ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08.04.08р. | Справа № 22/116-08 |
за позовом Державного підприємства "Придніпровська залізниця", м. Дніпропетровськ
до Відкритого акціонерного товариства "Павлоградвугілля", м. Павлоград
про стягнення 33 512 грн.
Суддя Пуппо Л.Д.
Представники:
Від позивача:не з"явився
Від відповідача: Мележик О.О. - дов. від 01.03.08.
Носенко Т.Г. - дов. від 20.03.08.
Климко Л.П. - дов. від 20.11.07.
Дашко П.В. - дов. від 20.11.07.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить стягнути 33 512 грн. штрафу за невиконання плану перевезень вантажів № 1002 в липні 2007 року по станції Ароматна.
Відповідач позов не визнав, пославшись на те, що позивачем порушений порядок та умови зарахування вагонів під завантаження, облікова картка оформлена з порушеннями, тому не може вважатися належним доказом його вини у невиконанні плану. В дні 1, 4, 6, 11, 17, 19, 21, 22, 24, 26, 28, 29 в графі 4 (подано вагонів) вказана кількість поданих вагонів значно менше, ніж заплановано, проте в порушення пункту 6.4.6. Правил планування в графі 7 (причина недовантаження) вказано "не освоєння всіх поданих вагонів", які взагалі не були подані на під’їзну колію.
ВСТАНОВЛЕНО
За положеннями статті 20 Статуту залізниць України (далі Статут) виконання перевезень враховується в обліковій картці встановленої Правилами форми. Картка підписується начальником станції і вантажовідправником по закінченні кожної звітної доби. Вона є засобом обліку виконання плану вантажних перевезень і основним документом, за яким на підставі статей 106-109 Статуту залізниць України нараховується штраф за невиконання плану перевезення вантажовідправником і залізницею.
За положеннями пунктів 6.1 і 6.2 Правил планування перевезень вантажів (далі Правила) облік виконання плану перевезень вантажів здійснюється в обліковій картці, на підставі цього обліку визначаються розміри матеріальної відповідальності сторін за невиконання плану. Облікова картка підписується відправником і начальником станції або уповноваженим працівником станції по закінченні кожної звітної доби.
Штраф за невиконання місячних планів і додаткових замовлень на перевезення вантажів нараховується на залізницю і відправника по закінченні кожної декади, сальдова сума штрафу визначається по закінченні місяця (п.6.10. Правил).
З доданих позивачем до справи облікової картки а липень 2007 року, вбачається що за невиконання відповідачем плану нарахований штраф на загальну суму 33 512 грн., причиною невиконання плану відповідачем вказано –не освоєння всіх поданих вагонів. Облікова картка №1002 за спірні дні відповідачем не підписана, про що залізницею складені акти загальної форми.
Пунктом 6.5.3 Правил планування перевезень вантажів, окрім іншого, встановлено, що кількість вагонів, не завантажених з вини відправника, визначається шляхом віднімання суми, підрахованої за декаду у графі 5, від суми, підрахованої у графі 4, і додання кількості вагонів, не поданих залізницею під завантаження з вини відправника.
Як видно з графі 7 картки, причиною недовантаження вказано "не освоєння всіх поданих вагонів". Якщо слідувати приписам пунктів 6.4 - 6.5.3 Правил, то на 1 число липня заплановане перевезення у 211 вагонах 14498т. Подано залізницею 59 вагонів, відповідачем завантажені 40 вагонів (2771т). В графі причини недовантаження проставлено "171 не освоєння всіх поданих вагонів". Якщо подано 59 вагонів (очевидно таких, про які йдеться в пункті 6.4.3 Правил), то результатам, на думку суму, повинно бути 19., при цьому в справі відсутні докази про кількості вагонів, не поданих залізницею під завантаження з вини відправника. Подібні ситуації склалися за 4, 6, 11, 17, 19, 21, 22, 24, 26, 28, 29 числа.
Позивач у поясненні до акті звірки послався на те, що з липня 2007 року вступив в дію новий договір на експлуатацію під’їзної колії ВАТ "Павлоградвугілля", з декількома змінами, станцією не завжди точно визначалася кількість поданих вагонів, що вносилися в графу 4, іноді –менше необхідного, іноді більше, але в кожному разі кількість завантажених вагонів була менше кількості поданих залізницею, хоча і менше запланованого, що необхідно враховувати згідно пункту е) статті 108 Статуту. Слід зазначити, що зі змінами правовідношення сторін не змінилися положення Правил планування перевезень вантажів, які повинні виконуватися безвинятково.
З огляду на те, що, як зазначалося вище, облікова картка є засобом обліку виконання плану вантажних перевезень і основним документом, за яким на підставі статей 106-109 Статуту залізниць України нараховується штраф за невиконання плану перевезення вантажовідправником і залізницею, то з даних картки вбачається, що вона станцією велася у порушення пункту 6 Правил планування залізничний перевезень.
Суд вважає, що з наведених підстав позов задоволенню не підлягає, оскільки визнаваючи наявність обставин, які могли би слугувати підставою для матеріальної відповідальності відповідача, залізниця сама порушила порядок їх засвідчення.
Керуючись статтею 106 Статуту залізниць України, Правилами планування залізничний перевезень, статтями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ
В позові відмовити.
Суддя Л.Д.Пуппо
Рішення підписано 24.09.09.