Судове рішення #58878220

Справа № 2-а-3450/11

Провадження №


ПОСТАНОВА

іменем України

08.07.2011 року суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Нікушин В.В., розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області про перерахунок пенсії та стягнення недоплачених коштів,-

ВСТАНОВИВ:

У травні 2011 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку адміністративного судочинства із позовом до відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво- Святошинському районі Київської області про перерахунок пенсії та стягнення недоплачених коштів.

Свої вимоги мотивувала тим, що вона відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є дитиною війни.

Згідно ст. 6 зазначеного Закону їй повинна щомісячно нараховуватися надбавка до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. За останні шість місяці така допомога їй виплачувалась у неповному обсязі, а саме в розмірі 49,80 грн.

Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» вона є особою, що відноситься до 4 категорії.

Відповідно до ст. 51 Закону розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю для осіб, які належать до 4 категорії повинен складати 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до вимог ч. 2 ст. 39 Закону пенсії непрацюючим пенсіонерам за проживання в зоні посиленого радіологічного контролю підвищуються на одну мінімальну заробітну плату. На даний час дані виплати їй нараховуються у менших розмірах, ніж це передбачено законом. За останні шість місяці додаткова пенсія, передбачена ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачувались їй у розмірі 5 % прожиткового мінімуму встановленого для громадян, які втратили працездатність на момент нарахування такої додаткової пенсії, а саме з 01.09.2010 р. - у сумі 35, 45 грн., з 01.10.2010 р. - 36,15 грн., з 01.12.2010 р. - 36,70 грн., з 01.01.2011 р. - 37,50 грн. Виплата, передбачена ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» згідно розрахунку ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі виплачувалась за останні шість місяці в розмірі 5,20 грн. щомісячно.

ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області відмовило їй у здійсненні перерахунку пенсії у відповідності до вимог ст. ст. 39, 51 Закону з причин відсутності на даний час законних підстав для здійснення такого перерахунку. З таким рішенням ОСОБА_2 ПФУ в Києво- Святошинському районі Київської області він не погоджується і вважає їх незаконними.

Посилаючись на зазначене ОСОБА_1 просила визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо виплати додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеній до 4 категорії та підвищення пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає в зоні посиленого радіологічного контролю в період з 15.11.2010 р. по 15.05.2011 р. у розмірі меншому, ніж передбачено ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Києво- Святошинському районі Київської області щодо виплати підвищення пенсії як дитині війни в період з 15.11.2010 р. по 15.05.2011 р. у розмірі меншому, ніж передбачено ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»; зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Києво- Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок отримуваного як дитиною війни підвищення пенсії у відповідності до положень ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 15.11.2010 р. по 15.05.2011 р. та виплачувати його у розмірі ЗО % мінімальної пенсії за віком періоду дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»; зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок отримуваної додаткової пенсії особи, віднесеної до IV категорії, у відповідності до положень ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 15.11.2010 р. по 15.05.2011 р. та виплачувати її у розмірі 15 % прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність щомісячно протягом всього періоду дії ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Києво- Святошинському районі Київської області здійснити перерахунок отримуваного підвищення пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають в зоні посиленого радіологічного контролю,

Відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога підвищуються на ЗО % мінімальної пенсії за віком..

Відповідач нараховує таке підвищення позивачці у розмірі, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» у розмірі 49,80 грн.

Проте, дана постанова суперечить Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а тому виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає підвищення у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Ст. 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2006 рік" дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було зупинено.

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія даної норми була зупинена.

Конституційний Суд України рішенням № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року по справі 1- 29/2007 вирішив визнати таким, що не відповідають Конституції України і є неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» пункт 12 статті 71, яким зупинено дію ст.6 Закону України № 2195-статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» № 489 від 19.12.2006 року і п.5 вказаначеного рішення має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції, при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Верховний Суд в своєму листі 14.07.2006 року №1-5\400 надав роз'яснення щодо застосування законодавства з аналогічних правових відносин з огляду на рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Кечко проти України" про незворотність дії у часі законів та інших нормативно - правових актів, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи. Реалізація особою права на отримання бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, судами не повинні прийматися до уваги, у випадках, коли з набуттям чинності певним законом, його нормами призупиняється дія положень закону, що був прийнятий раніше, до спірних правовідносин застосовується закон, що діяв на момент виникнення у особи відповідного права.

Конституційний суд України в рішенні від 22.05.2008 року по справі 1-28 зазначив, що виходячи з того, що 09 липня 2007 року Конституційний суд України прийняв рішення у справі про соціальні гарантії громадян та відповідно до ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про їх неконституційність і з 09 липня 2007 року норма ст. 6 Закону України "Про соціальний статус дітей війни" про підвищення пенсії дітям війни на 30% підлягає виконанню.

Тому позовні вимоги слід задоволити в частині підвищення позивачу пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 15.11.2010 року на підставі рішення Конституційного суду України від 22.05.2008 року по справі 1-28,оскільки в 2006 році Конституційний Суд України не розглядав питання відповідності Конституції України норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» і підвищення пенсії проводиться лише з моменту набрання чинності Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях посиленого радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах встановлених частиною першою цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» громадянам, які проживають на територіях посиленого радіоактивного забруднення, проводиться доплата в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю 1 мінімальна заробітна плата.

