Судове рішення #5987784

 

 

Україна   ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД   

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 

  

 12 січня 2009 р.                                                                       справа № 30875/08/0570

 

час прийняття постанови:  

 

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

 

головуючого                                                  судді  Кошкош О.О.

 

при секретарі                                                  

 

при секретарі                                                                            Гумуржи Т.В.

за участю

представника позивача                                                                             ОСОБА_1

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

 

ВСТАНОВИВ:

 

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовує наступним.

Позивач має статус громадянина, постраждалого від наслідків Чорнобильської катастрофи, інвалід ІІІ групи. Відповідно до ст. 50  Закону України № 231-У від 05.10.2006 року про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», який набрав чинності 31.10.2006 року, щомісячна додаткова пенсія по інвалідності інвалідам ІІІ групи - 50 % мінімальної пенсії за віком. Згідно п. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Закону України «Про державний бюджет» мінімальна пенсія за віком відповідає розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Оскільки пенсія виплачувалася  в меншому розмірі, ніж передбачено законодавством України, він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок, але йому було відмовлено.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги уточнив та просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії, спонукання до перерахунку основної пенсії з  01.01.08 року з урахуванням збільшення розміру прожиткового мінімуму з 411,00 грн. до 470,00 грн., спонукання до перерахунку додаткової пенсії з 01.11.2006 року, надав пояснення аналогічні викладеним в позові.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином, надіслав до суду заперечення, в яких зазначив, що позивач дійсно перебуває на обліку як особа, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС. Вимоги позивача про проведення йому перерахунку пенсії, призначеної згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із застосуванням ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині застосування мінімального розміру пенсії за віком у розмірі прожиткового мінімуму, є протиправними, оскільки суперечать вимогам ст.ст.5, 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також ст.71 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Просив відмовити в задоволені позову.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги  підлягають  частковому задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_2 належить (віднесений) до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1.

Позивачу встановлена третя група інвалідності  з  встановленням причини інвалідності - захворювання, пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач 08.10.2008 року звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії, але відповідач відмовив позивачу у перерахунку  зазначеної пенсії з огляду на відсутність підстав такого призначення та правомірність здійснення управлінням розрахунку.

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-4, який відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Абзацом другим преамбули цього Закону передбачено, що зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Частиною 3 статті 4 даного Закону передбачено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

Право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг визначене статтею 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Пунктом 2 частини 1 статті 8 зазначеного Закону таке право закріплене за особами, яким до дня набрання чинності цим Законом була призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» (крім соціальних пенсій) або була призначена пенсія (щомісячне довічне утримання) за іншими законодавчими актами, але вони мали право на призначення пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення» - за умови, якщо вони не отримують пенсію (щомісячне довічне грошове утримання) з інших джерел.

Право вибору пенсійних виплат передбачене статтею 10 наведеного Закону, і означає, що особі, яка має одночасне право на різні види пенсії: за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника, призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Абзац перший пункту 13 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, у разі, якщо особа має право на отримання пенсії, у тому числі відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.    

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціального захисту потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (надалі -  спеціальний закон), оскільки відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Приписами зазначеної статті встановлено, що з 1 січня 2007 року максимальний розмір пенсії або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги та пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством), призначених (перерахованих) у 2006 - 2007 роках відповідно до цього Закону не може перевищувати 12 мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини 1 статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, на місяць згідно із Законом №489-5 від 19 грудня 2006 року. Такий самий граничний розмір визначений даною статтею для пенсій призначених у 2006 році відповідно до Закону №3235-15 від 20 грудня 2005 року.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 5 жовтня 2006 року № 231-V, яким, зокрема, було доповнено частиною третьою статтю 67 Закону № 796 (набрала чинності з 31 жовтня 2006 року), передбачалося з 1 січня 2007 року в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищувати розмір:

• пенсії, визначений відповідно до статті 54 Закону № 796 (пенсія по інвалідності та пенсія у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи);

• додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3 та 4;

• щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (Законом № 107 редакцію частини третьої статті 67 Закону № 796 змінено).

За 2007 рік виплати, передбачені Законом № 796, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищувалися тричі відповідно до зростання прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Загальний коефіцієнт підвищення становив понад 12 %.

Дійсно, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI (надалі - Закон № 107) були внесені зміни, в тому числі й до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (пункт 28 розділу ІІ).

Стаття 54 та стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції Закону № 107) встановлюють нижчі розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, а також розміри щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у процентному співвідношенні до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Щодо внесеної зміни до статті 67 Закону № 796, то розміри пенсій, які склалися за станом на 31 грудня 2007 року, буде залишено; для пенсій, що призначатимуться з 1 січня 2008 року, зазначена норма не застосовуватиметься.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними, серед іншого, і положення пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими з 1 січня 2008 року були внесені зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, і до статей 67, 50, 54.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

У пункті 6 рішення КСУ, зазначено, що рішення у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку із правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними.

Враховуючи вищевикладене, суд при розгляді і вирішенні даного спору застосовує норми Закону України «Про

 

 

статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції, які були чинними до внесення змін Законом № 107. 

Стаття 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає, що особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідних розмірах, зокрема інвалідам 3 групи - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком. Виплата зазначеної пенсії відповідно до статті 53 даного Закону здійснюється повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.

Нормами частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлюють, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року №966-14, а також Законом України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 5 жовтня 2000 року №2017-ІІІ, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, для позивача як інваліда 3 групи, особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, 1 категорії, нижній розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із розмірів, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України » на відповідний рік з урахуванням ч.3 ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Посилання на положення ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, частиною 3 якої передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком (у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність) застосовується виключно для розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом. Це посилання є хибним, оскільки ст.5 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» вказано, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Отже, положення ч.1 ст.28 вказаного Закону стосовно визначення мінімального розміру пенсії, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, повинні розповсюджуватися і на положення Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Як зазначалось, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними, серед іншого, і положення пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та відповідно до п.5 зазначеного Рішення, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Таким чином, з 22.05.2008 року перерахунок слід здійснювати згідно вимог ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з моменту збільшення прожиткового мінімуму з урахуванням коефіцієнту зростання прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.

Судом взято до уваги, що відповідачем здійснювалось підвищення пенсії у 2007 році відповідно до ст..67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме підвищення державної пенсії у сумі 102,95 грн. за 2007 рік, підвищення додаткової пенсії у сумі 0,32 грн. за 2007 рік, у зв'язку із змінами діючого законодавства, що мало місце й з 1 січня 2008 року, але не було враховано відповідачем.

Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність змінювався таким чином:

з 01.01.08 року - 470 грн., з 01.04.2008 року - 481 грн., з 01.07.2008 року - 482 грн., з 01.10.2008 року - 498 грн.

Визначення коефіцієнту зростання прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність здійснюється шляхом зрівняння розмірів прожиткових мінімумів, а саме з 01.01.2008 року - 470:411=1,143552, з 01.04.2008 року - 481:470=1,023404,  з 01.07.2008 року - 482:481=1,002079, з 01.10.2008 року - 498:482=1,033195 та в подальшому пропорційно зростанню прожиткового мінімуму.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно п. 18 ч. 1 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» за № 7-93 від 21.01.1993 р., громадяни, віднесені до категорії 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи звільнені від сплати судового збору.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 1,2,4, 5,6, 10, 11, 14, 15, 17,23,48, 58,69-71, 79, 86, 87, 94,98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

 

                                                                  ПОСТАНОВИВ:

 

Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька про відмову  ОСОБА_2 у перерахунку  пенсії по інвалідності  з урахуванням коефіцієнтів зростання прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька здійснити перерахунок державної пенсії по інвалідності ОСОБА_2 з урахуванням коефіцієнтів зростання прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22.05.2008 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька перерахувати ОСОБА_2 пенсію по інвалідності відповідно до ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із розрахунку 50 % мінімальної пенсії за віком, що розраховується залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність відповідно до ч.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 22.05.2008 року.

В іншій частині позову - відмовити.

У судовому засіданні 12.01.2009 року проголошена  вступна та резолютивна частина постанови в присутності представників сторін. Постанова виготовлена в повному обсязі 16.01.2009 року.

   

 

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі  - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                          Кошкош О.О.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація