О., представник, призначений ухвалою господарського суду по справі № Б29/104-09 від 14.04.09;
представник ЗАТ “ПУМБ”, м. Донецьк у судове засідання не з’явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
розглянувши матеріали апеляційної скарги закритого акціонерного товариства “Перший Український Міжнародний банк”, м. Донецьк
на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 22 червня 2009 року у справі № Б29/104-09
за заявою товариства з обмеженою відповідальністю фірми “Бюро –М”, м. Дніпропетровськ
до товариства з обмеженою відповідальністю фірми “Бюро –М”, м. Дніпропетровськ
про визнання банкрутом,-
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 22 червня 2009 року (суддя Полєв Д.М.) затверджено реєстр вимог кредиторів, встановлено дату проведення зборів кредиторів: до 20 липня 2009 року, зобов’язано розпорядника майна арбітражного керуючого Реву М.О. у 10 денний строк після проведення попереднього засідання повідомити кредиторів згідно з Реєстром вимог кредиторів про місце і час проведення зборів кредиторів та організувати їх проведення, направити господарському суду рішення про створення та склад комітету кредиторів у 5 денний строк.
Не погодившись із вказаною ухвалою, кредитор –закрите акціонерне товариство “Перший Український Міжнародний банк” її оскаржує та вважає такою що порушує законні права кредитора та не відповідає нормам чинного законодавства. Стверджує, що оскаржуваною ухвалою затверджено реєстр вимог кредиторів, до якого також були включені вимоги закритого акціонерного товариства “Перший Український Міжнародний банк” у розмірі 12 294 755,82 грн., замість заявлених 1 595 918, 75 доларів США та 6 056,44 грн. Вважає, що зазначене твердження порушує права кредитора, так як закритим акціонерним товариством “Перший Український Міжнародний банк” були заявлені вимоги до боржника в тому числі в доларах США, які також повинні бути внесені до реєстру вимог кредиторів у цій же валюті. Посилаючись на порушення положень Цивільного кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, Закону України “Про банки та банківську діяльність”, Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” стверджує, що процесуальне законодавство України передбачає можливість заявлення вимог в іноземній валюті та, відповідно, їх внесення до реєстру вимог кредиторів у відповідній іноземній валюті. Таким чином, вимоги заявлені кредитором до боржника в іноземній валюті, повинні бути саме в цій валюті включені до реєстру вимог кредиторів.
Скаржник просить визнати вимоги закритого акціонерного товариства “Перший Український Міжнародний банк” до товариства з обмеженою відповідальністю фірми “Бюро –М” за кредитним договором № 7.4-22 від 11 жовтня 2007 року у розмірі 1 595 918,75 доларів США та 6 056,44 грн.
Представник скаржника в судове засідання 15 вересня 2009 року не з’явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином в судовому засіданні 20 серпня 2009 року, що підтверджується протоколом судового засідання від 20 серпня 2009 року та додатком до нього.
Розпорядник майна Рева М.О. та представник боржника доводи апеляційної скарги заперечують, посилаючись на ч.1 ст.524 Цивільного кодексу України стверджують, що зобов’язання має бути виражене у грошовій одиниці України –гривні. Просять залишити без змін ухвалу господарського суду Дніпропетровської області.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, судова колегія вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Провадження у справі про банкрутство товариства з обмеженою відповідальністю фірми “Бюро –М” порушено за заявою самого боржника 01 квітня 2009 року на підставі ст.ст. 6, 7 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” (далі Закон про банкрутство).
Оголошення щодо порушення відносно боржника справи про банкрутство опубліковано в газеті “Голос України” № 74(4574) від 24 квітня 2009 року (а.с.53).
22 травня 2009 року кредитор закрите акціонерне товариство “Перший Український Міжнародний банк” звернувся до розпорядника майна боржника та господарського суду Дніпропетровської області з заявою про визнання грошових вимог у розмірі 1 595 918,75 доларів США та 6 056,44 грн. (копія заяви із матеріалів справи з грошовими вимогами долучена до матеріалів справи (а.с. 113-116).
Вказані грошові вимоги виникли із зобов’язань боржника по кредитному договору № 7.4-22 від 11 жовтня 2007 року. Зобов’язання боржника по своєчасному погашенню кредиту забезпеченні іпотекою.
Розпорядник майна Рева М.О. визнав грошові вимоги кредитора в сумі 12 294 630,82 грн. і включив їх до першої черги задоволення, про що повідомив кредитора листом від 04 червня 2009 року (а.с.117).
Як пояснив в судовому засіданні розпорядник майна Рева М.О. заявлені кредитором вимоги в доларах США він перевів в національну валюту по курсу 7,70 грн. за 1 долар США, який встановлений Національним Банком України станом на 31 березня 2009 року на час порушення справи про банкрутство.
Відповідно до ст. 99 Конституції України грошовою одиницею України є гривня.
Згідно ст. 192 Цивільного кодексу України законним платіжним засобом обов’язковим до приймання за номінальною вартістю на всій території України, є грошова одиниця України –гривня. Відповідно до п.2 ст.192 Цивільного кодексу України іноземна валюта може використовуватися в Україні у випадках і порядку встановлених законом.
Згідно зі ст. 524 Цивільного кодексу України, зобов’язання має бути виражене у грошовій одиниці України –гривні. Сума, яка підлягає сплаті за таким зобов’язанням визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу.
Спеціальним Законом “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” не передбачено проведення розрахунків з кредиторами у іноземній валюті.
Відповідно до ч.2 ст.15 Закону про банкрутство у реєстрі вимог кредиторів повинні міститися відомості про кожного кредитора, розмір його вимог за грошовими зобов’язаннями чи зобов’язаннями щодо сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, податків і зборів (обов’язкових платежів), черговість задоволення кожної вимоги, окремо розмір неустойки (штрафу, пені).
Згідно ч.4 ст.16 Закону про банкрутство кредитори, у тому числі і органи державної податкової служби, інші державні органи, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов’язкових платежів), мають на зборах кредиторів кількість голосів, пропорційну сумі вимог кредиторів, включених до реєстру вимог кредиторів, кратній тисячі гривень.
Отже, грошові вимоги в реєстрі вимог кредиторів мають бути відображені в національній валюті України.
В розумінні ст.1 Закону про банкрутство грошове зобов’язання –зобов’язання боржника заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно –правового договору та на інших підставах передбачених цивільним законодавством України. Склад і розмір грошових зобов’язань, в тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням процентів, які зобов’язаний сплатити боржник, визначаються на день подачі в господарський суд заяви про порушення провадження у справі про банкрутство, якщо інше не встановлено цим Законом.
Таким чином, обраховуючи розмір заборгованості боржника перед кредитором, розпорядник майна правомірно перевів борг в іноземній валюті в національну валюту по офіційному курсу 7,70 грн. за 1 долар США, який був встановлений Національним Банком України станом на 31 березня 2009 року.
За таких обставин доводи скаржника до уваги не приймаються .
Отже, ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 22 червня 2009 року відповідає діючому законодавству, підстави для її скасування відсутні.
Керуючись статтями 103-106 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ:
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 22 червня 2009 року у справі № Б29/104-09 залишити без змін.
Апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства “Перший Український Міжнародний банк”, м. Донецьк залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого господарського суду України у місячний строк.
Головуючий суддя О.В. Джихур
Суддя О.М. Виноградник
Суддя О.М. Лисенко