Донецький окружний адміністративний суд |
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
25 вересня 2009 р. Справа № 2а-15685/09/0570
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Ушенко С.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до прокурора Донецької області про визнання дій протиправними і зобов”язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до прокурора Донецької області про визнання дій протиправними і зобов”язання вчинити певні дії
В своїй позовній заяві позивач ставить питання про визнання протиправними дій відповідача в частині ненадання відповіді на скаргу № 603 від 24.07.2009р.; зобов”язання відповідача прийняти рішення по скарзі в частині прийняття заходів до прокурора Київського району м. Донецька Софієва С.О. і надання відповідей на всі його скарги.
Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що 24.07.2009р. він звернувся із заявою до прокурора Донецької області, яку зареєстровано за № 603, про прийняття заходів до прокурора Київського району м.Донецька Софієва С.О. спрямованих на порушення кримінальної справи за порушення права на захист, а також про надання відповідей на всі поставлені питання. До теперішнього часу відповіді на вказану заяву ним не отримано.
Як вбачається з позовних вимог позивача і з доданих до позовної заяви документів в їх обгрунтування, позивачем складено скаргу, датовану 24.07.2009р., на незаконні дії прокурора Київського району м. Донецька Софієва С.О., в якій він просить прокурора Донецької області прийняти заходи до прокурора Київського району м. Донецька Софієва С.О. спрямованих на порушення кримінальної справи за порушення права на захист; провести перевірку за його заявами і надати йому відповіді за результатами їх розгляду.
У своїх позовних вимогах позивач ставить питання про зобов”язання прокурора Донецької області провести перевірку за його скаргою № 603 від 24.07.2009р., тобто фактично прийняти процесуальне рішення відповідно до вимог ст. ст. 94, 97 Кримінально-процесуального кодексу України і просить через прийняття рішення судом зобов”язати його повідомити про результати перевірки.
Відповідно до ст. 94 Кримінально-процесуального кодексу України однією з підстав для порушення кримінальної справи є заяви окремих громадян.
Статею 97 вказаного Кодексу передбачено, що прокурор зобов”язаний приймати заяви про скоєні злочини або про злочини, що готуються. За заявою про злочин прокурор зобов”язаний прийняти одне з таких рішень: 1) порушити кримінальну справу; 2) відмовити в порушенні кримінальної справи; 3) направити заяву за належністю. У разі необхідності перевірити заяву до порушення справи, така перевірка проводиться прокурором, слідчим або органом дізнання в строк не більше десяти днів.
Вимогами ст. 98-2 КПК України передбачено, що у разі порушення кримінальної справи прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя повинні вручити копію відповідної постанови особі, відносно якої порушено кримінальну справу, і потерпілому.
Згідно до ст. 99 КПК України у разі відсутності підстав для порушення кримінальної справи прокурор, слідчий, орган дізнання або суддя своєю постановою відмовляють в порушенні кримінальної справи, про що повідомляють зацікавлених осіб.
З доданої до позовної заяви скарги № 603 від 24.07.2009р. вбачається, що на момент направлення заяв на адресу прокурора Київського району м. Донецька Софієва С.О. та скарги на адресу прокурора Донецької області в провадженні Київського районного суду м. Донецька знаходилась кримінальна справа, обвинуваченим по якій є позивач.
Відповідно до ст. 236 КПК України, яка передбачає оскарження дій прокурора при наявності кримінальної справи, дії прокурора можуть бути оскаржені до суду. Скарги на дії прокурора розглядаються судом першої інстанції при попередньому розгляді справи або при розгляді її по суті.
Таким чином, як вбачається з позовних вимог, матеріалів, доданих до позовної заяви, вимог законодавства, даний спір належить розглядати в порядку кримінального судочинства місцевим загальним судом.
Критерієм, який дозволяє визначити, які дії чи бездіяльність органу дізнання, слідчого, прокурора і які рішення цих органів можуть бути оскаржені до місцевого загального суду, є обмеження конституційних прав і свобод громадян або створення перепон для доступу до правосуддя, що саме і вказано в позовній заяві позивача та про що саме вона і просить суд.
Пунктом 2 частини 2 ст. 17 КАС України передбачено, що компетенція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.
Оскільки спірні правовідносини витікають з кримінального та кримінально-процесуального законодавства, тому цей спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до вимог ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства. Копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Враховуючи викладене та приймаючи до уваги, що дана адміністративна справа не підсудна Донецькому окружному адміністративному суду і не може бути розглянута в порядку адміністративного судочинства, суд приходить до висновку про необхідність відмови позивачеві у відкритті провадження в адміністративній справі.
На підставі викладеного, ст. ст. 17, 18 КАС України, керуючись ст. 109 КАС України,-
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до прокурора Донецької області про визнання дій протиправними і зобов”язання вчинити певні дії.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати ОСОБА_1 разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Роз”яснити ОСОБА_1, що така справа відноситься до юрисдикції кримінального суду, повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвалу постановлено в нарадчій кімнаті.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання копії ухвали заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 10 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Суддя Ушенко С. В.