Судове рішення #59611316


ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________________________________________________________________________________________________


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


26 січня 2011 р.           Справа № 2-а-5241/10/0270


Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,

при секретарі судового засідання: Чорному В`ячеславу Валерійовичу

за участю представників сторін:

прокурора: Бабчук Наталії Леонідівни

позивача : ОСОБА_1

відповідача : не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: прокурора Замостянського району м. Вінниці в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Замостянському районі м. Вінниці

до: Відкритого акціонерного товариства "Вінницький завод "Будмаш"

про: стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування


ВСТАНОВИВ :

21 грудня 2010 року прокурор Замостянського району м. Вінниці в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України у Замостянському районі м. Вінниці (УПФ України у Замостянському районі) звернувся в суд з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Вінницький завод «Будмаш» (ВАТ «Вінницький завод «Будмаш», Товариство) про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 204140 грн 54 коп.

Зазначив, що ВАТ «Вінницький завод «Будмаш» зареєстроване в УПФ України у Замостянському районі і є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Станом на час звернення до суду за відповідачем рахується борг по сплаті страхових внесків у розмірі 204140 грн 54 коп., з яких 193418 грн 81 коп. – недоїмка, що підтверджується самостійно поданими відповідачем розрахунками за період з січня 2010 року по вересень 2010 року, 1728 грн 73 коп. – застосовані рішенням управління про несвоєчасну сплату страхових внесків фінансові санкції та 8993 грн 14 коп. – нарахована управлінням пеня.

Посилаючись на те, що несплата основного платежу тягне за собою ненадходження коштів до відповідного фонду та порушує інтереси держави у системі пенсійного забезпечення, – прокурор просив стягнути з ВАТ «Вінницький завод «Будмаш» суму заборгованості на користь УПФ України у Замостянському районі в судовому порядку.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2010 року відкрито провадження і адміністративна справа призначена до розгляду.

Відповідач в судові засідання, призначені на 30 грудня 2010 року, 12 січня 2011 року, 26 січня 2011 року не з’являвся, хоча про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень від 04 січня 2011 року та від 18 січня 2011 року (а.с. 43, 49).

При цьому слід зазначити, що поштове відправлення здійснювалось судом на адресу, зазначену прокурором Замостянського району м. Вінниці в позовній заяві та довідці з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Відповідно вимог частини восьмої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців» від 15 травня 2003 року №755-IV, відомості внесені до Єдиного державного реєстру вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

За таких обставин, суд вважає, що вжив всіх заходів для повідомлення належним чином Товариство про час, дату і місце розгляду справи для участі їх повноважного представника та надав можливість для реалізації права на судовий захист.

Крім того, суд врахував, що частиною сьомою статті 56 КАС України передбачено, що законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.

Тому, відповідно до частини першої статті 58 КАС України керівник ВАТ «Вінницький завод «Будмаш» наділений правом самостійно представляти інтереси підприємства або правом надавати доручення будь-якому працівнику для представлення інтересів відповідача в суді, але даним правом не скористався.

Більше того, письмових заперечень на позовну заяву, відповідно до ухвали суду від 23 грудня 2010 року, інших доказів по справі, будь-яких заяв чи клопотань відповідач не надсилав, що свідчить про відсутність у нього інтересу до розгляду справи.

Отже, виходячи зі змісту статті 128 КАС України неявка уповноваженого представника відповідача без поважних причин або неповідомлення про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи протягом розумного строку, у зв’язку з чим судом розглянуто справу за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні представник прокурора Замостянського району м. Вінниці – помічник ОСОБА_2 (посвідчення на а.с. 50) та представник УПФ України у Замостянському районі – завідувач юридичного сектору ОСОБА_1 (довіреність на а.с. 39) вимоги підтримали повністю і просили їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві та надані в матеріали справи докази.

Суд заслухав пояснення учасників процесу, дослідив надані у справу докази та надав їм юридичну оцінку.

Так, відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, регулюються Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-ІV (Закон №1058), який набрав чинності з 01 січня 2004 року. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно положень частини другої статті 5 Закону №1058-IV (який діяв на момент виникнення спірних відносин), визначаються принципи та структура системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, а також платники страхових внесків.

Платниками внесків є роботодавці, підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством або за договорами цивільно-правового характеру (ст. 15 Закону №1058).

Страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов’язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону (ст. 1 Закону №1058).

Обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, визначеними пунктами 4.1, 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 року №64/8663 на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу) виходячи з розміру страхового внеску, що діє на день нарахування виплат (доходу).

Пунктом 6 частини другої статті 17 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що страхувальники зобов’язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Зокрема, згідно з підпунктом 5.1.4 пункту 5.1 вказаної Інструкції нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками (крім гірничих підприємств) шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Базовим звітним періодом є календарний місяць.

Відповідно до чинного законодавства, ВАТ «Вінницький завод «Будмаш» 17 лютого 2010 року до УПФ України у Замостянському районі подано розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за січень місяць 2010 року в розмірі 13485 грн 78 коп., 15 березня 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за лютий місяць 2010 року в розмірі 32621 грн 67 коп., 13 квітня 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за березень місяць 2010 року в розмірі 33436 грн 18 коп., 20 травня 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за квітень місяць 2010 року в розмірі 32027 грн 46 коп., 31 травня 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за травень місяць 2010 року в розмірі 29528 грн 22 коп., в липні 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за червень місяць 2010 року в розмірі 38080 грн 38 коп, 17 серпня 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за липень місяць 2010 року в розмірі 41662 грн 84 коп., в вересні 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за серпень місяць 2010 року в розмірі 52026 грн 90 коп., 12 жовтня 2010 року розрахунок суми страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за вересень місяць 2010 року в розмірі 43727 грн 56 коп., однак вказані суми сплачено частково в сумі 123178 грн 18 коп. (а.с. 8-25).

Відповідно до частини десятої статті 20 Закону №1058 до страхувальників, які несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Зокрема, пункт 2 цієї статті передбачає, що виконавчими органами Пенсійного фонду за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Підпунктом 9.3.2 Інструкції уточнено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Таким чином, позивачем винесено рішення від 14 квітня 2010 року №379, згідно якого до ВАТ «Вінницький завод «Будмаш» застосована фінансова санкція в розмірі 1728 грн 73 коп. та нарахована пеня в розмірі 8993 грн 14 коп. за період з 22 вересня 2008 року по 23 березня 2010 року (а.с. 26);

Дане рішення отримане відповідачем 14 квітня 2010 року, про що свідчить підпис бухгалтера Товариства на ньому (а.с. 26).

В подальшому рішення відповідачем не оскаржувалось, тобто на даний час є узгодженим.

Таким чином, 204140 грн 54 коп. заборгованості відповідача перед УПФ України у Замостянському районі знайшли своє підтвердження фактичними обставинами і матеріалами справи.

В силу частини третьої статті 18 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страхові внески є цільовим загальнообов’язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

Не проведення розрахунків з Пенсійним фондом істотно зачіпає інтереси держави, перешкоджає їй в здійсненні своєчасного та в повному обсязі фінансування пенсійних виплат відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Такий випадок передбачений, зокрема, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», згідно із пунктом 7 частини першої статті 64 якого, виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи наділені правом стягувати з платників страхових внесків несплачені суми страхових внесків, а згідно із частиною третьою статті 106 цього Закону орган Пенсійного фонду має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.

В таких адміністративних справах за зверненням суб’єкта владних повноважень з позовом до фізичної чи юридичної особи у випадках, визначених законом, адміністративний суд надає упереджувальний захист правам, свободам та інтересам особи. При цьому, щоб не допустити зловживань суб’єкта владних повноважень та можливих порушень прав, свобод чи інтересів, Конституцією та законами України встановлено судовий контроль за вжиттям таких заходів. Адміністративний суд у зазначених справах, згідно з частиною першою статті 2 КАС України, перевіряє, зокрема, чи не буде порушено (у тому числі безпідставно обмежено) права, свободи та інтереси осіб у разі задоволення адміністративного позову суб’єкта владних повноважень.

Слід також зазначити і те, що згідно із статтею 36-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року №1789-ХІІ, підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Відповідно до статті 60 КАС України у випадках, встановлених законом, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, прокурор, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до адміністративного суду із адміністративними позовами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб і брати участь у цих справах.

Відповідно до статей 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Враховуючи те, що вимоги прокуратури та УПФ України у Замостянському районі є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, оскільки заявлена сума до стягнення складається із сум внесків, які визначенні відповідачем у поданих до управління розрахунках самостійно, що свідчить про їх погодження, в установлений строк ці суми повною мірою не сплачені, що потягло за собою виникнення заборгованості, рішення про застосування штрафної санкції та пені в установленому законом порядку не оскаржено, а відтак є узгодженим, докази про сплату заборгованості відсутні, а також враховуючи те, що УПФ України у Замостянському районі має право звернутися до суду про стягнення недоїмки, а суд наділений повноваженнями на стягнення такої заборгованості, суд вважає, що наявні обґрунтовані підстави для задоволення позову.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статями 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :


адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Вінницький завод «Будмаш» (вул. Гонти, 30, м. Вінниці, код ЄДРПОУ 1267863) на користь управління Пенсійного фонду України у Замостянському районі м. Вінниці заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування в розмірі 204140 грн 54 коп. (двісті чотири тисячі сто сорок гривень п’ятдесят чотири копійки).


Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.



Суддя          Чудак Олеся Миколаївна






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація