Судове рішення #5960788

                                                                                          

    

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ  АПЕЛЯЦІЙНИЙ

АДМІНІСТРАТИВНИЙ   СУД

Ухвала

Іменем України

 

07.09.2009                               Справа № 2-а-3783/08/2/0170

 

                    Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді          Іщенко Г.М.,

суддів           Ілюхіної Г.П. ,

 Яковенко С.Ю.                    

 

секретар судового засідання          Зелінська С.В.

сторони не з'явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим  на постанову Окружного адміністративного суду  Автономної Республіки Крим (суддя  Яковлєв С.В.) від 10.12.2008

за позовом          ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)

до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим (вул. Дм. Ульянова, 10, місто Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95013)

про визнання дій протиправними та спонукання до виконання певних дій

 

          ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим про зобов'язання нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу, як дитині війни, за 2006 рік по наступній час.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 10.12.2008 позов задоволено частково. Визнані дії Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим в частині невиплати ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги в розмірі, встановленому Законом України "Про соціальний захист дітей війни" з жовтня по грудень 2007 року та з травня по жовтень 2008 року протиправними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя АР Крим виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну грошову допомогу в розмірі, встановленому Законом України "Про соціальний захист дітей війни" з жовтня по грудень 2007 року та з травня по жовтень 2008 року. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 0,75грн. судового збору. В решті позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 10.12.2008, у позовних вимогах відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що постанову суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального права.

Так, відповідач вважає, що судом першої інстанції невірно застосовані норми статей 6, 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей  28, 72, 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Згідно зі статтею 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а кошти Пенсійного Фонду не включаються до складу Державного бюджету України. Також просить розглянути справу в відсутність представника Управління.

Сторони у судове засідання, призначене на 07.09.2009, не з'явилися, про дату, час і місце судового засідання були повідомлені належним чином та своєчасно.

Відповідно до частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце слухання апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Враховуючи наявні у справі матеріали, судова колегія визнала можливим розглянути справу за відсутністю сторін, явка яких не визнавалася обов'язковою.

Колегія суддів, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Окружним адміністративним судом Автономної Республіки Крим норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає  задоволенню з наступних підстав.

Правовий статус дітей війни, основи їх соціального захисту встановлюються Законом України "Про соціальний захист дітей війни" № 2195-ІV від 18.11.2004 (із змінами та доповненнями). Цей Закон гарантує їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і соціальної підтримки.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" дитина війни - особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 року) Другої світової війни було менш 18 років.

ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 року, тобто, станом на час закінчення Другої світової війни їй було менш 18 років, є пенсіонером за віком і має статус "дитина війни".

Згідно зі статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", в редакції Закону України № 489-V від 19.12.2006, що діяла з 01.01.2007,  дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Дія статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" було зупинено на 2007 рік згідно з пунктом 12 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік".

Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення пункту 12 статті 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", яким було припинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Підпунктом 2 пункту 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28.12.2007 положення статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" викладений в такій редакції: “Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни”.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28.12.2007 визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними).

При цьому, Конституційний Суд України вказав, що Верховна Рада України не уповноважена при прийнятті Закону України про Державний бюджет України зупиняти дію окремих законів України та/або будь-яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспільних відносин.

Як зазначив Конституційний Суд України, це суперечить вимогам статті 3 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", згідно з якою державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права та пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними. Звуження змісту та обсягу конституційного права на забезпечення достатнього життєвого рівня (стаття 48 Конституції України) шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до статті 22 Конституції України не допускається.

Відповідно до статті 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Отже, ОСОБА_1 має право на отримання підвищення пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, так як має відповідний статус.

Відповідач у  запереченні  проти позову  наполягав на застосуванні до спірних правовідносин статей 99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно  до частини другої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Колегія суддів вважає викладені у постанові суду першої інстанції  висновки про необхідність часткового задоволення позову такими, що відповідають закону.

Позивач звернувся до суду з позовом 02.10.2008, тому позивачем  пропущено строк для звернення до адміністративного суду в частині позовних вимог щодо нарахування щомісячної державної соціальної допомоги за 2006 рік та за січень-вересень 2007 року.

Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо пропущення позивачем строку для  звернення до адміністративного  суду в частині позовних вимог про нарахування щомісячної державної соціальної допомоги за 2006 рік та за січень-вересень 2007 року.

Суд першої інстанції правильно відмовив у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання нарахувати та виплатити  державну соціальну допомогу як дитині війни за 2006 рік, і обґрунтовано частково задовольнив позовні вимоги в  частині зобов'язання нарахувати та виплатити  державну соціальну допомогу як дитині війни за 2007 - 2008 роки, а саме, з жовтня по грудень 2007 року та з травня по жовтень 2008 року, у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни".

Фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (стаття 7 Закону України "Про соціальний захист дітей війни").

Відповідно до Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" надбавки та підвищення, встановлені до пенсій виплачуються за рахунок коштів Державного бюджету України.

Норма статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" є діючою, а за відсутності закону, який регулює дані правовідносини, повинен застосовуватися закон, який регулює подібні правовідносини, відповідно до вимог частини четвертої статті 8 і частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.

Право позивача на отримання підвищення пенсії закріплено у Законі, гарантовано державою та підтверджується відповідними доказами, а обов'язок на здійснення перерахунку пенсії позивача покладено саме на Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим.          

Судова колегія зазначає, що з огляду на правову позицію Європейського суду з прав людини та положення статті 58 Конституції України, реалізація особою права, що пов'язане з отримання бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних відносин нормативно - правових актів національного законодавства, не може бути поставлена  у залежність від бюджетних асигнувань.

На підставі викладеного, судова колегія дійшла висновку, що постанова Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 10.12.2008 підлягає залишенню без змін, апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим - залишенню без задоволення.

Керуючись статтями 195, 196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

 

                                        УХВАЛИВ:         

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Сімферополя Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 10.12.2008 залишити без змін.

Ухвала  суду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту проголошення.

 

Головуючий суддя          підпис                              Г.М. Іщенко

Судді           підпис                               Г.П.Ілюхіна

  підпис                               С.Ю. Яковенко

 

З оригіналом згідно

                                                            

 

Повний  текст судового рішення

складено та підписано 14 вересня 2009 р.

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація