Справа №2-1092
2009 року
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
20 липня 2009 року м. Севастополь
Балаклавський районний суд міста Севастополя у складі:
судді Шашкіної В.А.,
при секретарі Фуштовій О.А.,
представника позивача – ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Севастополі цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, Балаклавської районної Ради м. Севастополя, третя особа: Головне управління Держкомзему в місті Севастополі, Садівниче товариство «Фіолент» про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та часткову відміну рішення Балаклавської районної Ради м. Севастополя,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з вимогою визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку, виданий 14.08.2008 р. відповідачу ОСОБА_3 на підставі рішення Балаклавської районної Ради м. Севастополя № 9с-5-196 від 30.03.2007 року «Про передачу в приватну власність земельних ділянок громадянам у межах садівничих товариств для ведення індивідуального садівництва» в частині передачі ОСОБА_3 в приватну власність земельної ділянки № 743 загальною площею 0,0415 га у межах СТ «Фіолент». Позовні вимоги мотивовані тим, що даний державний акт виданий ОСОБА_3 на земельну ділянку, яка на момент видачі державного акта знаходилася в користуванні позивача.
В процесі розгляду даної цивільної справи позивач уточнив свої позовні вимоги та просить суд також визнати таким, що втратило силу рішення Балаклавської районної ради м. Севастополя, на підставі якого був виданий державний акт на право власності на земельну ділянку ОСОБА_3
Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, про час розгляду даної справи був повідомлений належним чином та викликаний в суд через оголошення в пресі, про причини неявки суду не повідомив.
Представники відповідача Балаклавської районної ради м. Севастополя та третьої особи у судове засідання не з'явилися, про час розгляду справи були повідомлені належним чином, причин неявки суду не повідомили.
Представник третьої особи СТ “Фіолент” надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з урахуванням наданих уточнень підтримав, та просить їх задовольнити у повному обсязі.
Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що СТ “Фіолент” відповідно до Державного акту на право постійного користування землею I-КМ №005844 від 31.03.1997 р. є власником земельної ділянки площею 34,243 га, наданої для ведення колективного садівництва.
Рішенням Балаклавської районної ради м. Севастополя від 30.03.2007 р. №9с-5-196 “Про передачу у приватну власність земельних ділянок громадянам у межах садівничих товариств для ведення індивідуального садівництва” члену СТ “Фіолент” ОСОБА_3 було надано у приватну власність земельну ділянку площею 0,0415 га у складі СТ “Фіолент” для ведення індивідуального садівництва у порядку безоплатної приватизації.
Після цього відповідач ОСОБА_3 подав до СТ “Фіолент” письмову заяву від 08.09.2007р. про виключення з членів товариства. У заяві вказано, що ОСОБА_3 на момент подачі заяви є власником не приватизованої земельної ділянки № 743.
У той же час позивач ОСОБА_5 подав до СТ “Фіолент” письмову заяву від 08.09.2007 р. про вступ до членів товариства.
Рішенням правління СТ “Фіолент” від 29.10.2007 р., оформленим протоколом № 45 відповідач ОСОБА_3 був виключений з членів СТ “Фіолент” та до членів товариства був прийнятий позивач ОСОБА_5 За позивачем закріплена земельна ділянка № 743, яка раніше належала відповідачу ОСОБА_3
Як вбачається з наявної в матеріалах справи членської книжки садівника СТ “Фіолент” позивач є членом СТ “Фіолент” та сплатив вступні і членські внески, в користуванні позивача знаходиться земельна ділянка № 743.
Разом з тим, 14.08.2008 р. відповідачу ОСОБА_3, тобто вже після виходу з членів товариства, був виданий Державний акт серії ЯЕ №186579 на право власності на земельну ділянку № 743 площею 0,0415 га у межах землекористування СТ “Фіолент” для ведення садівництва.
Відповідно до статті 116 ЗК України г ромадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
З цього випливає, що безоплатній передачі громадянам у порядку приватизації підлягають земельні ділянки, які перебувають у власності громадян.
Але судом встановлено, що на момент видачі Державного акту на право власності на земельну ділянку, відповідач ОСОБА_3 за власним бажанням був виключений з членів СТ “Фіолент” та припинив користування земельною ділянкою №743. Користувачем цієї земельної ділянки є позивач ОСОБА_5
Статтею 125 ЗК України передбачено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Відповідно до статті 126 ЗК України право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами.
