Справа № 22-2658/2008 Головуючий по першій інстанції Копичинський О.В.
Доповідач Берещанська І.І.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2008 року травня місяця 27 дня колегія суддів Судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого, судді Берещанської І.І.,
Суддів Філатової Є.В., Кузнєцової О.О.
При секретарі Постіковій О.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сімферополі цивільну справу за заявою Територіальної громади м. Саки в особі Сакської міської ради АР Крим про визнання спадщни відумерлою, за апеляційною скаргою Територіальної громади м. Саки в особі Сакської міської ради АР Крим на рішення Сакського міськрайонного суду АР Крим від 30 листопада 2007 року,
ВСТАНОВИЛА:
Територіальна громада м. Саки в особі Сакської міської ради АР Крим звернулася до суду із заявою про визнання квартири АДРЕСА_1 у м. Саки відумерлою спадщиною та визнання за Сакською міськрадою права власності на вказану квартиру. Свої вимоги мотивує тим, що власником зазначеної квартири була ОСОБА_1, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1. З часу відкриття спадщини і до теперішнього часу ніхто не звертався до Сакської нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, а у органах БТІ не проводилась правова реєстрація права на зазначену квартиру на іншу особу. Вважає, що у зв'язку з цим ця квартира повинна перейти у власність територіальної громади м. Саки.
Рішенням Сакського міськрайонного суду АР Крим від 30 листопада 2007 року у задоволенні заяви відмовлено.
В апеляційній скарзі апелянтом ставиться питання про скасування рішення суду і про ухвалення нового рішення, з тих підстав, що висновки суду не відповідають дійсним обставинам справи і вимогам закону. Зокрема, апелянт вважає, що суд першої інстанції неправильно трактував норму матеріального права, тому відмовив у задоволенні заяви.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду скасуванню з постановою нового рішення про задоволення заяви з наступних підстав.
Постановляючи рішення про відмову у задоволенні заяви про визнання спадщини відумерлою, суд першої інстанції виходив з того, що відповідний орган місцевого самоврядування, встановивши наявність безхазяйної нерухомої речі, повинен взяти цю річ на свій облік і прийняти заходів для розшуку нащадків( дати оголошення в газеті місцевого і державного рівня з зазначенням строку взяття нерухомої речі на свій облік, зареєструвати в БТІ факт взяття на свій облік такої речі тощо) і тільки через рік після виконання зазначених дій звертатися до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою. Проте колегія суддів вважає зазначені висновки суду постановлені з порушенням норм матеріального права - ст. 1277 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визначає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Заява про відкриття спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини. У своєму рішенні суд першої інстанції посилається на той факт, що зазначена квартира не поставлена на облік, не зареєстрована в БТІ, відсутнє оголошення у газеті про взяття квартири на облік. Проте такий порядок стосується безхазяйного майна і не може бути тлумачений з приводу оформлення права власності на відумерлу спадщину, порядок якого встановлений Цивільним кодексом України.
З матеріалів справи вбачається, що власник квартири АДРЕСА_1 міста Саки ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1. З часу відкриття спадщини і до теперішнього часу ніхто не звертався до Сакської нотконтори із заявою про прийняття спадщини, а в БТІ не проводилася правова реєстрація на зазначену квартиру. Таким чином колегія суддів приходить до висновку, що на сьогоднішній день відсутні спадкоємці за заповітом і за законом, дані про те, що спадщина прийнята відсутні, тому є законні підстави визнати спадщину відумерлою.
Відповідно до ст. 309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального права. Суд першої інстанції повно та всебічно встановив дійсні обставини справи, але неправильно застосував норми матеріального права, тому рішення суду належить скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення заяви.
На підставі вказаного і керуючись статтями 303, 309, 316 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів Судової палати у цивільних справах,
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу Територіальної громади міста Саки в особі Сакської міської ради задовольнити, рішення Сакського міськрайонного суду АР Крим від 30 листопада 2007 року скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення заяви Територіальної громади міста Саки в особі Сакської міської ради АР Крим про визнання квартириАДРЕСА_1 у місті Саки АР Крим відумерлої.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржено безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двох місяців.