ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа 2а-5082/09/1370
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 вересня 2009 року Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючої - судді Хоми О.П.,
при секретарі Янчак П.О.,
з участю представників: позивача Кушнір Т.В., Мощинської О.В., відповідача Авдиківської А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ПП «Ігромакс» до ДПІ у Личаківському районі м. Львова про скасування рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій
в с т а н о в и в :
Приватне підприємство «Ігромакс» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова, в якому просить скасувати рішення про застосування до підприємства штрафних (фінансових) санкцій №0001942380/9858 від 21.04.2009 року, №0001932380/9857 від 21.04.2009 року , №0001962380/9860 від 21.04.2009 року в сумі 680,0 грн. кожне, №0001952380/9859 від 21.04.2009 року в сумі 1020,0 грн., №0001992380/10120 від 23.04.2009 року, в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4420,0 грн.. Свої вимоги обґрунтовує тим, що підприємство здійснювало розрахунки із споживачами належним чином опломбованим та зареєстрованим реєстратором розрахункових операцій, який внесений до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. Підприємство позбавлено можливості використовувати в якості реєстратора розрахункових операцій гральні автомати, обладнані запам'ятовуючими пристроями, оскільки профільним міністерством не було розроблено таких. Вважає, що законодавством не передбачена відповідальність за використання гральних автоматів, які не оснащені запам'ятовуючими пристроями.
Представники позивача Кушнір Т.В. та МощинськаО.В.,В судовому засіданні позовні вимоги підтримали з зазначених у позовній заяві підстав та просили позов задовольнити.
Представник відповідача Авдиківська А.В. в судовому засіданні позов не визнала з підстав, викладених у письмовому запереченні. Пояснила, що працівниками податкової служби при проведенні перевірок встановлені порушення ПП «Ігромакс», які викладені в Актах перевірок. На підставі актів прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Вважає, що штрафні санкції за використання непереведених у фіскальний режим роботи та не зареєстрованих в органах ДПС гральних автоматів нараховані позивачу правомірно. Просила у задоволенні позову відмовити.
Суд, заслухавши думку представників сторін, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, приходить до висновку що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є суб'єктом підприємницької діяльності і надає послуги в сфері грального бізнесу, що підтверджується ліцензіями, використовуючи в своїй діяльності модель реєстратора із зазначеннями його типу, заводського номеру та реєстраційного посвідчення до РРО, належним чином опломбованих, про що зазначено у Актах перевірки.
Працівниками ДПА у Львівській області та ДПІ у м. Червонограді Львівської області 08 та 09 квітня 2009 року проведені перевірку господарських одиниць позивача - гральних автоматів, щодо контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) суб'єктами підприємницької діяльності, результати яких оформлені актами.
В актах перевірки №№ 001764 від 08.04.2009 року, 001765 від 08.04.2009 року, 001766 від 08.04.2009 року, 001767 від 08.04.2009 року та 004110 від 09.04.2009 року зроблені висновки про порушення позивачем п. 1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та зазначено, що здійснюється діяльність у сфері грального бізнесу на підключених до електромережі діючих гральних автоматах, які знаходяться в робочому стані і не переведені у фіскальний режим роботи та не зареєстровані в органах ДПС.
На підставі висновків Актів перевірок відповідачем - ДПІ у Личаківському районі м. Львова, прийнято рішення: № №0001942380/9858 від 21.04.2009 року про застосування штрафних ( фінансових ) санкцій до ПП «Ігромакс» в сумі 680,00 грн.; № №0001932380/9857 від 21.04.2009 року про застосування штрафних ( фінансових ) санкцій до ПП «Ігромакс» в сумі 680,00 грн.; № №0001962380/9860 від 21.04.2009 року про застосування штрафних ( фінансових ) санкцій до ПП «Ігромакс» в сумі 680,00 грн.; № №0001952380/9859 від 21.04.2009 року про застосування штрафних ( фінансових ) санкцій до ПП «Ігромакс» в сумі 1020,0 грн. та №0001992380/10120 від 23.04.2009 року про застосування до ПП «Ігромакс» штрафних (фінансових) санкції в сумі 5100,0 грн.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно до п.2 ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Відповідно до п.3 ст.2 цього ж Закону, розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару - (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Згідно приписів п.1 ст.3 цього Закону - суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів та видавати особі, яка отримує (повертає) товар (послугу) розрахунковий документ на повну суму проведеної операції.
Специфіка грального бізнесу полягає у тому, що послуга в ньому надається лише тим фізичним особам, які набули право на отримання такої послуги, попередньо придбавши фішки, жетони, кредити, ставки на гру. Слід зазначити, що фізична особа, яка попередньо набула право на отримання послуги, може нею і не скористатися, тобто придбання права на отримання послуги у сфері грального бізнесу не є отримання такої послуги. Операції купівлі продажу фішок, жетонів, кредитів, ставок на гру є розрахунковими і підлягають проведенню через реєстратори розрахункових операцій.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що господарська одиниці - зали гральних автоматів, що належать ПП «Ігромакс», здійснюють свою діяльність, як це і передбачено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із застосуванням зареєстрованого та опломбованого у встановленому порядку реєстратора розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій .
Суд зауважує, що на даний час до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій внесено моделі реєстраторів для застосування в сфері грального бізнесу, зокрема і Реєстратори розрахункових операцій, який використовує позивач.
Підприємство позивача здійснювало діяльність, яка була не заборонена Законом, та відповідає всім вимогам чинного на час проведення перевірки законодавства.
Посилання відповідача на порушення позивачем Наказу ДПА України № 430 від 01.07.2008 року «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій» у новій редакції, чинного на момент проведення перевірки, зокрема, щодо не використання у сфері грального бізнесу комп'ютерно-касової системи «Фіскал», суд вважає необґрунтованим, оскільки дана система не є гральним апаратом з системою фіскалізації, а лише одним з зареєстрованих в Державному реєстрі РРО.
Окрім того, дотримуючись діючого законодавства України, приймаючи до уваги, що суб'єкти підприємницької діяльності мають право застосовувати тільки ті реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій (п.п.1,2 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» ), а тому застосовувати РРО з фіскальною пам'яттю гральних автоматів неможливо, оскільки їх взагалі не існує і це не врегульовано ні одним із діючих нормативно-правових актів.
Відповідно до п.6 Додатку Постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 7 лютого 2001 року № 121 встановлені конкретні строки переведення суб'єктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням РРО, а саме при використанні гральних автоматів - з 31 грудня 2006 року. При цьому, п.2 даної Постанови передбачено, що Міністерство економіки України повинно забезпечити до 1 липня 2001 року розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг), а Міністерство промислової політики України забезпечити до 1 лютого 2003 року організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
Однак, до цього часу Міністерством промислової політики України не забезпечило організацію розроблення запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення гральних автоматів, що вже використовуються, тим самим не виконано вимоги Постанови Кабінету Міністрів України «Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій» від 7 лютого 2001 року №121. Це унеможливлює використання будь-яких гральних автоматів, обладнаних фіскальними функціями, адже відповідно до ст. 12 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на території України дозволяється реалізовувати та застосувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Судом також приймається до уваги положення спільного наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Міністерства Фінансів України від 18.04.2006 № 40/374 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор і Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження організації діяльності з проведення азартних ігор»зареєстрований в Міністерстві юстиції України 30 травня 2006 за № 622/12496, пунктом 3.13.2. якого забороняється здійснювати прийом ставок за межами кас ліцензіата. Під «касою»в даному нормативному документі, розуміється - спеціально обладнане ліцензіатом місце з реєстратором розрахункових операцій, де здійснюються продаж та обмін ігрових замінників гривні, поповнення ігрових рахунків або приймання ставок від гравців, розрахунки за результатами гри (п. п. 20 п. 1.2.).
Як вбачається з Актів перевірки та розрахунку штрафних (фінансових) санкцій відповідачем встановлено порушення позивачем п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: за використання непереведених у фіскальний режим роботи гральних автоматів відповідно до п. 2 ст. 17 цього Закону.
Частиною 2 ст.19 Конституції України, встановлено обов'язок органів державної влади, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши оскаржувані позивачем рішення, суд вважає, що такі прийняті з порушенням передбачених ст. 2 КАС України вказаних вище принципів.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За встановленими ст. 71 КАС України правилами кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В ході судового розгляду справи, відповідачем не надано доказів в обґрунтування правомірності рішень про застосування штрафних ( фінансових ) санкцій.
Згідно із ст. 162 КАС України, суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів суб'єкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Виходячи з викладеного, позовні вимоги позивача є законними, обґрунтованими, підтверджуються наданими суду доказами та такими, що підлягають до часткового задоволення шляхом визнання оскаржуваних рішень протиправними.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп. на користь приватного підприємства «Ігромакс» слід стягнути з Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.7-14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення ДПІ у Личаківському районі м. Львова №0001942380/9858 від 21.04.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ПП «Ігромакс» в сумі 680 грн.
Визнати протиправним рішення ДПІ у Личаківському районі м. Львова №0001932380/9857 від 21.04.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ПП «Ігромакс» в сумі 680 грн.
Визнати протиправним рішення ДПІ у Личаківському районі м. Львова №0001962380/9860 від 21.04.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ПП «Ігромакс» в сумі 680 грн.
Визнати протиправним рішення ДПІ у Личаківському районі м. Львова №0001952380/9859 від 21.04.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до ПП «Ігромакс» в сумі 1020 грн.
Визнати протиправним рішення ДПІ у Личаківському районі м. Львова №0001992380/10120 від 23.04.2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій до ПП «Ігромакс» в сумі 4420 грн.
Стягнути з Державного бюджету України в користь ПП «Ігромакс» 3 (три) грн. 40 коп. судових витрат.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 17 вересня 2009 року.
Суддя Хома О.П.