Судове рішення #6026853

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

_________________________________________________________________________________________________________

ПОСТАНОВА

                 

12.08.09                                                                                           Справа  № 10/56

Львівський апеляційний господарський суд,  в складі колегії:

головуючого-судді:                     Бойко С.М.,

суддів:                                           Бонк Т.Б.,

                                                      Марко Р.І.,

при секретарі Гулик Н.Г.,

з участю представників:  

від скаржника (відповідача-1) - не з»явилися,

позивача -   з»явився,

відповідачів-2,3  - не з»явилися,

розглянув апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «В-мікс», м.Ужгород

на рішення господарського суду Закарпатської області від 09.06.2009 року, суддя І.В.Івашкович, в справі  за  10/56

за позовом: ОСОБА_2, м.Ужгород

до  відповідачів:

1.          Товариства з обмеженою відповідальністю «В-мікс», м.Ужгород

2.          Відділу реєстрації суб»єктів підприємницької діяльності виконавчого комітету Ужгородської міської ради, м.Ужгород

3.          Державного реєстратора виконавчого комітету Ужгородської міської ради, м.Ужгород

про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників товариства від 08.12.2008 року, оформлене протоколом №1/2008, та скасування  державної реєстрації змін до установчих документів товариства про виключення її зі складу учасників,


                                                         ВСТАНОВИВ:

рішенням господарського суду Закарпатської області від 09.06.2009 року частково задоволено позов  ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю «В-мікс», відділу реєстрації суб»єктів підприємницької діяльності виконавчого комітету Ужгородської міської ради та державного реєстратора виконавчого комітету Ужгородської міської ради в частині визнання недійсним  рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю ”В –мікс” від 8 грудня 2008 року, оформленого протоколом  №1/2008 від 8 грудня 2008р., та скасування державної реєстрації  змін до статуту  ТОВ ”В-мікс”, внесених на підставі цього рішення.

Рішення суду мотивоване тим, що збори учасників від 8 грудня 2008 року скликані, підготовлені та проведені з порушенням встановленого діючим законодавством порядку, оскільки позивача не було належним чином та в передбачені  строки повідомлено про час та місце їх проведення, не надано можливості ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів, що призвело до порушення прав та законних інтересів позивача, які полягають у позбавленні його товариством можливості скористатись гарантованими законом корпоративними правами на участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному законом та установчими документами та реалізувати їх, а тому є підставою для визнання прийнятих на цих зборах рішень недійсними.

Крім цього, відповідачем не доведено, а судом не встановлено наявність в спірному випадку  встановлених ст.64 Закону України «Про господарські товариства»підстав для виключення позивача з числа учасників товариства, що прийнято п.1 оскаржуваного рішення.

В частині позовних вимог до відділу  реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності виконавчого комітету Ужгородської міської ради провадження в справі припинено на підставі п.1 ст.80 ГПК України, оскільки згідно з поданими до справи доказами останній не має статусу юридичної особи.

В апеляційній скарзі скаржник просить рішення  суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити повністю, в зв”язку з неповним з»ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, апелюючи тим, що підтвердженням належного повідомлення позивача про час та місце скликання спірних зборів є відповідні квитанції, які будуть надані суду під час апеляційного провадження.

Апелянт не погоджується з висновком місцевого суду про відсутність встановлених діючим законодавством підстав для виключення позивача з числа учасників товариства, оскільки такі підстави зазначено в оскаржуваному рішенні і вони відповідають підставам, викладеним в ст.64 Закону України «Про господарські товариства».

Скаржник покликається на дотримання вимог норм матеріального права щодо проведення та прийняття рішень спірними зборами, зокрема, наявності кворуму на зборах, підставності  виключення позивача зі складу засновників, вирішення лише тих питань, які включені до порядку денного, правильності проведення голосування, що свідчить про відсутність підстав для визнання прийнятого на спірних зборах рішення недійсним.

