Судове рішення #58781049

Справа № 2-а-3380/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.10.2011 м.Енергодар

Енергодарський міський суд Запорізької області в складі:

головуючого - судді: Федоренко О.І.,

при секретарі: Черкашиній О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинення певних дій,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області (надалі - УПФУ), про визнання неправомірними дій щодо відмови в проведенні перерахунку та виплати державної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в Україні за 2010 рік, та зобов’язання проведення з 01.02.2011 року перерахунку та виплати призначеної державної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в Україні за 2010 рік, з урахуванням проведених виплат.

В позовній заяві позивачка зазначила, що з 2009 року є пенсіонеркою за віком, перебуває на обліку в УПФУ м. Енергодар, працює. В січні 2011 року звернулась з заявою до УПФУ про перерахунок пенсії та надала всі необхідні документи. Однак їй стало відомо, що відповідач провів перерахунок пенсії без врахування норм Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування» (надалі - Закон). У зв’язку з чим в серпні 2011 року вона звернулась до УПФУ м. Енергодар з заявою про проведення перерахунку її пенсії з урахуванням вимог ст.ст. 40, 42 Закону, однак одержала відповідь, що при проведенні перерахунку пенсії УПФУ керується спільним листом Мінпраці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року, і перерахунок її пенсії проведено відповідно до законодавства України.

Вважає, що відповідач порушив норми Закону, оскільки перерахунок її пенсії повинен був проводитись відповідачем відповідно до вимог ч.4 ст. 42 Закону з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначенням пенсії не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. Вважає, що відповідач порушив її права провівши перерахунок пенсії лише по стажу, оскільки повинен був провести перерахунок з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в України за 2010 рік, який є календарним роком, що передує року перерахунку пенсії, оскільки законодавець встановивши в Законі правові підстави перерахунку пенсії, визначив й умови їх перерахунку в ст.ст.40,42 Закону.

В судове засідання позивачка не з’явилась в тексті позовних вимог зазначила про слухання справи без її участі.

Представник відповідача до суду не з’явився, просить розглянути справу за його відсутності надавши заперечення проти позову, в яких просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі, при розгляді застосувати строк позовної давнини.

Перевіривши докази по справі суд приходить до переконання, що вимоги обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню з наступних підстав:

Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Позивачка є пенсіонеркою і перебуває на обліку в УПФУ м.Енергодар, працює. Відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після попереднього перерахунку пенсії незалежно від перерв у роботі Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону із з застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік що передує року перерахунку пенсії.

У відповідності до ст. 42 зазначеного Закону, позивачка звернулась в січні 2011 року з заявою Я УПФУ м. Енергодар про перерахунок пенсії, згідно з якою з 06.01.2010 року відповідачем було зроблено перерахунок пенсії, при цьому без урахування середньої заробітної плати в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні за 2009 рік, що підтверджується наданим до матеріалів справи розпорядженню Не погоджуючись з таким перерахунком, позивач звернувся до відповідача в серпні 2011 року з заявою м перерахунок пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік, однак отримала відповідь з відмовою в проведенні такого перерахунку з посиланням на відсутність законних підстав для проведення такого перерахунку.

Суд не може погодитись з такою позицією відповідача, оскільки відповідно до ст. 40 Закону, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

При здійсненні перерахунку державної пенсій застосуванню підлягає показник середньої заробітної плати в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахування пенсії. Тобто, в конкретному випадку середня заробітна плата за 2010 рік яка становить 1982,63 грн.

Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії визначено ст. 40 Закону за формую 3п= Зс х (Ск:К), де Зс - середня заробітна плата в середньому на 1 одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислене пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за нарахуванням пенсії.

Будь-яких обмежень дії ст.ст. 40, 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсій» страхування" Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік» - не приймалось.

Крім того, Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту і боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законам. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціально! допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звужені* змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1991 року N 8-рп/99, від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002, від 17 березня 2004 року N 7-рп/2004, від 1 грудня 2004 року N 20-рп/2004 та ін.).

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року визнано таким, що не відповідають Конституції України положення пп.9,10 п.35 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими були внесені зміни до ст.ст.40,42 Закону.

У відповідності до ст. 152 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення

про їх неконституційність.

Вирішуючи питання про час з якого має бути проведений перерахунок державної пенсії, суд виходить з наступного, відповідно до ст.99 КАС України строк звернення до суду за захистом своїх прав є шість місяців. Позивач звернулась до суду 19.09.2011 року, тому перерахунок треба робити з 19.03.201 року.

Керуючись ст.ст.3,22,46,48 Конституції України, Рішенням КС України № 10-рп/2008 р. від 22.05.2008 р., ст.ст. 40, 42, 45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 8, 11,69-71,94, 99, 100, 128, 158-164, 186 КАС України,-

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в м. Енергодар Запорізької області щодо відмови в проведенні перерахунку ОСОБА_1 державної пенсії у відповідності до ст.ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за показниками середньої заробітної плати в середньому на 1 застраховану особу у Україні за 2010 рік.

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Енергодар провести з 19.03.2011 року перерахунок та виплату призначеної, ОСОБА_1 державної пенсії, у відповідності до ст.ст. 40. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в Україні за 2010 рік, який с календарним роком, що передує року перерахунку пенсії і становить 1982,63 грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.


Суддя О. І. Федоренко



  • Номер: 2-а-3380/2011
  • Опис: про зобов"язання дії по перерахунку та виплаті щомісячного підвищення до пенсії як "Дитині війни"
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 2-а-3380/11
  • Суд: Тиврівський районний суд Вінницької області
  • Суддя: Федоренко О. І.
  • Результати справи: заяву задоволено частково
  • Етап діла: Розглянуто
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 16.07.2011
  • Дата етапу: 25.08.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація