Судове рішення #59375747


Справа № 2а-1302/2010 року



ПОСТАНОВА

іменем У країни

28 грудня 2010 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області в складі: головуючого судді - Мартинова Є.О.,

при секретарі - Макаревич Я.А.,

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області про визнання дій неправомірними і зобов»язання здійснити перерахунок пенсії та про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду -

ВСТАНОВИВ:

10.11.2010року позивач ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом з проханням: 1) відновити йому пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів з 01.01.2010 року; 2) визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області протиправними щодо неправомірного застосування в 2010 році при перерахунку та виплаті пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік; 3) зобов»язати ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області здійснити на його користь, перерахунок пенсії за віком відповідно до ч. 1,2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» - із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії ( за 2009 рік) з 01.01.2010 року.

Позовні вимоги обґрунтував наступним. Він, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває як пенсіонер на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області. У зв»язку з тим, що відповідно до вимог ст. 7, ч. 4 ст. 42, ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ, 11.01. 2010 року він набув права проведення перерахунку розміру його пенсії, у зв»язку із збільшенням страхового стажу та заробітку. Але в результаті перерахунку пенсія виявилася суттєво меншою, ніж він сподівався. Відповідач, при визначенні розміру пенсії застосував середню заробітну плату за 2007 рік (1197,91 грн.), а не за 2009 рік (1650,43 гривень), який передує 2010 року, року перерахунку пенсії.

У судове засідання позивач не з»явився, надав заяву, згідно якої позовні вимоги повністю підтримав та просив справу слухати без його участі.

Від відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області надійшов лист з проханням провести розгляд справи без участі представника УПФУ в м. Бориспіль. Згідно заперечень від 28.12.2010 року № 6799/07 просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Обгрунтувавши наступним, що перерахунки пенсії проводились відповідно до підпункту 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески. Перерахунки пенсії у 2009 році відповідно до пункту 3 п. 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік ( 1197,91 гривень).

Дослідивши надані сторонами заяви, заперечення, а також матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 є пенсіонером за віком, даний факт відповідачем не оспорюється (а.с.8-9).

Як вбачається з наданої позивачем довідки від 13 серпня 2010 року № 189, він продовжує працювати (а.с. 8).

Згідно суті позову та наданих суду документів вбачається, що позивач 10.06.2010 року звернувся д©- відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до п. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове пенсійне страхування» (а.с. 6).

Листом від 30.06.2010 року відповідач повідомив позивачу, що перерахунок його пенсії було зроблено з використанням показника середньої плати по Україні за 2007 рік, який становить 1197,91 гривень. Відповідач посилається на те, що при перерахунку пенсії керується спільним листом Міністерства праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України, який визначив порядок застосування ст. 40, 42 закону, встановивши для працюючих пенсіонерів базу для перерахунку пенсії 2007 рік. (а.с. 7).

Згідно п. 7 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1261 від 24.10.2007 року, Пенсійний фонд України у межах своїх повноважень, може видавати накази, що підлягають обов»язковій реєстрації в Міністерстві юстиції України. Листи ПФУ такої реєстрації не підлягають, тому носять рекомендаційний характер, і не можуть використовуватись всупереч закону.

Так, згідно ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року зміни, що були внесені до ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії були визнанні неконституційними.

Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», п. 11 Постанови даної постанови встановлено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону № 1058-ІУ продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за період страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст 40 закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідно до ст. 4 та п. 16 Прикінцевих положень Закону законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Закону, а також інших законів та нормативно- правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. До приведення законодавства Україні у відповідність із Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, вимоги позивача щодо визнання неправомірною відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Бориспіль в перерахунку позивачу пенсії та зобов»язання провести перерахунок призначеної державної пенсії з урахуванням заробітної плати за період страхового стажу підлягають задоволенню.

Крім того, згідно ст. 99 ч. 2 Кодексу Адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з наданих позивачем документів, позивачу стало відомо про порушення його прав з моменту отримання письмової відповіді відповідача, тобто з 30.06.2010 року до суду за захистом своїх прав позивач звернувся 10.11.2010 року (а.с. 2, 9).

Крім того позовні вимоги в частині відновлення пропущеного строку для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 01.01.2010 року позивачем ніяким чином не обґрунтовано.

Таким чином, суд не вбачає підстав для задоволення позову за період невиплати йому підвищення до пенсії, що перевищує шість місяців до часу звернення до суду, а позовні вимоги підлягають задоволенню з 01.05.2010 року, тобто в період шестимісячного строку з моменту дізнання позивачем про порушення його прав та звернення до суду.

Судові витрати полягають у сплаті позивачем державного мита в розмірі 3 гривні 40 копійок (а.с. 1), які підлягають стягненню з державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст. ст. 8, 22, 55 Конституції України, Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 99, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:


Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Бориспіль Київської області про визнання дій неправомірними і зобов»язання здійснити перерахунок пенсії та про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду - задовольнити частково.

Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області протиправними щодо неправомірного застосування в 2010 році при перерахунку та виплаті пенсії показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік позивачу ОСОБА_1.

Зобов»язати ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Бориспіль Київської області здійснити на користь ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком відповідно до ч. 1,2 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» - із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії ( за 2009 рік) з 01.05.2010 року.

Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 3 гривні 40 копійок.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя

ОСОБА_3



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація