ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_________________________________________________________________________________________________
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
24 лютого 2011 р. Справа № 2а/0270/339/11
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду О.М.Чудак, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Барського районного управління юстиції про скасування постанов
ВСТАНОВИВ :
31 січня 2011 року до Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Барського районного управління юстиції (ВДВС Барського РУЮ) про скасування постанов, винесених державним виконавцем ВДВС Барського РУЮ ОСОБА_2 від 20 січня 2010 року та від 27 жовтня 2010 року.
Ознайомившись з наданими матеріалами, суддею встановлено недоліки позовної заяви, визначенні статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) та запропоновано ОСОБА_1 їх усунути у встановлений строк.
Зокрема, ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 03 лютого 2011 року позивача зобов’язано до 22 лютого 2011 року вказати причини пропуску строку звернення до суду, надавши відповідне клопотання та надати докази про які йому відомо і які можуть бути використанні судом при його вирішенні.
На виконання цієї ухвали ОСОБА_1 21 лютого 2011 року за вхідним №4549 через канцелярію суду подано клопотання про поновлення строку.
Відтак, при вирішені питання щодо можливості відкриття провадження у справі, суддя з’ясовує чи відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду, відмови у відкриті провадження, а також чи подано адміністративний позов у строк, встановлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).
Так, строки звернення до адміністративного суду визначені статтею 99 КАС України. Зокрема, відповідно до частини другої вказаної статті, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В свою чергу в окремих випадках застосуванню підлягає спеціальна норма.
Так, частиною другою статті 181 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби встановлюється десятиденний строк.
Як вбачається із поданих до суду матеріалів, ОСОБА_1 в прохальній частині позову ставить вимогу щодо скасування постанови від 20 січня 2010 року, яка отримана ним 20 лютого 2010 року та постанови від 27 жовтня 2010 року, яку він оскаржував до Барського районного суду Вінницької області. Ухвалою районного суду від 19 листопада 2010 року згідно із супровідним листом №2676 від 23 листопада 2010 року позовну заяву повернено позивачу.
У клопотанні про поновлення строку звернення до адміністративного суду, ОСОБА_1 жодних посилань та підтверджуючих доказів щодо дати отримання цих матеріалів не вказано, але зазначено про подальше звернення на цій підставі до Вінницького окружного адміністративного суду.
Таким чином, враховуючи наведені обставини, судом встановлено, що стосовно оскаржуваної боржником постанови від 20 січня 2010 року перебіг строку звернення до адміністративного суду розпочато з 20 лютого 2010 року, тобто з моменту, коли позивачу стало про неї відомо. Стосовно іншого рішення державного виконавця ВДВС Барського РУЮ ОСОБА_3 такі обставини точно встановити неможливо, оскільки навіть на виконання вимог ухвали суду про усунення недоліків ОСОБА_1 дату, коли йому стало відомо про порушення, на його думку, прав, свобод та інтересів – не вказано. Тому у такій ситуації суд виходить з того, що перебіг строку звернення до адміністративного суду уже розпочато до моменту звернення позивача до Барського районного суду про оскарження постанови про поновлення виконавчого провадження.
Отже, розглядаючи у даному випадку порушення ОСОБА_1, передбаченого статтею 181 КАС України десятиденного строку звернення до суду про оскарження рішень державного виконавця, клопотання про його поновлення та визначаючись щодо причин пропуску строку, суд виходить з того, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об’єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, та пов’язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення відповідних дій та підтверджені належними доказами.
У поданих позивачем матеріалах взагалі причин пропущення строку звернення до суду про оскарження постанови від 20 січня 2010 року не наведено та підтверджуючих доказів з цього приводу не надано. Викладені ж ОСОБА_1 обставини звернення до Барського районного суду та в подальшому подвійного звернення до Вінницького окружного адміністративного суду про оскарження в тому числі постанови від 27 жовтня 2010 року не можуть бути визнані судом поважними, оскільки в першому випадку є помилковим обранням позивачем способу захисту порушених, на його думку прав, а в другому – забезпеченою судом можливістю реалізувати свої права на судовий захист шляхом усунення виявлених порушень в межах первинної позовної заяви.
Відповідно до статті 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
За таких обставин, на підставі викладеного, керуючись статтями 100, 165, 186, 254 КАС України, суд
УХВАЛИВ :
позовну заяву ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Барського районного управління юстиції про скасування постанов, - залишити без розгляду.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то п'ятиденний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії ухвали суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Чудак Олеся Миколаївна