ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
69041, м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65 в
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 травня 2009 р. за позовом: Прокурора Запорізького району Запорізької області, 69089, м. Запоріжжя, вул. Лікарняна, 14, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого представляти інтереси держави –Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області, 69095, м. Запоріжжя, вул. Героїв Сталінграду, 2.
до: Приватного підприємця ОСОБА_1, 70423, Запорізька область, Запорізький район, с. Новослободка, вул. Леніна, 22.
про стягнення 6800,00 грн. штрафних санкцій за вчинення правопорушення у сфері автомобільного транспорту
У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.
секретар судового засідання Младенов О.П.
Представники сторін:
Від прокуратури - ОСОБА_2С.(посвідчення № 298 від 09.07.07р.)
Від позивача –ОСОБА_3 (дов. № 41/1-8-3153 від 28.10.08р.)
Від відповідача –не прибув
02.04.09р. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Прокурора Запорізького району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого представляти інтереси держави –Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області до Приватного підприємця ОСОБА_1 (надалі ПП ОСОБА_1 або відповідач) про стягнення з останнього 6800,00 грн. штрафних санкцій за вчинення правопорушення у сфері автомобільного транспорту
03.04.09р. відкрито провадження у адміністративній справі № 2а-2263/09/0870 та призначено її до розгляду на 28.04.09р.
У зв’язку з неявкою до суду 28.04.09р. представника відповідача, розгляд справи відкладався до 21.05.09р.
Представник прокуратури та позивач підтримали свої позовні вимоги і просять задовольнити їх у повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог посилаються на Закон України «про автомобільний транспорт», Положення Кабінету Міністрів «Про Головну інспекцію на автомобільному транспорті»та зазначають, що до відповідача застосовані фінансові санкції за порушення у сфері автомобільного транспорту, які не сплачені останнім у встановлений законодавством 15-денний термін.
На підставі викладеного, представник прокуратури Запорізького району та представник Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області просять позов задовольнити та стягнути з відповідача 6800 грн. заборгованості по сплаті фінансових санкцій.
Відповідач належним чином сповіщений про день і час розгляду справи, у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, відзиву та витребуваних судом документів не надав. Проти позову не заперечив.
Відповідно до статті 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
За таких обставин, на підставі ст.128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представника відповідача, за наявними у справі матеріалами.
На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні 21.05.09р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Судом оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства, в ході судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, суд
ВСТАНОВИВ :
19.11.08р. до прокуратури Запорізького району надійшло звернення Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області (лист від 14.11.08р. № 08-1-04/2709) з приводу застосування представницьких повноважень прокуратури з метою стягнення на користь держави нарахованих штрафних санкцій за порушення законодавства України в сфері автомобільного транспорту.
За вказаним зверненням прокуратурою району проведено перевірку, в ході якої встановлено наступне:
18.05.07р. року водієм на автомобілі НОМЕР_1, який належить ПП ОСОБА_1, здійснено перевезення вантажу замовника ТОВ «Скарлет-КР»без відсутності ліцензійної картки, про що 18.05.07р. складено акт № 031841 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів, в якому зафіксовано факт порушення вимог Закону в діяльності ПП ОСОБА_1
01.04.2008 року водієм ОСОБА_4 на автомобілі марки «Мерседес»державний номер НОМЕР_2, який належить ПП ОСОБА_1, здійснено перевезення вантажу замовника ТОВ «АТБ-МАРКЕТ»за відсутності ліцензійної картки. Про виявлене порушення 01.04.2008 року складено акт № 067792 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів.
20.02.2008 року водієм ОСОБА_5 на автомобілі НОМЕР_3, який належить ПП ОСОБА_1, здійснено перевезення вантажу замовника ТОВ «ИН-ТАЙН»з м. Запоріжжя до м. Кривий Ріг, без ліцензійної картки та тимчасового реєстраційного талону, на підставі чого 20.02.08р. складено акт № 034667 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів, в якому констатовано факт порушення вимог Закону в діяльності ПП Смоліна.
29.07.2008 року водієм ОСОБА_4 на автомобілі марки «Мерседес»державний номер НОМЕР_2, який належить ПП ОСОБА_1, здійснено перевезення вантажу замовника ТОВ «АТБ-Маркет»без ліцензійної картки. Про виявлене порушення 29.07.08р. складено акт № 079423 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів.
З урахуванням викладеного, начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області складені постанови № 037853 від 26.03.08р., № 049762 від 24.09.08р., № 036756 від 04.07.07р. та № 049771 від 24.09.08р про застосування фінансових санкцій щодо позивача в сумі 1 700 грн. Вказані постанови направлялись ПП ОСОБА_1, та відповідно до доказів, що надані позивачем (копії поштових повідомлень) отримувались особисто ОСОБА_1
Таким чином, розмір штрафних санкцій, накладених на ПП ОСОБА_1 складає 6800,00 грн.
Оскільки, штрафні санкції відповідачем сплачені не були, 03.12.08р. прокуратурою Запорізького району винесено припис № в131вих08 від 03.12.08р. про усунення ПП ОСОБА_1 порушень вимог Закону України «Про автомобільний транспорт»шляхом сплати штрафних санкцій.
Припис прокурора району не був виконаний, нараховані штрафні санкції за порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт»відповідачем не сплачені.
На підставі викладеного вище, Прокурор Запорізького району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого представляти інтереси держави –Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області звернувся до суду з позовом про стягнення з Приватного підприємця ОСОБА_1 6800,00 грн. штрафних санкцій за вчинення правопорушення у сфері автомобільного транспорту
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, заслухавши пояснення представника прокуратури та позивача, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно –правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Частина 4 ст. 17 КАС України передбачає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб’єктів владних повноважень у випадках встановлених законом.
Згідно п. 1 Положення про Головну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1190 від 08.09.04р., головна державна інспекція на автомобільному транспорті (Головавтотрансінспекція) є урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується.
Крім того, відповідно до п. 1 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку України № 888 від 14.12.05р., територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі є територіальними структурними підрозділами Головавтотрансінспекції без права юридичної особи, утворюються відповідно до Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.0904р. № 1190, мають печатку зі своїм найменуванням і зображенням малого Державного Герба України. Згідно п. 4 вказаного Положення основними завданнями територіальних управлінь у відповідному регіоні є:
- здійснення відповідно до законодавства державного нагляду за дотриманням правил безпечного функціонування автомобільного транспорту загального користування;
- здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування;
- забезпечення дотримання вимог законодавства у сфері ліцензування в автомобільному транспорті загального користування.
Тобто, суб’єктом, який представляє інтереси держави в суспільних відносинах в сфері здійснення контролю за додержанням вимог законодавства України на автомобільному транспорті, є Головна державна автомобільна інспекція та її територіальні органи.
Враховуючи, що протиправними діями Приватного підприємця ОСОБА_1, які полягають як в безпосередньому порушенні вимог чинного законодавства України при здійсненні автомобільних перевезень, так і в ухилення від сплати нарахованих штрафних санкцій, які мали бути зараховані до державного бюджету, економічними інтересам держави завдано шкоди, що відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»є підставою для звернення прокурора Запорізького району до суду з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого представляти її інтересах в даному виді правовідносин - Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспортів в Запорізькій області.
Суспільні відносини з приводу здійснення автомобільних перевезень регулюються Конституцією України, Законом України «Про автомобільний транспорт»та Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.06р.
Стаття 48 Закону України «Про автомобільний транспорт»визначає перелік документів, на підставі яких виконуються перевезення вантажів. Водій повинен мати наступні документи:
- документи для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України;
- документи для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України;
- документи для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб, є: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України;
- документи для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення для власних потреб, є: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений цим Законом, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ч. 3 ст. 60 вказаного Закону, при вчиненні однією особою двох або більше правопорушень фінансове стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Таким чином, з урахуванням чотирьох випадків порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт»в діяльності відповідача, до нього 4 рази було застосовано штрафні санкції в розмірі 1700 грн. кожний раз, у зв’язку з чим загальна сума штрафних санкції становить 6800,00 грн.
Відповідно до п. 2 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.
Оскільки в добровільному порядку фінансові санкції відповідачем сплачені не були, прокуратурою Запорізького району 03.12.09р. винесено припис про усунення порушень вимог Закону України «Про автомобільний транспорт»шляхом сплати штрафних санкцій.
Як свідчать матеріали справи, на вказаний припис відповідач 03.12.09р. надав письмове пояснення та пояснив відсутність ліцензійних карток скрутним матеріальним становищем.
Однак, припис прокурора Запорізького району не був виконаний, та до теперішнього часу нараховані відповідачу штрафні санкції у розмірі 6800,00 грн. за порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт»не сплачені.
Оскільки ПП ОСОБА_1 порушив економічні інтереси держави, щодо надходження до державного бюджету коштів –штрафних санкції за порушення в сфері автомобільного транспорту, органи прокуратури зобов’язані, відповідно до ч.2 ст.121 Конституції України, представляти інтереси держави в суді.
На підставі викладеного, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості), суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги про стягнення з ПП ОСОБА_1 6800,00 грн. фінансових санкцій є обґрунтованими та підтвердженими документальними доказами.
З огляду на викладене, відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, враховуючі, що відповідач не заперечив проти позову, у судове засідання не прибув, витребувані судом документи не надав, суд вважає позовні вимоги Прокурора Запорізького району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого представляти інтереси держави –Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області до Приватного підприємця ОСОБА_1 (надалі ПП ОСОБА_1 або відповідач) про стягнення з останнього 6800,00 грн. штрафних санкцій за вчинення правопорушення у сфері автомобільного транспорту є доведеними, документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки на час розгляду справи в суді відповідачем не надано доказів сплати заборгованості, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості є законними та підтвердженими зібраними у справі доказами.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167, КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ :
1. Позов Прокурора Запорізького району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого представляти інтереси держави –Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Запорізькій області до Приватного підприємця ОСОБА_1 про стягнення 6800,00 грн. штрафних санкцій за вчинення правопорушення у сфері автомобільного транспорту., задовольнити.
2. Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 (70423, Запорізька область, Запорізький район, с. Новослободка, вул. Леніна, 22, код НОМЕР_4) заборгованість по штрафним санкціям за порушення в сфері автомобільного транспорту у розмірі 6800,00 грн. (шість тисяч вісімсот грн.. 00 коп.) на користь державного бюджету Запорізького району (р/р 31110106700122 в ГУДК в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677014). Видати виконавчий лист.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 25.05.2009р.
Суддя О.М. Нечипуренко