Бориспільський міськрайонний суд Київської області
м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 72, 8300, (04595) 6-76-19
Справа № 2-а-838/2010 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2010 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючого судді Саган В.М.
при секретарі Моргушко Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бориспіль справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області про визнання неправомірними дій та зобов”язання провести перерахунок та виплату пенсії.-
в с т а н о в и в :
24.09. 2010 р. ОСОБА_1 звернулася до суду з даним адміністративним позовом, в якому вказала, що відповідач на її звернення в травні 2009 р. здійснив перерахунок пенсії із застосуванням середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, відмовивши враховувати дані за 2008 рік. Однак вона вважає, що після отримання даних про заробітну плату в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, відповідач повинен був врахувати для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2008 р. А тому просить визнати дії відповідача, щодо відмови їй в перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за 2008 календарний рік, незаконними, та зобов'язати відповідача суб'єкта владних повноважень - ОСОБА_2 ПФУ в м. Бориспіль Київської області здійснити перерахунок та виплатити їй пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ч.1,2 ст.40, ч.4 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії тобто за 2008 календарний рік, здійснивши вказаний перерахунок з 01.05..2009 року.
Позивач в судове засідання не з”явився, але надав суду заяву, в якій просив розглядати справу в її відсутності, на позовних вимогах наполягає.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти позову, та надав письмові заперечення, з яких вбачається, що позов ОСОБА_1 є необгрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав. Частиною четвертою статті 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» ( зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України ) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначився згідно статті 40 Закону.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось.
У зв»язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»
До законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до пункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.)
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м. Бориспіль з квітня 2005 року та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням АГ № 877328, від 27.04.2005 р.( а.с. 8).
За заявою позивача ОСОБА_1 в травні 2009 р. відповідачем управлінням Пенсійного фонду України в м. Бориспіль було проведено перерахунок пенсії з більшого стажу та заробітку, відповідно до ст.42 Закону України" Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"., але з застосуванням середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік, тобто 1197, 79 грн.
Відповідно до п.2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія повинна бути перерахована після отримання даних про заробітну плату (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка, відповідно до вказаного Закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Бориспіль при проведенні перерахунку пенсії, не було враховано при обчисленні пенсії даних про заробітну плату за 2008 рік.
Відповідно до ч.4 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: «У разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії і при цьому з періоду за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії період після призначення пенсії підлягає виключенню згідно із абзацом третім ч.І ст.40 цього Закону».
Рішенням Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст. ст.40, 42 Закону в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані не конституційними норми ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а не норм ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому саме зміни в ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» внесені в ЗУ «Про державний бюджет на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними і діє норма Закону в попередній редакції (до прийняття законодавцем вказаних змін).
При проведенні перерахунку відповідач ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Бориспіль керувався лише спільним листом Міністерства праці та соціальної політики від 11.03.2009 року за №20/0/18-09/039 та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року за № 4096/02-01, який не є нормою права, а носить лише рекомендаційний характер та суперечить нормам, як ст.ст.40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та і п.п.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» згідно яких застосовується показник середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного грошового утримання) зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Тому звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом враховано, що ОСОБА_1 строку для звернення до суду, визначеного ст.ст. 99, 100 КАС України не пропустила.
На підставі викладеного, суд прийшов до висновку, що дії відповідача не відповідали вимогам ст.ст. 40, 42 ЗУ „ Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування „, а тому з метою повного захисту прав позивача необхідно визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за 2008 календарний рік.
Слід також зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ч.1,2 ст. 40, ч.4 ст.42 Закону України „ 1058-ІV” Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії тобто за 2008 календарний рік, здійснивши вказаний перерахунок з 01.05.2009 року.
Судові витрати по справі, які складаються із судового збору в сумі 3 грн. 40 коп., слід стягнути з відповідача, оскільки постанова прийнята на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 86, 94, 158-163, 186, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ч.1,2 ст. 40, ч.4 ст.42 Закону України „ 1058-ІV” Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії за 2008 календарний рік - неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ч.1,2 ст. 40, ч.4 ст.42 Закону України „ 1058-ІV” Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення на призначення пенсії , тобто за 2008 календарний рік, здійснивши вказаний перерахунок з 01.05.2009 року.
Судові витрати по справі, які складаються із судового збору в сумі 3 грн. 40 коп., стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Бориспіль на користь ОСОБА_1.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського Апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Саган В.М.
- Номер:
- Опис:
- Тип справи: на адміністративну справу
- Номер справи: 2-а-838/2010
- Суд: Снігурівський районний суд Миколаївської області
- Суддя: Саган В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.10.2017
- Дата етапу: 25.10.2017
- Номер: 2-аво/942/1/21
- Опис:
- Тип справи: на заяву у адміністративних справах (2-асз, 2-ар, 2-аво, 2-адр, 2-азз, 2-аі)
- Номер справи: 2-а-838/2010
- Суд: Новопсковський районний суд Луганської області
- Суддя: Саган В.М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.02.2021
- Дата етапу: 26.02.2021