Скаржник також покликається на порушення місцевим судом норм процесуального права в частині вирішення спору в короткі терміни та  без участі представника  відповідача-1, якого належним чином не повідомлено про час та місце судового засідання, чим позбавлено права на належний захист прав та інтересів та порушено принцип змагальності та рівності сторін перед законом.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить в її  задоволенні відмовити, мотивуючи тим, що скаржником не наведено визначених ГПК України підстав для скасування рішення місцевого суду. Позивач зазначає, що збори учасників від 8 грудня 2008 року скликані, підготовлені та проведені з порушенням встановленого діючим законодавством порядку, оскільки його не було належним чином та в передбачені  строки повідомлено про час та місце їх проведення, не надано можливості ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів, що призвело до порушення його прав та законних інтересів, а також покликається на відсутність в спірному випадку встановлених ст.64 Закону України «Про господарські товариства»підстав для виключення його з числа учасників товариства.

В судове засідання представники відповідачів не з»явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та місце судового засідання, що підтверджується повідомленнями про вручення ухвали суду, а тому суд вважає за можливе розгляд справи провести за наявними в справі документами про права і обов”язки сторін.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, який підтримав свою позицію, пояснення дав аналогічні, викладені в письмових поясненнях, та дослідивши наявні докази по справі,  вважає, що апеляційна скарга  задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно  статуту ТОВ  ”В –мікс”(в  редакції, затвердженій рішенням загальних зборів учасників від 14.11.2006р. №02/06, дата державної реєстрації 22.11.2006р., номер запису 132410500030002241) учасниками товариства є фізичні особи ОСОБА_3 (із часткою у статутному фонді в розмірі 800000 грн., що становить 80%) та ОСОБА_2 (із часткою у статутному фонді в розмірі 200000 грн., що становить 20%).

08.12.2008р. відбулися загальні збори учасників товариства з обмеженою відповідальністю ”В-мікс”, на яких прийнято рішення, оформлене протоколом №1/2008, про виключення учасника ОСОБА_2 зі складу учасників ТОВ ”В-мікс” (п.1), зменшення розміру статутного капіталу до 60500 грн. (п.2) та затвердження нової редакції статуту ТОВ ”В-мікс” (п.3). На підставі вказаного рішення загальних зборів учасників ТОВ ”В- мікс” державним реєстратором виконавчого комітету Ужгородської міської ради проведено державну реєстрацію нової редакції статуту ТОВ ”В-мікс”(дата реєстрації 29.12.08, номер запису НОМЕР_1).

Вказане рішення та прийняті на його підставі зміни до статуту товариства є предметом оскарження в даній справі.

Підставою для визнання вказаного рішення недійсним позивач зазначає порушення порядку скликання, підготовки та проведення спірних зборів, чим порушено його корпоративне право, а також відсутність встановлених ст.64 Закону України «Про господарські товариства»підстав для виключення з числа учасників товариства.

Згідно статті 58 Закону України „Про господарські товариства”  вищим  органом  товариства  з  обмеженою  відповідальністю  є загальні  збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників. Учасник  товариства  з  обмеженою  відповідальністю    вправі передати  свої  повноваження  на  зборах  іншому   учаснику    або представникові іншого учасника товариства.  Учасники мають  кількість  голосів,  пропорційну  розміру  їх часток у статутному (складеному) капіталі.

Відповідно до ч.5 ст.61 Закону України „Про господарські товариства” про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах. 

Відповідно до ст.60  вказаного закону загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні   учасники   (представники  учасників),  що  володіють  у сукупності  більш як 60 відсотками голосів. Учасники зборів, які беруть участь у  зборах,  реєструються  з  зазначенням кількості  голосів,  яку  має  кожний   учасник та яка завершується до початку роботи зборів і результати якої є єдиною підставою визначити їх правомочність.

Крім цього, порядок скликання чергових та позачергових зборів учасників товариства врегульовано положеннями  статуту ТОВ ”В-мікс” у редакції, чинній на день проведення спірних загальних зборів. Зокрема, п.8.8 статуту  встановлено, що повідомлення про чергові  загальні збори учасників із зазначенням порядку денного має бути відправлено або вручено під розписку кожному з учасників в письмовій формі не менш, як за 30 днів до початку зборів. День відправки повідомлення або день одержання під розписку та день засідання не враховується. Не пізніше як за 7 днів до скликання зборів учасникам повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними на порядок денний зборів (п.8.8 статуту). Згідно п.8.12 статуту повідомлення про проведення позачергових зборів учасників повинні бути складені у письмовій формі та відправлені одним або декількома засобами зв’язку: телетайпом, телексом, телеграфом, телефаксом, листом, електронною поштою або вручені під розписку з повідомленням фактичної адреси учасників та товариства. Датою відправки вважається дата штемпеля поштового відомства місця відправлення листа, телеграми або дата одержання (у випадку вручення під розписку). П.8.13 врегульовано також порядок прийняття рішення загальних зборів шляхом письмового опитування, телексом, телефаксом, телеграфом або іншим способом.

Відповідачем-1 не подано, а судом не встановлено доказів дотримання процедури належного повідомлення позивача про час та місце проведення спірних зборів в порядку, встановленому ст.61 Законом України «Про господарські товариства»та вищезазначеними положеннями статуту товариства.

Покликання скаржника на наявність квитанцій щодо належного повідомлення позивача про час та місце проведення зборів є безпідставними, оскільки в матеріалах справи такі докази відсутні. Під час апеляційного провадження жодні підтверджуючі документи апелянтом не подавалися, клопотання про їх прийняття не заявлялися, незважаючи на те, що в апеляційній скарзі апелянтом однією із підстав скасування рішення зазначено саме наявність таких доказів, які скаржник був позбавлений можливості представити в суд першої інстанції.

Ст.128 Цивільного кодексу України, ст.ст.64,72 Закону України "Про господарські товариства" передбачено можливість виключення учасників товариств з обмеженою відповідальністю, які систематично не виконують чи неналежним чином виконують свої обов'язки або перешкоджають досягненню цілей товариства.

Відповідно до змісту ст.64 Закону України „Про господарські товариства" учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує, або неналежним чином виконує обов'язки або своїми діями перешкоджає досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють в сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства. При цьому цей учасник (його представник) у голосуванні участі не бере.

Як свідчить правовий аналіз чинного законодавства, рішення про виключення учасника з господарського товариства обґрунтовується причинами такого виключення і зазначається, які саме факти невиконання статутних обов’язків стали підставою виключення учасника з товариства, в чому полягає систематичність невиконання учасником товариства його обов'язків, якими саме діями (бездіяльністю) учасник перешкоджає досягненню цілей товариства.

Судом встановлено, що підставою  виключення  позивача з   числа   учасників  товариства  згідно оскаржуваного рішення було: неявка позивача на загальні збори учасників, відсутність конкретних пропозицій відносно діяльності товариства, неприйняття участі в діяльності товариства, неналежне виконання обов’язків, перешкоджання своїми діями досягненню цілей товариства, перешкоджання веденню законної господарської діяльності товариства.

Проте, скаржником  не доведено та  не представлено жодних доказів в підтвердження здійснення виключеним учасником вищезазначених дій щодо систематичного невиконання чи неналежного виконання обов»язків та перешкоджання своїми діями досягненню цілей товариства. Відповідачем-1 не представлено ні доказів доручення  позивачу виконання певних обов»язків, ні відмов його від виконання цих обов»язків чи неналежне виконання, не представлено доказів вчинення дій, які перешкоджали досягненню цілей товариства та не доведено в чому ці порушення полягають.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про господарські товариства»учасники товариства зобов'язані: а) додержувати установчих документів товариства і виконувати рішення загальних зборів та інших органів управління товариства; б) виконувати свої зобов'язання перед товариством, в тому числі і пов'язані з майновою участю, а також вносити вклади (оплачувати акції) у розмірі, порядку та засобами, передбаченими установчими документами.

Таким чином, із зазначених в оскаржуваному рішенні підстав виключення позивача з числа учасників не вбачається підстав, встановлених ст.64 Закону України «Про господарські товариства»для виключення з числа учасників.

Згідно статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема може захищати свої права та охоронювані законом інтереси шляхом звернення до суду у випадку їх порушення, оспорювання чи невизнання самим акціонерним товариством.

Підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства можуть бути, зокрема: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; акціонер (учасник) товариства був позбавлений можливості взяти участь у загальних зборах; рішення загальних зборів порушує права чи законні інтереси акціонера (учасника) товариства.

Згідно п.4 частини третьої статті 129 Конституції України та ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

З наведеного місцевий суд прийшов до правильного  висновку про наявність в спірному випадку підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю «В-мікс»в частині визнання недійсним  рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю ”В –мікс” від 8 грудня 2008 року, оформленого протоколом  № 1/2008 від 8 грудня 2008р..

Згідно  ст.31 Закону України” Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних  осіб –підприємців” у разі  постановлення  судового рішення  щодо  скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих  документів  юридичної особи,  суд у день набрання законної сили  судовим  рішенням  надсилає  його державному реєстратору для внесення запису  про  судове  рішення  щодо  скасування  державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

З наведеного місцевим судом підставно задоволено позовні вимоги  і в частині  скасування державної реєстрації  змін до статуту  ТОВ ”В-мікс”, внесених на підставі рішення загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю ”В –мікс” від 8 грудня 2008 року, оформленого протоколом  № 1/2008 від 8 грудня 2008р.

Щодо позовних вимог до відділу  реєстрації суб’єктів підприємницької діяльності виконавчого комітету Ужгородської міської ради, то місцевим судом також підставно припинено провадження в справі згідно вимог  п.1 ст.80 ГПК України, оскільки даний відділ реєстрації не має статусу юридичної особи.

За таких обставин рішення місцевого господарського суду  відповідає вимогам діючого законодавства, оскільки прийнято внаслідок правильного застосування місцевим судом норм матеріального права та відповідності висновків суду зібраним у справі доказам, а тому підстав для його скасування апеляційний суд не вбачає.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, суд,

                                                          

                                                   п о с т а н о в и в:


рішення господарського суду Закарпатської області від 09.06.2009 року в справі за номером  10/56 -  залишити без змін, а апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «В-мікс»–без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.   

Матеріали справи  повернути в місцевий господарський суд.


Головуючий -суддя:                                   С.М.Бойко

Судді:                                                            Т.Б.Бонк

       

                                                                       Р.І.Марко



  • Номер:
  • Опис: стягнення 59078,42 грн.
  • Тип справи: Скарга на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби
  • Номер справи: 10/56
  • Суд: Господарський суд м. Києва
  • Суддя: Бойко С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 09.06.2015
  • Дата етапу: 11.08.2015
  • Номер:
  • Опис: Дії виконавчої служби
  • Тип справи: Скарга на дії чи бездіяльність органів Державної виконавчої служби
  • Номер справи: 10/56
  • Суд: Господарський суд Донецької області
  • Суддя: Бойко С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 28.04.2020
  • Дата етапу: 28.04.2020
  • Номер:
  • Опис: Про спонукання вчинити певні дії
  • Тип справи: Інші типи заяви (2-й розділ звіту)
  • Номер справи: 10/56
  • Суд: Господарський суд Донецької області
  • Суддя: Бойко С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.05.2020
  • Дата етапу: 05.05.2020
  • Номер:
  • Опис: про стягнення боргу за споживання електричної енергії 18 411,06 грн
  • Тип справи: Позовна заява(звичайна)
  • Номер справи: 10/56
  • Суд: Господарський суд міста Києва
  • Суддя: Бойко С.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 31.01.2011
  • Дата етапу: 07.04.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація