СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Ухвала
Іменем України
07.09.2009 Справа № 2-а-12/09/0111
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Іщенко Г.М.,
суддів Ілюхіної Г.П. ,
Яковенко С.Ю.
секретар судового засідання Зелінська С.В.
сторони не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим на постанову Красногвардійського районного суду Автономної Республіки Крим (суддя Проскурня С.М.) від 21.01.2009
за позовом ОСОБА_1 АДРЕСА_1)
до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим (вул. Енгельса 3, Красногвардійське, Красногвардійський район, Автономна Республіка Крим, 97000)
про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплачувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років
ВСТАНОВИВ:
Постановою Красногвардійського районного суду Автономної Республіки Крим від 21.01.2009 адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим задоволено частково: визнані протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1року народження, до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років у період з 30.10.2007 по 31.12.2007, зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щомісячну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, починаючи з 30.10.2007 по 31.12.2007 у розмірі встановленого в цей період законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, в іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального права. Також просить розглянути справу без участі його представника.
У судове засідання 07.09.2009 представники сторін не з'явилися, про дату, час і місце слухання справи повідомлені належним чином та своєчасно.
Відповідно до частини четвертої статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце слухання апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи. Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.
Враховуючи наявні у справі матеріали, судова колегія визнала можливим розглянути справу за відсутністю сторін, явка яких не визнавалася обов'язковою.
Колегія суддів, обговоривши у відкритому судовому засіданні доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування Красногвардійським районним судом Автономної Республіки Крим норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ухвалюючи постанову про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з часткової обґрунтованості вимог. При цьому визнав встановленим, що частиною першою статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено право ОСОБА_1, яка є матір'ю - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, на отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років.
Із такими висновками суду першої інстанції погоджується колегія суддів, оскільки вони відповідають фактичним обставинам справи та вимогам матеріального та процесуального права.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлений прожитковий мінімум для кожної особи - дитини віком до 6 років - 463 грн. з 01 квітня 2007 року по 30 вересня 2007 року; 470 грн. - з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
На підставі частини другої статті 56, пунктів 7, 14 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" дію статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" було зупинено.
Але Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 у справі № 6-рп щодо відповідності Конституції України положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано такими, що не відповідають Конституції України.
При цьому Конституційний Суд України у своєму рішенні визначив, що законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.
Судова колегія відмічає, що Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" не передбачено обмеження виплат наявністю певних коштів чи фінансування з бюджету. Крім того, статтею 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, тому відсутність коштів на виплату допомоги не позбавляє особу, якої повинна бути здійснена виплата, права на отримання такої виплати.
При апеляційному розгляді справи встановлено, що ОСОБА_1 отримує щомісячну допомогу по догляду за дитиною у розмірі, який призначений відповідно до Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, який було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2007 №13 та Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з врахуванням положень законів про державний бюджет України на відповідний рік, зокрема, розмір зазначеної допомоги на дитину з квітня по липень 2007 року становив 129,03грн., з грудня 2007 року по листопад 2008 року - 144,10грн. За період з квітня 2007 року по листопад 2008року ОСОБА_1. отримала допомогу на дитину в сумі 2783,10грн.
Листом від 20.02.2008 відповідач відмовив позивачу у проведенні перерахунку призначеної їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплаті зазначеної допомоги у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що розрахунок щомісячних виплат позивачу, як особі, що доглядає за дітьми, які не досягли трьох років, повинен бути зроблено відповідно до вимог Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виходячи з встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Таким чином, відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" ОСОБА_1 з 09.07.2007 мала право на отримання щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Тому невиплачена позивачу допомога, як матері дитини, що не досягла трирічного віку, підлягає стягненню, враховуючи те, що право на отримання допомоги, передбаченої Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" не залежить від розміру доходів отримувача чи наявності фінансування з бюджету, незалежно від того застрахована особа чи ні та має безумовний характер.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно задовольнив позовні вимоги і дійшов обґрунтованого висновку про необхідність захисту прав позивача шляхом визнання неправомірною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим щодо відмови позивачу виплачувати державну допомогу по догляду за дитиною у розмірі, встановленому частиною першою статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми". Відповідач повинен був провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 з 30.10.2007 по 31.12.2007 щомісячну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2 у розмірі встановленого у цій період законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, враховуючи строк звернення до суду, пропущеного без поважних причин (позивач повинен був дізнатися про порушення свого права з 27.09.2007, тобто, з дати офіційного опублікування Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007, а з позовом звернувся тільки 30.10.2008).
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню, а саме з 30.10.2007 по 31.12.2007.
Зважаючи на наведене, колегія суддів дійшла висновку, що правова оцінка, яку дав суд першої інстанції обставинам справи, не суперечить чинному законодавству.
Судове рішення не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі.
Відповідно до вимог частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Керуючись статтями 195,196, пунктом 1 частини першої статті 198, статтею 200, пунктом 1 частини першої статті 205, статтями 206,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійської районної державної адміністрації в Автономній Республіці Крим залишити без задоволення.
Постанову Красно гвардійського районного суду Автономної Республіки Крим від 21.01.2009 залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту проголошення.
Головуючий суддя підпис Г.М. Іщенко
Судді підпис Г.П.Ілюхіна
підпис С.Ю. Яковенко
З оригіналом згідно
Повний текст судового рішення
складено та підписано 14 вересня 2009 р.