Справа № 2о-213
2009 р.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
19 серпня 2009 року м. Шахтарськ
Шахтарський міськрайонний суд Донецької області в складі:
судді Кобаль М.І.
при секретарі Лисенко Л.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Шахтарська цивільну справу за заявою ОСОБА_1 зацікавлена особа Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарськ про встановлення факту знаходження на утриманні , суд
В с т а н о в и в:
Заявниця ОСОБА_1 звернулась до суду 12.05.2009 року з заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарськ про встановлення факту знаходження на утриманні мотивуючи свої вимоги наступним.
Заявниця 01вересня 1960 року уклала шлюб з ОСОБА_2 шлюб оформлений Шахтарським районним Бюро РАЦ Сталінської області актовий запис № 373.
30.листопада 2004 року чоловік заявниці ОСОБА_2 помер.
Для отримання пенсії заявниці необхідно встановити факт знаходження на утриманні ОСОБА_2
Померлий чоловік знаходився на пенсії яку отримував як робітник вугільної промисловості за період роботи на шахтоуправлінні „Постніківське” . Доходи померлого чоловіка за останній рік перед смертю складав 7167,62 грн. Доход заявниці за рік до дня смерті чоловіка складав 2537,98 грн. Інших утриманців у померлого чоловіка не було. На час смерті чоловіка його доход був постійним та основним джерелом існування. В теперішній час заявниця досягла пенсійного віку та в зв’язку з чим бажає перейти на пенсію чоловіка.
Також померлий чоловік вносив відомий вклад в бюджет родини власною фізичною працею. Всю важку роботу померлий чоловік виконував самостійно.
В теперішній час заявниця позбавлена матеріальної та фізичної підтримки чоловіка.
Той факт що доходи померлого чоловіка є основним джерелом існування підтверджуються наступними фактами: трудовою книжкою чоловіка та довідкою про отримання ним пенсії, копією свідоцтва про шлюб, свідоцтвом про смерть чоловіка.
Заявниця підтримала свої заявлені вимоги , та просила заяву задовільнити повністю.
Зацікавлена особа ( Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську) просила розглянути справу без участі її представника, з вимогами заявниця погодилась.
Судом встановлені наступні обставини справи.
Заявниця ОСОБА_1. 01вересня 1960 року уклала шлюб з ОСОБА_2 шлюб оформлений Шахтарським районним Бюро РАЦ Сталінської області актовий запис № 373.
30.листопада 2004 року чоловік заявниці ОСОБА_2 помер що встановлено з копії свідоцтва про смерть.
Згідно з частиною 1 ст. 36 Закону України “ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності у годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по інвалідності , а в разі смерті пенсіонера, або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону ,- належно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того ,чи були вони на утриманні годувальника. Батьки і чоловік ( дружина) померлого , які не були на його утриманні , мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника , якщо втратили джерело засобів до існування . Частина друга зазначеної статті передбачає, непрацездатними членами сім’ї вважаються :
1. чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку , передбаченого статтею 6 цього Закону;
2. діти ( у тому числі діти, які народились до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років;
3. чоловік (дружина) , а в разі їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра , дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності , якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ним) 8 років.
У відповідності з частиною третьою цієї статті до членів сім’ї , які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони :
1. були на повному утриманні померлого годувальника;
2. одержували від померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування .
Члени сім’ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням , перейти на пенсію у зв’язку з утратою годувальника.
Законодавець передбачає можливість отримання пенсії у зв’язку з утратою годувальника, зокрема за наявності сукупності певних умов : чоловік ( дружина) годувальника на момент його смерті були не працездатними , тобто визнані інвалідами або досягли пенсійного віку ( чоловіки60 років, жінки – 55 років); перебували на повному утриманні померлого годувальника у зв’язку з інвалідністю або досягненням інвалідності; отримували від померлого годувальника допомогу , що була для них постійним і основним джерелом засобів для існування.
Заявниця на момент втрати годувальника досягла пенсійного віку , була непрацездатною. Доходи її чоловіка , який отримав пенсію за віком та страхові виплати перевищують доходи заявниці.
Таким чином, суду надані докази того, що заявниця перебувала на утриманні чоловіка на день його смерті.
На підставі викладеного, керуючись ст.36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, та ст.ст. 209, 213-215, 256 ЦПК України, суд
В и р і ш и в:
Встановити факт знаходження ОСОБА_1 на утриманні її чоловіка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 який помер 30 листопада 2004 року .
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Донецької області через Шахтарський міськрайонний суд донецької області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення Шахтарського міськрайонного суду Донецької області подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.І.Кобаль