ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________________________________________________________________________________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 вересня 2010 р. Справа № 2-а-2171/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Курко Олега Петровича,
при секретарі судового засідання: Савченко Олені Олегівні
за участю позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача 1: ОСОБА_3
представника відповідача 2: ОСОБА_4
третьої особи : не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: ОСОБА_1
до: відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Теплицької районної державної адміністрації (відповідач 1), Теплицької селищної ради (відповідач 2), третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідачів ОСОБА_5
про: визнання протиправним висновку та скасування рішень селищної ради
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, яким просив визнати протиправними та скасувати:
- рішення Теплицької селищної ради № 529 від 14.04.2009р. щодо затвердження висновків територіальних органів виконавчої влади щодо можливості відведення земельної ділянки для індивідуального гаражного будівництва та надання дозволу ОСОБА_5 на складання проекту відведення земельної ділянки щодо передачі її у власність для індивідуального гаражного будівництва із земель житлової та громадської забудови;
- рішення Теплицької селищної ради № 653 від 09.02.2010р. щодо затвердження проекту землеустрою, передачі у власність та видачі державного акту на право власності на земельну ділянку для індивідуального гаражного будівництва ОСОБА_5, яка знаходиться за адресою: смт. Теплик, вул. В.Стуса, площею 0,0047 га;
- висновок відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Теплицької районної державної адміністрації № 37 від 25.02.2009р.
Свої вимоги позивач мотивував тим, що відповідачами при прийнятті оскаржуваних рішень порушена процедура передачі земельної ділянки прибудинкової території гр. ОСОБА_5, оскільки відповідні дії вчинені без розроблення містобудівної документації та громадських обговорень і погоджень з усіма мешканцями житлових будинків на відповідній території.
В судовому засіданні позивач та його представник заявлені вимоги підтримали в повному обсязі та додатково вказали на існування порушень Законів України "Про землеустрій", "Про містобудування", "Про планування та забудову територій" при виділення гр. ОСОБА_5 земельної ділянки по вул. В.Стуса в смт. Теплику.
Відповідач 1 - відділ містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Теплицької райдержадміністрації проти позову заперечив, з підстав, викладених письмово. Вважає надання ним оскаржуваного висновку правомірним, оскільки виходячи з положень ст. 42 Земельного Кодексу України умова щодо погодження відведення земельної ділянки з жителями будинку № 8 по вул. В. Стуса несла форму повідомлення, так як об’єднань співвласників багатоквартирних житлових будинків у смт. Теплику ще не створено. Ділянка на яку надавався висновок щодо можливості відведення не відноситься до прибудинкової території, а тому таке погодження не є обов’язковим.
Відповідач 2 - Теплицька селищна рада також вимоги позивача не визнали посилаючись на їх безпідставними. Повідомили суд, що до прийняття оскаржуваних рішень було повністю дотримано всі вимоги, передбачені ст. 151 ЗК України. З огляду на це в задоволені позову просили відмовити.
ОСОБА_5 в судове засідання не з’явився та причини своєї неявки не повідомив, що з огляду на приписи ст. 128 КАС України не є перешкодою в розгляді справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 є співвласником багатоквартирного житлового будинку, який розташований по вул. В.Стуса, 10 в смт. Теплику.
На початку 2009 року ОСОБА_5 звернувся до Теплицької селищної ради із заявою про вибір місця розташування та надання дозволу на складання проекту відведення земельної ділянки із земель житлової та громадської забудови орієнтовною площею 48 кв.м по вул. В.Стуса для індивідуального гаражного будівництва.
Розглянувши дану заяву Теплицька селищна рада спрямувала її для погодження до управління земельних ресурсів, органів містобудування та архітектури, охорони культурної спадщини, природоохоронних і санітарно-епідеміологічних органів у зв’язку з необхідністю отримання відповідних позитивних висновків.
Так, 25.02.2009р. відділом містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Теплицької райдержадміністрації наданий висновок № 37 про погодження надання земельної ділянки для індивідуального гаражного будівництва площею 47,12 кв.м по вул. В.Стуса в смт. Теплику при умові погодження з жителями будинку № 8 по вул. В.Стуса. Одночасно селищною радою були отримані висновки інших органів щодо можливості відведення земельної ділянки.
За результатами розгляду поданих документів рішенням Теплицької селищної ради від 14.04.2009р. № 529 гр. ОСОБА_5 був наданий дозвіл на складання проекту відведення спірної земельної ділянки по вул. В.Стуса для індивідуального гаражного будівництва.
09.02.2010р. Теплицька селищна рада своїм рішенням № 653 затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для індивідуального будівництва у власність ОСОБА_5 площею 0,0047 га по вул. В.Стуса в смт. Теплику; передала останньому у власність дану земельну ділянку та видала державний акт на право власності.
Згідно зі статтями 18 - 21 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земельний фонд України відповідно до цільового призначення поділяється на дев'ять категорій, кожна з яких має свій правовий режим залежно від характеру землекористування, системи державних органів, що здійснюють функції державного управління землями та обсягом компетенції цих органів у галузі управління використання земельних ділянок.
Цільове призначення земель - це встановлені законодавством порядок, умови та межі використання земель для конкретних цілей відповідно до їх категорій.
Цільове призначення конкретної земельної ділянки залежить від категорії земель, з яких її виділено, від планування та зонування території і є встановленою компетентним органом при наданні земельної ділянки межею її використання для конкретного призначення відповідно до затверджених планів розвитку території, зонування земель, а також правового режиму відповідної категорії земель.
До категорії земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови (п. "б" ч. 1 ст. 19, статті 38, 39 ЗК).
Порядок використання вказаних земельних ділянок регулюється Законами від 16 листопада 1992 р. N 2780-XII "Про основи містобудування", від 20 квітня 2000 р. N 1699-III "Про планування і забудову територій", Типовими регіональними правилами забудови, затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 10 грудня 2001 р. N 219, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 3 січня 2002 р. за N 4/6292.
Відповідно до абзацу 3 статті 2 Закону України "Про планування і забудову територій" основними завданнями планування і забудови територій є урахування державних, громадських і приватних інтересів під час планування, забудови та іншого використання територій.
Як свідчать матеріали справи при вирішенні питання надання дозволу ОСОБА_5 на складання проекту відведення земельної ділянки відділ містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури у своєму висновку № 37 від 25.02.2009р. вказав на необхідність погодження місця розташування гаража із мешканцями будинку № 8 по вул. В.Стуса в смт. Теплику.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 ЗК України земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надаються в постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками.
У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідна земельна ділянка може передаватися безоплатно у власність або надаватись у користування об'єднанню власників. Порядок використання земельних ділянок, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території, визначається співвласниками (частини 2, 3 ст. 42 ЗК).
При цьому прибудинковою територією вважають встановлену за проектом поділу території мікрорайону (кварталу) та проектом забудови земельну ділянку багатоквартирної несадибної житлової забудови, необхідну для розміщення та обслуговування жилого будинку й господарських і технічних будівель та споруд біля нього, тобто територію під жилим будинком, проїзди й тротуари, озеленені ділянки та ігрові майданчики, майданчики для відпочинку, занять спортом, тимчасового зберігання автомобілів жителів будинку, для господарських потреб та інші території, пов'язані з утриманням і експлуатацією будинку.
Судом встановлено, що будівництво ОСОБА_5 гаража має проводитись на прибудинковій території житлових будинків №№ 6, 8 та 10 по вул. В.Стуса в смт. Теплику, а отже погодження місця його розташування мало б бути здійснено з усіма мешканцями названих будинків.
Ураховуючи, що позивач є співвласником житлового будинку по вул. В.Стуса, 10, висновок відповідачів що передача земельної ділянки під будівництво гаража не порушує права ОСОБА_1 є помилковим.
Про те, що територія на якій було погоджене індивідуальне гаражне будівництво гр. ОСОБА_5 є прибудинковою територією для багатоквартирних будинків №№ 8 та 10 по вул. В.Стуса в смт. Теплику свідчить також лист управління містобудування та архітектури Вінницької облдержадміністрації від 23.10.2009р. № 18-Л-48-1 (а.с. 63) та лист за підписом Теплицького селищного голови ( а.с. 62).
Аркуш паперу на якому вказані прізвища мешканців будинку № 8 по вул. В.Стуса з підписами неможливо вважати погодженням місця розташування гаража ОСОБА_5, так як там відсутнє посилання на конкретне місце розташування гаража, відомості про власників квартир та їх відношення до даного будівництва, місце проживання цих осіб.
Крім того, при прийнятті оскаржуваних рішень селищною радою не враховано, що будівництво гаража має проходити біля вигрібної ями і може призвести до руйнування аварійного вигрібного колодязя з наслідками витікання побутових неочищених стоків, що підтвердив у своїх показах допитаний в судовому засіданні в якості свідка головний спеціаліст держуправління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області ОСОБА_6
Оскільки відповідачами не було дотримано порядку виділення та передачі у власність земельної ділянки гр. ОСОБА_5 по вул. В.Стуса в смт. Теплику, яка є прибудинковою територією для мешканців будинків № № 8 та 10, відсутність погодження із мешканцями вказаних будинків суд приходить до висновку що висновком № 37 від 25.02.2009р. відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Теплицької райдержадміністрації та рішенням селищної ради № 529 від 14.04.2009р. порушено право позивача в частині належного користування прибудинковою територією та не враховано громадський і приватний інтерес під час здійснення забудови території. За таких обставин названі рішення суб’єктів владних повноважень є протиправними, а тому підлягають скасуванню.
Як зазначено у пункті "в" ч. 1 ст. 20 Закону України "Про землеустрій" в разі надання земельної ділянки землеустрій проводиться в обов’язковому порядку. Пунктом "б" ч. 2 ст. 28 цього Закону передбачено обов’язок розробників документації із землеустрою інформувати зацікавлених осіб про його здійснення.
Однією з умов землеустрою є проведення інвентаризації земель з метою встановлення місця розташування об’єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу та інше (ст. 35 Закону України "Про землеустрій). А статтею 59 цього Закону передбачено врахування громадських та приватних інтересів при здійсненні землеустрою на місцевому рівні.
Однак ні Теплицька селищна рада ні відділ містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Теплицької райдержадміністрації надаючи висновок, дозвіл на виготовлення технічної документації ОСОБА_5 та затверджуючи її не виконали вищезазначених вимог Закону України "Про землеустрій".
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України "Про основи містобудування" визначення територій і вибір земель для містобудівних потреб здійснюється відповідно до затвердженої містобудівної документації місцевих правил забудови з урахуванням планів земельно-господарського устрою.
Статтею 17 цього Закону встановлено, що містобудівна документація - затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій. Містобудівна документація є основою для підготовки вихідних даних для розробки землевпорядної документації та вирішення питань надання у власність чи користування земель для містобудівних потреб.
Згідно ст. 3 Закону України "Про планування та забудову територій" рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з питань забудови та іншого використання територій, вибору, вилучення (викупу) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб приймаються в межах, визначених законом відповідно до містобудівної документації за погодженням з спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури. Розділом ІV1 Закону визначено порядок врахування громадських і приватних інтересів при планування і забудові територій шляхом проведення громадського обговорення.
В судовому засіданні встановлено, що всі питання при виділенні ОСОБА_5 земельної ділянки селищною радою вирішувались без містобудівної документації та без проведення громадських обговорень в тому рахунку і без погодження з мешканцями прибудинкових територій.
За даних обставин та враховуючи викладене, рішення Теплицької селищної ради від 09.02.010р. № 653 теж є незаконним, а тому підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оскаржувані рішення не відповідають критеріям правомірності, визначеним вище, прийняті відповідачами з порушенням встановленого порядку, у зв’язку з чим вимоги позивача визнаються судом обґрунтованими.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення 24 сесії 5 скликання Теплицької селищної ради № 529 від 14.04.2009р. щодо затвердження висновків територіальних органів виконавчої влади щодо можливості відведення земельної ділянки для індивідуального гаражного будівництва та надання дозволу ОСОБА_5 на складання проекту відведення земельної ділянки щодо передачі її у власність для індивідуального гаражного будівництва із земель житлової та громадської забудови.
Визнати протиправним та скасувати рішення 33 сесії 5 скликання Теплицької селищної ради № 653 від 09.02.2010р. щодо затвердження проекту землеустрою, передачі у власність та видачі державного акту на право власності на земельну ділянку для індивідуального гаражного будівництва ОСОБА_5, яка знаходиться за адресою: смт. Теплик, вул. В.Стуса, площею 0,0047 га.
Визнати протиправним та скасувати висновок відділу містобудування, архітектури та розвитку інфраструктури Теплицької районної державної адміністрації № 37 від 25.02.2009р.
Присудити з державного бюджету на користь ОСОБА_1 3,40 грн. судових витрат по сплаті судового збору.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови оформлено: 21.09.10
Суддя Курко Олег Петрович
15.09.2010