ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №2а-4331/09/1370
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2009 року, 17 год. 15 хв. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Кравчука В.М.
при секретарі судового засідання Ганачівській Л.Ю.
з участю представників:
від позивача - Бухеник І.Б.,
від відповідача - Вінярський Я.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» (надалі ДТГО «Львівська залізниця») до Територіального управління по Волинській області Державної інспекції з енергозбереження про визнання протиправними дій та скасування постанови та припису до акту, -
ВСТАНОВИВ:
ДТГО «Львівська залізниця» звернулося до суду з адміністративним позовом до Територіального управління по Волинській області Державної інспекції з енергозбереження про визнання протиправними дій та скасування постанови № 15-4/34-8 від 28.05.2009 р. та п.5 припису № 15-4/32-21 від 28.05.2009 р.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ДТГО «Львівська залізниця» при використанні паливно-енергетичних ресурсів діяло відповідно до Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 р. № 28 та Основних положень з нормування питомих витрат паливно - енергетичних ресурсів у суспільному виробництві, затверджених наказом Державного комітету України з енергозбереження від 22.10.2002 р. № 112, а тому ним не допущено перевитрат електроенергії понад встановлені показники норм питомих витрат по електротязі потягів за 2008 р. в кількості 92,22 тис. кВт.год. Тому позивач, вважає, що постанова та п.5 припису Територіального управління по Волинській області Державної інспекції з енергозбереження, прийняті ним у зв'язку нераціональним використанням паливно-енергетичних ресурсів з посиланням в акті на лист начальника відокремленого підрозділу «Служба локомотивного господарства» ДТГО «Львівська залізниця» від 28.12.2007 р. № 2079-Т, є протиправними та такими, що підлягають скасуванню, оскільки винесені з порушенням норм чинного законодавства.
В судовому засіданні представник позивача підтримав зазначені позовні вимоги, просить позов задовольнити повністю. Одночасно заявив клопотання про заміну відповідача - Територіального управління по Волинській області Державної інспекції з енергозбереження належним відповідачем - Державною інспекцією з енергозбереження. Зазначене клопотання судом було задоволено.
Відповідач проти позову заперечив, вважає, його необґрунтованим та безпідставним, а по суті позовних вимог пояснив, що Територіальне управління по Волинській області Державної інспекції з енергозбереження є структурною одиницею Державної інспекції з енергозбереження, а тому позов заявлено до неналежного відповідача. В судовому засіданні надав додаткові письмові заперечення та пояснив, що оскільки, на думку відповідача, має місце факт нераціонального використання ДТГО «Львівська залізниця» використання паливно-енергетичних ресурсів, то відповідно до ст.27 Закону України «Про енергозбереження» це є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність. Постанова та припис прийняті ним у відповідності до норм чинного законодавства, а тому підстав для їх скасування не має.
Представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, Суд встановив наступні фактичні обставини та правовідносини.
Територіальним управлінням по Волинській області Державної інспекції з енергозбереження було проведено перевірку «Локомотивного депо Ковель» ДТГО «Львівська залізниця» (яке є структурним підрозділом ДТГО «Львівська залізниця») з питань використання паливно-енергетичних ресурсів, про що складено акт № 15-4/32-21 від 28.05.2009р.
Перевіркою виявлено понаднормативні витрати електроенергії по електротязі потягів на ВП Локомотивного депо Ковель» в кількості 92,22 тис.22 кВт.год., чим порушено вимоги. «г» ст. 3 та абз.2 п. «в» ст. 17 Закону України «Про енергозбереження». Відповідачем здійснено розрахунок перевитрат електроенергії по електротязі потягів на ВП Локомотивного депо Ковель» за 2008 рік та розрахунок суми енергетичного збору та встановлено, що понаднормові витрати становлять 92 220,94 кВт.год., а сума енергетичного збору - 86 762 грн.
За результатами проведеної перевірки на підставі акту Територіальним управлінням по Волинській області Державної інспекції з енергозбереження прийнято припис № 15-4/32-21 від 28.05.2009 р. відповідно до пункту 5 якого позивач повинен перерахувати енергетичний збір за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів в сумі 86 762 грн. до 27.06.2009 р. та постанову про застосування економічних санкцій № 15-4/34-8 від 28.05.2009 р. в сумі 43 381 грн.
ДТГО «Львівська залізниця» не погоджується з прийнятим приписом № 15-4/32-21 (п.5) та постановою № 15-4/34-8 від 28.05.2009 р., що стало підставою для їх оскарження в судовому порядку.
Законом України "Про енергозбереження", від 01.07.1994, № 74/94-ВР (далі Закон) визначаються правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян.
Саме цим Законом визначено поняття нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів" як прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів, їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії.
Статтею 20 Закону встановлено, що на період до введення в дію систем енергетичних стандартів допускається застосування прогресивних норм і нормативів витрат паливно-енергетичних ресурсів. Порядок установлення норм питомих витрат палива та енергії визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1.2 Основних положень з нормування питомих витрат паливно - енергетичних ресурсів у суспільному виробництві, затверджених наказом Державного комітету України з енергозбереження від 22.10.2002 р. № 112 (надалі Основні Положення) нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві здійснюється з метою раціонального використання та економії паливно-енергетичних ресурсів і є основою для запровадження економічних механізмів стимулювання енергозбереження та застосування економічних санкцій за їх нераціональне використання
Відповідно до абз.2 п.1.4 Основних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві передбачено, що підставою для застосування економічних санкцій та адміністративних штрафів є недотримання вимог щодо встановлення норм питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів або перевищення показників міжгалузевих та регіональних норм питомих витрат, погоджених та затверджених відповідно до п.7.2 та 7.7 Положення.
Пунктом 7.7 Основних положень передбачено, що з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництв, міністерства, інші спеціалізовані органи виконавчої влади, Рада міністрів АРК, обласні, київська та Севастопольська міські державні адміністрації узагальнюють загально виробничі норми питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів для підприємств із загальним річним їх споживанням понад 10000 т.у.п. та казенних підприємств і після узагальнення надають на погодження Національному агентству України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів (далі НАЕР) за відповідною формою до 1 березня року, наступного за звітним, після чого норми підлягають затвердженню цими органами.
На виконання зазначених вимог Основних положень з нормування питомих витрат паливно-енергетичних ресурсів у суспільному виробництві, заступником Генерального директора Укрзалізниці (Лашко А.Д.) за погодженням першого заступника голови НАЕР (Паршин О.А.) 27.02.2008 р. для ДТГО «Львівська залізниця» затверджено загально виробничі норми питомих витрат палива, теплової та енергетичної енергії на 2008 рік. Отже, недотримання позивачем саме цих норм вважалось би порушенням вище вказаних вимог Закону України "Про енергозбереження", Основних положень, за що Територіальне управлінням по Волинській області Державної інспекції з енергозбереження вправі накласти відповідні санкції.
В судовому засіданні представник відповідача визнав, що перевірка проводилася лише щодо «Локомотивного депо Ковель», а не ДТГО «Львівська залізниця», тому дотримання обсягів витрат паливно-енергетичних ресурсів зі сторони ДТГО «Львівська залізниця» не перевірялося.
Оскільки, як Законом України "Про енергозбереження", і так Основними положеннями визначено порядок та суб'єктів установлення норм питомих витрат палива та енергії, то відповідно, лист начальника відокремленого підрозділу «Служба локомотивного господарства» ДТГО «Львівська залізниця» від 28.12.2007 р. № 2079-Т, на який посилається інспекція, не може бути належною правовою підставою для встановлення перевитрат електроенергії ДТГО «Львівська залізниця».
Відтак, підстав для застосування економічних санкцій, встановлених абз.2 п. «в» ст. 17 Закону, Територіальним управлінням по Волинській області Державної інспекції з енергозбереження за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники норм питомих витрат не має.
Відповідно до ч.1ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 11, 14, 69-71, 86, 94, 158, 160-163, 167 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
1. Позов задовольнити.
2. Визнати неправомірною та скасувати постанову територіального управління по Волинській області Державної інспекції з енергозбереження № 15-4/34-8 від 28.05.2009р. про застосування економічних санкцій.
3. Визнати неправомірним та скасувати п. 5 припису територіального управління по Волинській області Державної інспекції з енергозбереження до акту перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів № 15-4/32-21 від 28.05.2009р.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об'єднання «Львівська залізниця» 3,40 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 16 вересня 2009р. о 16:00
Суддя Кравчук В.М.