Провадження № 576/823/14-ц
Справа № 2/576/286/14
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18 квітня 2014 року Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Кривцової Г.В.,
при секретарі Тищенко Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глухів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 селищної ради Глухівського району про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
08 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду з зазначеним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 16 квітня 1999 року помер її чоловік ОСОБА_3. Після його смерті відкрилась спадщина на спадкове майно, що складається із права на земельну частку (пай) загальною площею 5,36 умовних кадастрових гектарів на території ОСОБА_2 сільської ради, що належало померлому на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай), серія СМ № 0105959, виданого за розпорядженням голови Глухівської райдержадміністрації від 04.09.1996 року №346, та зареєстрованого за № 456 від 03.10.1996 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право власності на земельну частку (пай). Позивачка зазначає, що вона є спадкоємцем вказаного майна за заповітом і спадщину прийняла, так як на час смерті спадкодавця проживала з ним і була зареєстрована за однією адресою. Оскільки сертифікат на право на земельну частку (пай) було втрачено, то в нотаріальній конторі позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельний пай. Тому позивачка вимушена звернутись до суду з позовом про визнання за нею права на земельну частку (пай) в порядку спадкування після смерті її чоловіка ОСОБА_3, так як іншим чином вирішити це питання не виявляється можливим.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з’явилась, була належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, подала письмову заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує в повному обсязі (а.с.18).
Представник відповідача ОСОБА_2 селищної ради Глухівського району в судове засідання не з’явився, подав письмову заяву про розгляд справи без його участі, з позовом погоджується (а.с.17).
Справу розглянуто у відповідності до вимог ч. 2 ст. 197 ЦПК України за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З копії свідоцтва про смерть вбачається, що ОСОБА_3 помер 16 квітня 1999 року (а.с.5).
Та обставина, що ОСОБА_3 був чоловіком позивачки ОСОБА_1, підтверджується копією свідоцтва про одруження (а.с.6).
В матеріалах справи є підтвердження, що 04 січня 1999 року ОСОБА_3 склав заповіт, яким заповідав все своє майно, і все те, на що він за законом матиме право – своїй дружині ОСОБА_1 (а.с.7)
На день смерті ОСОБА_3 крім нього в будинку була зареєстрована дружина ОСОБА_1, що підтверджується довідкою ОСОБА_2 селищної ради Глухівського району №02-16/197 від 26.02.2014 року (а.с.8).
Відповідно до ст.ст. 548, 549 ЦК України в редакції 1963 року, який був чинним на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3, його дружина ОСОБА_1 є спадкоємицею, що фактично прийняла спадщину після смерті чоловіка, так як була зареєстрована і проживала разом з ним в одному будинку на момент його смерті.
У суду відсутні дані про те, що інші особи прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 в частині спадкового майна – права на земельний пай, чи заявили свої права на земельну частку (пай), що належав ОСОБА_3
Таким чином, враховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що після смерті ОСОБА_3 його спадкоємцем за заповітом є позивачка ОСОБА_1, дружина померлого, і вона фактично прийняла спадщину після смерті чоловіка.
Суд приймає до уваги, що отримати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) позивачка ОСОБА_1 у встановленому законом порядку не змогла, так як сертифікат про право на земельну частку (пай) СМ № 0105959, виданий на ім’я її чоловіка ОСОБА_3, був втрачений.
З довідки, виданої Управлінням Держземагентства у Глухівському районі Сумської області вбачається, що на ім’я ОСОБА_3, який помер 16.04.1999 року, було виготовлено та видано на підставі розпорядження голови Глухівської районної державної адміністрації № 346 від 04.09.1996 року сертифікат на право на земельну частку (пай) СМ № 0105959, зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за №456 від 03.10.1996 року, розташований на території ОСОБА_2 селищної ради, площею 5,36 умовних кадастрових гектар (а.с.9).
Даний факт не заперечується і не оспорюється відповідачем ОСОБА_2 селищною радою Глухівського району, а також підтверджується Управлінням Держземагентства у Глухівському районі.
З пояснень позивачки, викладених нею у позові, вбачається, що сертифікат про право на земельну частку (пай) був загублений її чоловіком, а дублікат вказаного правовстановлюючого документу позивачка отримати не може.
У разі втрати сертифіката про право на земельну частку (пай) не передбачено порядку видачі нового сертифікату на ім’я спадкодавця спадкоємцям особи, яка мала право на земельну частку (пай).
В зв’язку з відсутністю вищезазначеного правовстановлюючого документу, позивач позбавлений можливості отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну частку (пай).
Отже, належним способом захисту прав спадкоємця у разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину на земельну частку (пай) є звернення спадкоємця з вимогами про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування.
Та обставина, що ОСОБА_3 дійсно видавався сертифікат на право на земельну частку (пай) СМ № 0105959, і що розмір даної земельної частки (паю) складає 5,36 умовних кадастрових гектарів – підтверджена в суді довідками ОСОБА_2 селищної ради Глухівського району, Управління Держземагентства у Глухівському районі .
Суд також враховує те, що відповідач ОСОБА_2 селищна рада не заперечує проти визнання за позивачем права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, дане право ніким не оспорюється, інші спадкоємці з відповідними вимогами не звертались.
За вказаних обставин, суд вважає необхідним визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування право на земельну частку (пай) загальною площею 5,36 умовних кадастрових гектарів на території ОСОБА_2 селищної ради Глухівського району, що належало ОСОБА_3, який помер 16 квітня 1999 року, на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай), серія СМ № 0105959, зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 456 від 03.10.1996 року.
На підставі ст.ст. 16, 1258, 1268, 1269 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212-214, 215, 218 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 селищної ради Глухівського району про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування – задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування право на земельну частку (пай) загальною площею 5,36 умовних кадастрових гектарів на території ОСОБА_2 селищної ради Глухівського району, що належало ОСОБА_3, який помер 16 квітня 1999 року, на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай), серія СМ № 0105959, виданого на підставі розпорядження голови Глухівської райдержадміністрації № 346 від 04.09.1996 року, зареєстрованого в книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 456 від 03.10.1996 року.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Апеляційного суду Сумської області через Глухівський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення. У разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
СУДДЯ