В силу статті 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Виходячи із змісту статті 11 ЦК цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Однак, відповідач ОСОБА_3 ще до отримання 14.08.2008 р. Державного акту на право власності на землю вийшов з членів СТ “Фіолент” та відмовився від користування земельною ділянкою № 743, у зв'язку з чим втратив право на безоплатну приватизацію землі, що виключає можливість набуття відповідачем ОСОБА_3 права власності на цю земельну ділянку в порядку приватизації. Навпаки, позивач вступив в СТ, отримав у користування земельну ділянку та набув право на її приватизацію.
Тому виданий відповідачу ОСОБА_3 Державний акт на право власності на земельну ділянку є недійсним, оскільки виданий всупереч положенням Земельного кодексу України, які передбачають безоплатне надання громадянам тільки тих земельних ділянок, що знаходяться в користуванні громадян.
Згідно частини 3 статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та застосування інших, передбачених законом, способів.
Відповідно до статей 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, та має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема: визнання права, припинення дії, яка порушує право. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Позивач звертався до відповідача Балаклавської районної ради та просив скасувати рішення про надання ОСОБА_3 земельної ділянки, але відповідач відмовився самостійно скасувати рішення та вказав, що вирішення цього питання можливо за рішенням суду.
Суд приходить до висновку, що наявність діючого рішення Балаклавської районної ради в м. Севастополі від 30.03.2007 р. про надання ОСОБА_3 земельної ділянки у складі СТ “Фіолент” порушує права позивача - члена СТ “Фіолент”, у користуванні якого знаходиться ця земельна ділянка, та унеможливлює приватизацію позивачем цієї земельної ділянки.
Тому суд вважає за можливе захистити права позивача шляхом визнання таким, що втратило силу рішення Балаклавської районної ради в м. Севастополі про надання ОСОБА_3 земельної ділянки № 743, площею 0,0415 га.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_5 є законними, обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 116, 118, 152 Земельного кодексу України, ст. ст. 1, 11, 15, 16, 328 Цивільного кодексу України, ст. ст. 60, 88, 212-215, 224-226 Цивільного процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3, Балаклавської районної Ради м. Севастополя, третя особа: Головне управління Держкомзему в місті Севастополі, Садівниче товариство «Фіолент» про визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку та часткову відміну рішення Балаклавської районної Ради м. Севастополя – задовольнити.
Визнати недійсним Державний акт ЯЕ №186579 на право власності на земельну ділянку серії площею 0,0415 га, у межах землекористування Садівничого товариства “Фіолент”, ділянка № 743, кадастровий номер земельної ділянки 853630000:06:002:0197, виданий 14.08.2008 р. Балаклавською районною у м. Севастополі Радою ОСОБА_3, який проживає АДРЕСА_1 шляхом втрати сили рішення Балаклавської районної у м. Севастополі Ради №9с-5-196 від 30.03.2007 р. “Про передачу у приватну власність земельних ділянок громадянам у межах садівничих товариств для ведення індивідуального садівництва” у частині передачі ОСОБА_3, який проживає АДРЕСА_1, в приватну власність земельної ділянки №743 площею 0,0415 га у складі Садівничого товариства “Фіолент”.
Скасувати заходи по забезпеченню позову, накладений по даній цивільній справі ухвалою Балаклавського районного суду м. Севастополя від 13.02.2009 р., а саме, зняти арешт з земельної ділянки № 743, загальною площею 411 кв.м, кадастровий номер 8536300000:06:002:0197, яка розташована по сьомій лінії в СТ «Фіолент» Балаклавського району м. Севастополя, яка належить на праві власності ОСОБА_3.
Виконання рішення в даній частині доручити Першій державній нотаріальній конторі м. Севастополя, Балаклавській районній раді в м. Севастополі, Севастопольському міському головному управлінню земельних ресурсів та Севастопольській міській філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах».
Стягнути з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 (паспорт серія НОМЕР_2, виданий 03.04.1997 р. Павлоградським ГМВ УМВС України в Дніпропетровській обл.), ідентифікаційний № НОМЕР_1, що проживає за адресою: АДРЕСА_1, на користь ОСОБА_6, що зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2, судовий збір в сумі 8 (вісім) грн. 50 коп. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 7 (сім) грн. 50 коп.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду міста Севастополя через Балаклавський районний суд міста Севастополя.
Заява від відповідача про перегляд заочного рішення може бути подана до Балаклавського районного суду міста Севастополя у 10-денний строк з дня отримання ними копії заочного рішення.
Заява від позивача про апеляційне оскарження може бути подана до Балаклавського районного суду міста Севастополя у 10-денний строк з дня проголошення рішення, апеляційна скарга у 20-денний строк після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя В.А. Шашкіна