ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2009 р. Справа № 2а-3892/09/2370
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Лічевецького І.О.,
при секретарі - Солоха О.В.
за участю: представника позивача - Кабаннік М.В. за довіреністю; відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси Черкаської області до адвоката ОСОБА_1про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, штрафних санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси Черкаської області звернулось до суду з адміністративним позовом до адвоката ОСОБА_1про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків, штрафних санкцій та пені.
Позивач стверджував, що в 2008 р. відповідач мав сплатити страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 2121 грн. 48 коп. Далі позивач стверджував, що у зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків до відповідача були застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 859 грн. 83 коп. та нарахована пеня в сумі 837 грн. 48 коп.
Оскільки сума страхових внесків, фінансових санкцій та пені в загальному розмірі 2530 грн. 12 коп. у строки, встановлені п. 6 ст. 20, ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003 р., відповідачем не сплачена, позивач просив стягнути її у судовому порядку.
Представник позивача, в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судове засідання не з'явився.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Частиною першою статті 67 Конституції України (№ 254к/96-ВР) закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті третьої Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 р. № 400/97-ВР (надалі за текстом - «Закон № 400/97-ВР»), збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платники збору сплачують до Пенсійного фонду України в порядку визначеному законодавством України.
Пунктом третім частини першої статті першої Закону № 400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які не використовують працю найманих працівників, а також адвокати, їх помічники, приватні нотаріуси, інші особи, які не є суб'єктами підприємницької діяльності і займаються діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу;.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, є Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом - «Закон № 1058-IV»).
Статтею першою Закону № 1058-IV визначено, що страхувальниками є роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пункту четвертого частини першої статті 11 Закону № 1058-IV загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються адвокатською, нотаріальною, творчою та іншою діяльністю, пов'язаною з отриманням доходу безпосередньо від цієї діяльності.
Пунктом п'ятим статті 14 Закону № 1058-IV встановлено, що страхувальниками, відповідно до цього Закону, є застраховані особи, зазначені в пунктах 3 і 4 статті 11 цього Закону.
Відповідно до статті 15 Закону № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону.
Відповідно до Закону України «Про адвокатуру» від 19 грудня 1992 року № 2887-XII та на підставі рішення Черкаської обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури № 1 від 11 жовтня 1993 р. ОСОБА_1 одержала свідоцтво № 19 про право на зайняття адвокатською діяльністю.
З огляду на викладені вище норми Закону № 1058-IV відповідач є страхувальником, в розумінні цього Закону, та платником страхових внесків.
Відповідно до частини шостої статті 17 Закону № 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною другою статті 20 зазначеного Закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальником на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких проводиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування заробітної плати, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Пунктом шостим статті 20 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески. Для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, базовим звітним періодом є квартал. Згідно частини 12 статті 20 вищезазначеного Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Згідно із ч. 4 ст. 18 Закону страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.
Відповідно до статті четвертої Закону № 400/97-ВР страхувальники повинні сплачувати внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 33,2 відсотка від об'єкта оподаткування.
Згідно статті другої Закону № 400/97-ВР об'єктом оподаткування для осіб, що займаються адвокатською діяльністю, є сума оподатковуваного доходу (прибутку), яка обчислена в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства України.
Судом встановлено, що 16 лютого 2009 р. відповідачем подано до управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси Черкаської області розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2008 р. із зазначенням суми оподатковуваного доходу в розмірі 6 390 грн.
З урахуванням викладених вище норм Закону № 1058-IV та Закону № 400/97-ВР відповідач зобов'язана була не пізніше 20 квітня 2009 р. сплатити до Пенсійного фонду України внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 33,2 % від суми оподатковуваного доходу, що складає 2 121 грн. 48 коп.
В установлений законом строк відповідач страхові внески не сплатила, в результаті чого утворилася недоїмка.
Згідно статті 106 Закону № 1058-IV суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
За змістом статті 23 зазначеного Закону спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду в судовому порядку.
Частиною дев'ятою статті 106 Закону № 1058-IV передбачено право виконавчих органів Пенсійного фонду застосовувати до страхувальників фінансові санкції. Зокрема, відповідно до пункту другого цієї статті (в редакції, що була чинною на момент виникнення спірних правовідносин) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
З наданої суду копії рішення № 880 від 24.03.08 р. про застосування фінансових санкцій та пені вбачається, що за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 21.08.2003 р. по 17.09.2007 р. до відповідача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 859 грн. 83 коп. та нарахована пеня в сумі 837 грн. 48 коп.
Згадане рішення отримане відповідачем 24.03.2008 р., про що свідчить власноручний підпис Сергієнко О.П.
Зазначена сума частково сплачена відповідачем в розмірі 1 288 грн. 67 коп.
Частиною 13 Закону № 1058-IV визначено, що суми пені та штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення. При цьому в цей же строк страхувальник, банк чи організація, яка здійснює виплату і доставку пенсій, має право оскаржити зазначене рішення до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення.
Відповідач рішення про застосування фінансових санкцій не оскаржив, визначені в ньому суми штрафу та пені в повному обсязі не сплатив.
Згідно даним картки особового рахунку страхувальника заборгованість відповідача із сплати штрафу становить 231 грн. 72 коп., пені - 176 грн. 92 коп.
За цих обставин, суд знаходить вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
Позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси Черкаської області задовольнити повністю.
Стягнути з адвоката ОСОБА_1(АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Соснівському районі м. Черкаси Черкаської області (м. Черкаси, вул. Хрещатик, 195, ідентифікаційний код 21367650) заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2008 р. в розмірі 2 121 грн. 48 коп., штрафні санкції в розмірі 231 грн. 72 коп. та пеню в сумі 176 грн. 92 коп., а всього 2 530 (дві тисячі п'ятсот тридцять) грн. 12 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя І.О.Лічевецький