Судове рішення #5965009

 

 

Україна   ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД   

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

 

  

 09 вересня 2009 р.                                                                       справа № 2а-11631/09/0570

 

час прийняття постанови:  

 

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

 

головуючого                                                  судді  Логойди Т. В.

 

при секретарі                                                  Кузнецова К.В.

 

з участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України, Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,

 

в с т а н о в и в :

 

У липні 2009 року фізична особа - підприємець ОСОБА_3 звернулася в суд з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначала, що начальником Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області винесено постанову від 03 грудня 2008 року № 020906, якою на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» - за експлуатацію 28 жовтня 2008 року легкового автомобіля ЗАЗ-DAEWOO «Lanos» д/н НОМЕР_1, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки, до неї застосовані фінансові санкції у розмірі 1 700 грн.

Вважала постанову такою, що не відповідає вимогам законодавства, оскільки на час виявлення порушення зазначений автомобіль експлуатувався особою, з якою укладено договір оренди вказаного автомобіля. Крім того при складанні акту позивачка не була присутня, копія акту на її адресу не надсилалася.

Просила визнати нечинною та скасувати постанову про накладання фінансових санкцій.

В судовому засіданні представник позивачки позов підтримав в повному обсязі та пояснив, що постанову про застосування фінансових санкцій позивачка не отримувала, про її існування дізналася випадково при зверненні до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області. Просив задовольнити позов.

Представник Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України проти позову заперечував, зазначав, що порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» мали місце, тому фінансові санкції застосовані правомірно. Просив в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що 27 жовтня 2008 року між фізичною особою - підприємцем Лисенко Людмилою Іванівною як орендодавцем та ОСОБА_4 як орендарем укладено договір оренди легкового автомобіля ЗАЗ-DAEWOO «Lanos» д/н НОМЕР_1, який належить позивачці на праві приватної власності. Цільове використання предмету оренди - здійснення пасажирських перевезень під маркою «Служба таксі «Лідер».

В той же день автомобіль передано орендарю, що відображено в акті прийому-передачі від 27 жовтня 2008 року.

Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області проведено рейдову перевірку вказаного транспортного засобу, за результатами якої складено акт від 28 жовтня 2008 року, в якому вказувалося на порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме експлуатацію легкового автомобіля, облаштованого як таксі, без наявності ліцензійної картки.

На підставі вказаного акту прийнято постанову від 03 грудня 2008 року № 020906, якою на підставі абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» до неї застосовані фінансові санкції у розмірі 1 700 грн.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 3 ст. 2 КАС України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 й 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Відповідно до п. 1 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2004 року №1190, Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, що діє у складі Мінтрансзв'язку і йому підпорядковується, тобто є суб'єктом владних повноважень у розумінні ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області згідно з п. 1 Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України 14 грудня  2005 року №888, є територіальним структурним підрозділом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті без права юридичної особи, має печатку зі своїм найменуванням і зображенням малого Державного Герба України.

Відповідно до п. 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567, територіальне управління є органом державного контролю на автомобільному транспорті.

Пунктом 4 вказаного Порядку визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.

Відповідно до п. 15 Порядку під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Згідно зі ст. 48 вказаного Закону автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є:

для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.

Таким чином, законодавство зобов'язує автомобільного перевізника та водія під час здійснення своїх функцій мати при собі документи, на підставі яких виконують перевезення.

Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Оскільки позивачка не є ні автомобільним перевізником, ні водієм, на час проведення перевірки автомобіль використовувався іншою особою, тому до неї неправомірно застосовані фінансові санкції.

Порушені права та законні інтереси позивачки підлягають поновленню.

Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

 

Позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України, Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області про визнання нечинним та скасування рішення задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Донецькій області від 13 грудня 2008 року №020906.

Присудити фізичній особі - підприємцю ОСОБА_3 здійснені нею документально підтверджені судові витрати в розмірі 3 (три) грн. 40 (сорок) коп. з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

 

 

          Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                                          Логойда Т. В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація