Судове рішення #5873486

Справа № 2-411/2009

   

                                         

РІШЕННЯ                                

іменем  України


07 липня 2009 року                                       Глобинський районний суд

                                                           Полтавської області

в складі : головуючого судді Іващенка Ю.А.,

при секретарі Марченко О.В.,

за участю позивача ОСОБА_1.,

третьої особи ОСОБА_2.,


розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глобине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Градизької селищної ради, із залученням третіх осіб: КП "Кременчуцьке МБТІ", Градизької державної нотаріальної контори, Глобинської районної державної адміністрації, відділу держкомзему України у Глобинському районі, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,


в с т а н о в и в  :


ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Градизької селищної ради, із залученням третіх осіб: КП "Кременчуцьке МБТІ", Градизької державної нотаріальної контори, Глобинської районної державної адміністрації, відділу держкомзему України у Глобинському районі, ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла його мати, ОСОБА_3, про що в книзі реєстрації актів про смерть Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області 20.11.1992 року зроблено запис за № 166. За свого життя ОСОБА_3, була власником житлового будинку з господарськими будівлями, які розташовані по АДРЕСА_1 А тому, після її смерті залишилося спадкове майно: вищевказаний житловий будинок з господарськими будівлями, а саме: житловий будинок літ.Аа площею 68,1 кв.м.; загальною площею 47,8 кв.м.; житловою площею 22,1 кв.м.; сарай літ.Б площею 34,1 кв.м.; вбиральня літ.В глощею 2,0 кв.м.; колодязь літ.К, які розташовані за адресою АДРЕСА_1 на неприватизованій земельній ділянці площею 0,25 га.

В 2007 році на вказане домоволодіння був виготовлений технічний паспорт, згідно якого власником вищевказаного домоволодіння є ОСОБА_3. Спадкоємцем її майна, згідно заповіту складеного ОСОБА_3. 17 грудня 1985 року, посвідченого Градизькою селищною радою Глобинського району Полтавської області, зареєстрованого в реєстрі за №327 є син померлої ОСОБА_1. За законом право на спадкування має рідна сестра позивача (донька померлої) ОСОБА_2, яка в установлений законом шестимісячний термін не написала до Градизької державної нотаріальної контори заяву про відмову від прийняття спадщини, але ї на даний час підтримує відмову від прийняття спадщини. Інші спадкоємці за законом та заповітом відсутні. Спадкоємців, які б мали право на обов'язкову частку у спадщині, немає. Спадщина відумерлою не визнана. За свого життя ОСОБА_3. не встигла отримати свідоцтво про право власності на житловий будинок, який розташований по АДРЕСА_1. На виконання вимог ст. 1269 ЦК України, в установлений законом термін позивачем особисто не було вчасно подано до Градизької державної нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини з поважної причини (хвороби), про що я звертався з позовною заявою до Глобинського районного суду Полтавської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини до Градизької державної нотаріальної контори. 02 квітня 2009 року Глобинський районний суд Полтавської області задовольнив позов ОСОБА_1. (справа №2-270/2009), і визначив додатковий строк для подання заяви до Градизької державної нотаріальної контори про прийняття мною спадщини померлої ІНФОРМАЦІЯ_1року ОСОБА_3 три місяці з часу набрання рішення суду законної сили. Рішення набрало чинності з 13.04.2009 року.

В даний час у позивача виникла необхідність отримати в Градизькій державній нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину на домоволодіння з господарськими будівлями, яке належало його матері ОСОБА_3 В квітні 2009 року він звернувся до комунального підприємства «Кременчуцьке міжміське бюро технічної інвентаризації» по питанню надання витягу з державного реєстру прав власності на нерухоме майно про вартість житлового будинку з господарськими будівлями, який необхідний при нотаріальному посвідченні свідоцтва про прийняття спадщини. В наданні цього витягу йому відмовлено, оскільки назване підприємство не визнає за померлою ОСОБА_3 права власності на збудовані приміщення житлового будинку з надвірними будівлями.