Відповідач ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області у своєму листі від 07.02.2011 року № 76/И-01 визнав той факт, що позивач належить до категорії непрацюючих пенсіонерів та йому здійснюється виплата доплати відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 5,20 грн.

Відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15% від мінімальної пенсії за віком. передбаченого ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 15.11.2010 р. по 15.05.2011 р. та виплачувати її у розмірі однієї мінімальної заробітної плати щомісячно протягом всього періоду дії ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області суму коштів, невиплачену за період з 15.11.2010 р. по 15.05.2011 р. як додаткову пенсію особи, віднесеної до 4 категорії, передбаченої ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням вже проведених виплат; стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області суму коштів, невиплачену за період з 15.11.2010 р. по 15.05.2011 р. як підвищення пенсії непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, передбачене ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з врахуванням вже проведених виплат; стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області суму коштів, невиплачену за період з 15.11.2010 р. по 15.05.2011 р. як дитині війни підвищення до пенсії, передбачене ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з врахуванням вже проведених виплат.

Відповідач подав до суду заперечення, в яких просив у задоволенні позову відмовити, оскільки механізм проведення розрахунку і виплати підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» законом визначено не було. Підвищення до пенсії виплачується у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року, а саме, згідно п. 8 дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірах: з 22 травня - 48,1 грн., з 1 липня - 48,2 грн. та з 1 жовтня - 49,8 грн., а тому Пенсійний фонд України фактично проводив виплати не змінюючи механізм)'.

Підвищення до пенсії позивачу виплачується у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» № 530 від 28 травня 2008 року та Постанови КМУ № 654, якими передбачено, що особам, які постраждали внаслідок ЧАЕС, щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю , відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується особам, які належать до 4 категорії у розмірі 5 % прожиткового мінімуму встановленого для непрацездатного населення.

ОСОБА_2 ПФУ в Києво-Святошинському районі Київської області ніяким чином не може звужувати коло конституційних прав громадян, оскільки проводить діяльність на основі і відповідно до діючого законодавства України. Відповідно до ст. 62 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» роз'яснення порядку застосування цього закону провадиться у порядку, визначеному КМУ, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що до пенсії непрацюючим громадянам, які проживають на території посиленого радіологічного контролю встановлюється доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Розрахунок даної доплати проводиться відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року в розмірі 5,250 грн.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, вважаю що наявних підстав достатньо для прийняття рішення у скороченому провадженні на підставі ст.. 183-2 ч. 1 п. 2 КАС України та задоволення позовних вимог частково з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області, отримує пенсію за віком. Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є дитиною війни. Має посвідчення громадянина, який постійно проживав або постійно працює на території зони посиленого радіологічного контролю 4 категорії серія В-І № 247830 .

Згідно відмітки в паспорті позивач ОСОБА_1 зареєстрована і постійно проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що розташоване в зоні посиленого радіоактивного контролю, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів Української PCP від 23.07.1991 року № 106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української PCP про порядок введення в дію законів Української PCP».

Відповідно до наданої копії трудової книжки вбачається, що ОСОБА_1 звільнена з посади у зв'язку з виходом на пенсію.

Частини першу та другу ст. 39 на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року було замінено однією частиною, відповідно до якої громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а ст. 51 цього Закону викладено у такій редакції, що особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 5 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Разом з тим, такі зміни визнано неконституційними згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008 р., а відтак, дія ст. 39 та ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» знову була відновлена у попередній редакції з 22 травня 2008 року.

Згідно ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» № 422/96-ВР, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені.

Відповідно до ч. З ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Дія ст. 39, ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на 2010 рік не призупинялась, а відтак позивачу повинна була нараховуватись доплата за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю та додаткова пенсія саме відповідно до вимог цих статей Закону.

Вважаю за необхідне зазначити, що у відповідності із ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановлено цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Отже, оцінюючи докази в їх сукупності, судця дійшов висновку про задоволення вимог позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19, 152 Конституції України, ст. ст. 1, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 39, 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року, ст. ст. 86, 99, 158, 159, 160 - 163, 183-2 КАС України, суддя-

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати відмову ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 неправомірною.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 щомісячного підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, з 15 листопада 2010 року, з врахуванням раніше здійснених виплат.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Києво-Святошинському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату доплати до пенсії відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 15 листопада 2010 року, з урахуванням раніше здійснених виплат, та здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком з 15 листопада 2010 року, з урахуванням раніше здійснених виплат.

Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.

Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови або протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.




Суддя В.В.Нікушин


  • Номер:
  • Опис: визнання протиправною відмови проведення перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 2-а-3450/11
  • Суд: Сьомий апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Нікушин В.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 23.04.2019
  • Дата етапу: 10.06.2019
  • Номер:
  • Опис: Про визннання дій неправомірними та стягнення щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3450/11
  • Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
  • Суддя: Нікушин В.В.
  • Результати справи: залишено без змін
  • Етап діла: Розглянуто у апеляційній інстанції
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 27.05.2011
  • Дата етапу: 10.08.2012
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація