Справа №2–а–157/19-16/09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
4 вересня 2009 року Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого суду судді ПАРФЕНЮКА В. І.
з участю секретаря ЮЖДИ Л. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до окремої роти ДПС для обслуговування доріг державного значення (підпорядкована УДАІ) МГБ, підпорядкованої УМВС України в Тернопільській області про скасування постанови інспектора адмінпрактики ОР ДПС ОДДЗ ДАІ ФУРКИ Романа Івановича в справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
В квітні 2009 року позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідача окремої роти ДПС для обслуговування доріг державного значення (підпорядкована УДАІ) МГБ, підпорядкованої УМВС України в Тернопільській області про скасування постанови інспектора адмінпрактики ОР ДПС ОДДЗ ДАІ ФУРКИ Р. І. в справі про адміністративне правопорушення.
В позовній заяві позивач вказав, що 28 березня 2009 року він отримав по пошті постанову по справі про адміністративне правопорушення серії ВО № 045542 від 21 березня 2009 року, винесену інспектором адмінпрактики ДАІ ФУРКА Р. І. за результатами фіксації порушень Правил дорожнього руху у відповідності до ст. 14-1 КУпАП. З постанови йому стало відомо, що його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП за перевищення швидкості руху в населеному пункті та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 гривень.
Постанову ОСОБА_1 вважає незаконною і такою, що підлягає скасуванню, оскільки прилад, яким проводився нагляд за дорожнім рухом з метою фіксації порушень ПДР, не працює в автоматичному режимі, невідомо, де він знаходився, він не відповідає вимогам закону, не сприяє виконанню основних завдань міліції по профілактиці та припиненні правопорушень. Крім того, на місці правопорушення автомобіль ніхто не зупиняв, протоколу та постанови не складав, в постанові відсутні докази належності виміряної швидкості саме його автомобілю.
Просить визнати дії інспектора адмінпрактики ДАІ ФУРКИ Р. І. неправомірними, скасувати винесену ним постанову про притягнення його адміністративної відповідальності, та поновити строк оскарження постанови, оскільки отримав її копію з пропуском строку на оскарження.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, надав суду заяву, в якій просив справу розглядати без його участі, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити.
Представник відповідача - окремої роти ДПС для обслуговування доріг державного значення (підпорядкована УДАІ) МГБ, підпорядкованої УМВС України в Тернопільській області, ФУРКА Р. І. в судове засідання не з’явився, про причини неявки суду не повідомив, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, дослідивши докази по справі, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних мотивів.
У судовому засіданні встановлено, що 21 березня 2009 року інспектором адмінпрактики ДАІ ФУРКА Р. І. винесена постанова серії ВО № 045542 по справі про адміністративне правопорушення, згідно якої позивача ОСОБА_1 як власника транспортного засобу притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 340 гривень.
Підставою притягнення позивача до адміністративної відповідальності є розглянуті матеріали про адміністративне правопорушення, отримані із застосуванням приладу «Візир» № 0711191, а саме: фотозображення, на якому зображена передня частина автомобіля, час, дата та швидкість.
Згідно постанови по справі про адміністративне правопорушення 21 березня 2009 року о 12 год. 48 хв. в смт. Дружба Теребовлянського району гр. ОСОБА_1, керуючи автомобілем марки «ВАЗ» державний номерний знак НОМЕР_1, перевищив встановлену швидкість руху в населеному пункті на 28 км/год., рухався із швидкістю 88 км/год.
З доданих до постанови даних спеціального технічного засобу вбачається про здійснення фотофіксації автомобіля позивача за допомогою приладу "Візир" та за участю людини, яка розміщалася з цим приладом на узбіччі проїзної частини.
Згідно ч. 1 ст. 14-1 КУпАП притягнення до адміністративної відповідальності власників (співвласників) транспортних засобів за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху можливо тільки у разі їх фіксації працюючими у автоматичному режимі спеціальними технічними засобами, тобто технічними засобами працюючими без втручання людини.
У відповідності до ст. 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 254 Кодексу України про адміністративні правопорушення про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженою на те посадовою особою. Протокол про адміністративне правопорушення у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 258 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено випадки, коли протокол про адміністративне правопорушення не складається, а саме частина 6 статті встановлює, що у разі виявлення адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованого за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, протокол про адміністративне правопорушення не складається, а постанова у справі про адміністративне правопорушення виноситься без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Копії постанови у справі про адміністративне правопорушення та матеріалів, зафіксованих за допомогою працюючих в автоматичному режимі спеціальних технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, надсилаються особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, протягом трьох днів з дня винесення такої постанови.
21 березня 2009 року інспектором адмінпрактики ДАІ ФУРКА Р. І. не використовувався працюючий в автоматичному режимі спеціальний технічний засіб при виявленні адміністративного правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, тому повинен був складатися протокол про адміністративне правопорушення з роз'ясненням прав та наданням можливості надати відповідні пояснення особою, щодо якої складається протокол про адміністративне правопорушення.
За інформацією ДП «Укрметртестстандарт» стало відомо, що вимірювач швидкості «Візир» не відноситься до спеціальних технічних засобів, що працюють в автоматичному режимі, оскільки він має лише обмежені функції для автоматизації процесу вимірювань і не може працювати без участі оператора.
Згідно припису, винесеного Генеральною прокуратурою України 02.07.2009 року № 07/1/2-165 начальнику Департаменту Державної автомобільної інспекції України про усунення порушень закону при притягненні осіб до адміністративної відповідальності, вказано припинити практику винесення постанов у справах про адміністративні правопорушення, зафіксовані за допомогою вимірювача швидкості «Візир», без складання протоколів та без участі осіб, що притягуються до адміністративної відповідальності.
Таким чином, застосування цього технічного засобу як підстави для безпротокольної форми фіксації адміністративних правопорушень та розгляду справ у відсутності особи, що притягується до адміністративної відповідальності, суперечить вимогам ст.ст. 254, 258, 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення і суттєво порушує конституційні права громадян.
Інспектор адмінпрактики ДАІ ФУРКА Р. І. зобов’язаний був зупинити водія автомобіля, що зображений на фотознімку, доданому до вказаної постанови, і скласти протокол про адміністративне правопорушення, оскільки дії працівника ДАІ, який за допомогою вказаного засобу «Візир» лише фіксує, а не припиняє адміністративне правопорушення, суперечать вимогам п. 5 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про міліцію», відповідно до якого міліція зобов’язана припиняти адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні не знайшов підтвердження сам факт вчинення позивачем ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: перевищення швидкості руху в населеному пункті.
Відповідачем не представлено належних доказів про вчинення позивачем адміністративного правопорушення в той час, коли відповідно до ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову. Тому суд приходить до висновку, що відповідачем не надано доказів правомірності винесеної постанови, так як один фотознімок з виявленим порушенням зафіксований приладом для вимірювання швидкості "Візир" не може бути підставою для винесення постанови про накладення адміністративного стягнення, оскільки даний пристрій не працює в автоматичному режимі, і дія ч. 6 ст. 258 КУпАП не може на нього поширюватися.
За таких обставин, постанова від 21 березня 2009 року серії ВО № 045542, винесена інспектором адмінпрактики ДАІ ФУРКА Р. І. з порушенням положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, без належних доказів, які б підтверджували вчинення адміністративного правопорушення, з порушенням прав позивача, підлягає скасуванню.
Суд вважає, що позивачу ОСОБА_1 слід поновити строк на оскарження постанови. При цьому суд враховує, що згідно до ст. 289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. В разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
В даному випадку десятиденний строк для оскарження постанови пропущено з поважних причин, оскільки копію постанови йому направлено 27 березня 2009 року, що підтверджується поштовим конвертом, у якому її надіслано. Суд також враховує, що позовна заява про скасування постанови надійшла до суду 03 квітня 2009 року.
Керуючись ст.ст. 7, 18, 70, 71, 86, 100, 159, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 14-1, 254, 256, 258, 288, 289, 293 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Поновити позивачу ОСОБА_1 строк оскарження постанови в справі про адміністративне правопорушення.
Визнати дії інспектора адмінпрактики ОР ДПС ОДДЗ ДАІ ФУРКИ Романа Івановича неправомірними та скасувати постанову серії ВО № 045542 від 21 березня 2009 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в розмірі 340 гривень, а справу провадженням закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги Львівському апеляційному адміністративному суду через Чортківський районний суд.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана сторонами протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не буде подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
СУДДЯ: В. І. ПАРФЕНЮК