_____________________________________________________________________________
Справа№1512/9688/2012
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 листопада 2012 р. року, Київський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді -
за участю секретаря -
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 «Про стягнення боргу», -
ВСТАНОВИВ:
17.07.2012 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення боргу, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_2 борг у розмірі 85236,37 гривень та судовий збір у розмірі 852,36 гривень.
Позивач у судове засідання з’явився, позовну заяву підтримав у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з’явився, про час та місце розгляду справи сповіщався належним чином.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази, які є в матеріалах справи, суд приходить до наступного.
Згідно положень ст. 1046 ЦК України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Статтею 1047 ЦК України визначено форму договору позики, так, договір позики укладається у письмовій формі, якщо його сума не менш як у десять разів перевищує встановлений законом розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а у випадках,коли позикодавцем є юридична особа, - незалежно від суми.
Письмова форма договору має відповідати вимогам, передбаченим статтею 207 ЦК України.
Договір позики відповідно до ст.208 ЦК України обов’язково необхідно вчиняти у письмовій формі.
Згідно розписки про отримання позики від 26.02.2010 року, ОСОБА_2 взяв у ОСОБА_1 гроші у сумі 5000 доларів США та зобов’язався повернути отримані в борг кошти до 01.06.2010 року. У разі неможливості повернення грошової суми в строк, зобов’язався виплатити протягом 7 днів грошову суму у розмірі 10000 доларів США. Дані кошти були отримані ОСОБА_2 у зв’язку із обов’язком провести угоду по акціям.
Крім того в ході судового засідання, представник позивача пояснив, що грошові кошти в розмірі 5000 тис. доларів США ОСОБА_2 отримав з метою проведення угоди по акціям. Проте суду не було надано доказів наявності у позивача акцій та представник позивача не міг пояснити під ознаки якого договору підпадає дана угода.
Розписка засвідчує лише факт отримання грошей або речей позичальником. Вона не замінюють договору позики. У зв’язку з чим укладення такого договору, що підтверджується лише розпискою вважається недодержанням вимог закону.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_1 письмового договору позики не укладали.
За таких обставин, у відповідності до вимог ст.ст. 1046,1047 ЦК України судом не встановлено факту боргового зобов’язання за договором позики.
Враховуючи зазначене вище, суд вважає, вимоги позивача щодо стягнення суми боргу відповідно до розписки укладеної на суму 85236,37 гривень безпідставними.
Вимоги позивача в частині стягнення судових витрат, відповідно до ст.88 ЦПК України також задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 509, 524, 525, 526,1046, 1047, 1049,1051 ЦК України, ст.ст. 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 «Про стягнення боргу»–відмовити.
Рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача шляхом звернення із заявою про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня оголошення ухвали про залишення заяви без задоволення.
Суддя : Брайловська А. І.