У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого Редьки А.І.,
суддів Кузьменко О.Т. і Школярова В.Ф.,
перевіривши в судовому засіданні 12 вересня 2016 року в м. Києві заяву засудженого ОСОБА_4 про перегляд ухвали колегії суддів судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 24 березня 2016 року,
установила:
Засуджений ОСОБА_4 звернувся до Верховного Суду України із заявою, в якій порушує питання про перегляд ухвали колегії суддів судової палати у кримінальних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 24 березня 2016 року, якою відмовлено у відкритті касаційного провадження за його касаційною скаргою на вирок Валківського районного суду Харківської області від 7 липня 2015 року та ухвалу апеляційного суду Харківської області від 19 листопада 2015 року.
У заяві засуджений, посилаючись на однобічність, неповноту досудового слідства і судового розгляду, істотні порушення норм кримінального процесуального закону та невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, просить скасувати як зазначену ухвалу касаційного суду, так і постановлені щодо нього вирок Валківського районного суду Харківської області від 7 липня 2015 року та ухвалу апеляційного суду Харківської області від 19 листопада 2015 року, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Заслухавши доповідача, перевіривши заяву і долучені до неї копії судових рішень, колегія суддів вважає, що передбачені законом підстави для відкриття провадження відсутні.
Відповідно до статті 1 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК) порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України.
Згідно зі статтею 444 КПК Верховний Суд України переглядає судові рішення у кримінальних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.
Перелік підстав для перегляду судових рішень Верховним Судом України, що набрали законної сили, визначений статтею 445 КПК (в редакції Закону України від 12 лютого 2015 року). Цей перелік є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
Підставами для перегляду судових рішень Верховним Судом України, що набрали законної сили, є:
1) неоднакове застосування судом касаційної інстанції однієї і тієї самої норми права, передбаченої законом України про кримінальну відповідальність, у подібних правовідносинах, що зумовило ухвалення різних за змістом судових рішень (крім питань неоднакового застосування санкцій кримінально-правових норм, звільнення від кримінальної відповідальності чи покарання);
2) неоднакове застосування судом касаційної інстанції однієї і тієї самої норми права, передбаченої цим Кодексом, що зумовило ухвалення різних за змістом судових рішень;
3) невідповідність судового рішення суду касаційної інстанції висновку щодо застосування норм права, викладеному в постанові Верховного Суду України;
4) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом.
Відповідно до вимог статті 446 КПК, особи, визначені у статті 425 цього Кодексу, мають право подати заяву про перегляд судового рішення з підстав, передбачених пунктами 1-3 статті 445 цього Кодексу, після його перегляду в касаційному порядку; а заяву про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 4 статті 445 цього Кодексу, вправі подати особа, на користь якої ухвалено рішення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, а також її захисник, законний представник чи представник юридичної особи.
Заявники мають дотримуватись цих норм процесуального закону і тих, що регулюють процесуальну форму подання заяви про перегляд судового рішення.
Заява засудженого не містить посилання на жодну із зазначених підстав для перегляду Верховним Судом України рішення касаційного суду. Доводи ОСОБА_4 зводяться до прохання про перегляд судових рішень через невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, що не є підставою для перегляду Верховним Судом України рішення касаційного суду. Адже, вихід за межі визначених законом предмета та умов перегляду Верховним Судом України рішень призведе до повторного касаційного перегляду, що не відповідатиме положенням статті 445 КПК і буде суперечити принципу правової визначеності, згідно з яким, у разі остаточного вирішення спору судами, їхнє рішення, яке набрало законної сили, не може ставитися під сумнів.
Ураховуючи наведене, колегія суддів Верховного Суду України вважає, що заява засудженого ОСОБА_4 про перегляд ухвали касаційного суду є необґрунтованою, а підстави для допуску справи до провадження Верховного Суду України - відсутні.
При цьому колегія суддів вважає за необхідне роз'яснити заявнику, що відмова у допуску справи за цією його заявою не перешкоджає повторному зверненню із заявою до Верховного Суду України за умови дотримання всіх вимог закону щодо предмета перегляду та його повноважень.
На підставі викладеного, керуючись статтями 445, 451 Кримінального процесуального кодексу України, колегія суддів
ухвалила:
відмовити засудженому ОСОБА_4 у допуску справи за його заявою до провадження Верховного Суду України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
Редька А.І. Кузьменко О.Т. Школяров В.Ф.