Згідно повідомлення №296 від 13.05.2009 року Градизькою державною нотаріальною конторою ОСОБА_1. відмовлено в видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями, що належали померлій ОСОБА_3, оскільки відсутній документ, що підтверджує право власності померлої на вказане майно. Відповідно до ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність права власності не встановлена судом.     Відповідно до законодавства, яке діяло з 1948 року та було чинним в 1969 році (в час коли був побудований вищевказаний житловий будинок) побудовані громадянами на відведених їм земельних ділянках житлові будинки -: їх особистою власністю. Реєстрація житлових будинків проводилася в погосподарських книгах сільської ради, на території якої знаходилася земельна ділянка. Згідно довідки №02-23/502 виданої Градизькою селищною радою Глобинського району Полтавської області від 12.05.2009 року про те, що — ОСОБА_3 постійно проживала і була зареєстрована із дня свого народження ІНФОРМАЦІЯ_2 року по АДРЕСА_1, і за нею значиться , згідно записів погосподарських книгах з 1969 року і по даний час, нині під №289,сторінка 23, книга 4, належне їй на праві власності майно, а саме житловий будинок з господарськими будівлями, розташованими в АДРЕСА_1  на  неприватизованій земельній ділянці 0,25 га. Станом на 15.04.1991 року тип двору був колгоспний. Відповідно довідки №1061, виданої Градизькою селищною радою Глобинського району Полтавської області від 13.05.2009 року про те, що гр. ОСОБА_3 постійно проживала і перебувала на реєстраційному паспортному обліку по АДРЕСА_1 до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 року. За вказаною адресою на день смерті покійної ніхто не був зареєстрований та ніхто не мешкав. Згідно технічного паспорта, виготовленого станом на 23.02.2007 року Комунальним підприємством «Кременчуцьке міжміське бюро технічної Інвентаризації», користувачем житлового будинку НОМЕР_1 з господарськими будівлями, які розташовані по АДРЕСА_1 є ОСОБА_3. Таким чином, мати позивача ОСОБА_3, на законних підставах володіла та користувалася за свого життя житловим будинком з господарськими будівлями, які розташовані в АДРЕСА_1, на неприватизованій земельній ділянці площею 0,25 га.

Провести реєстрацію права власності на вищевказаний житловий будинок за померлою ОСОБА_3 в КП «Кременчуцьке міжміське бюро технічної інвентаризації», як цього вимагає чинне законодавство, позивач не має змоги, оскільки відповідно до ч.4 ст.25 ЦК України, цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Для визнання права власності на нерухоме майно, відповідно до вимог Законів України «Про планування і забудову територій», «Про основи містобудування», та ДБН 360-92 «Містобудування, планування і забудова міських і сільських населених пунктів», ОСОБА_1. одержав висновок №1085/01-10.02 від 12.05.2009 року відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Глобинської районної державної адміністрації Полтавської області про те, що будівництво проведено без істотних порушень діючих будівельних норм та правил.

Відповідно до ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Обставини, які б вказували, що ОСОБА_3 при житті набула або володіла будинком НОМЕР_1 з господарськими будівлями, розташованими по АДРЕСА_1 або що на нього окрім позивача, в порядку спадкування чи з інших підстав претендують інші особи, відсутні.

На підставі викладеного, позивач прохав суд визнати  за ним в порядку спадкування право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, а саме: житловий будинок літ. ”Аа” загальною площею 47,8 кв.м., площею забудови 68,1 кв.м., житловою площею 22,1 кв.м., сарай літ. «Б» площею 34,1 кв.м., вбиральня літ. «В» площею 1,1 кв.м.,  колодязь літ. «К» ж/бетонні кільця, які розташовані на земельній ділянці площею 0,25 га., за адресою: АДРЕСА_1

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1. позовні вимоги підтримав, прохав їх задовольнити.

Представник відповідача: Градизької селищної ради на судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, згідно наданої суду заяви прохає розглядати справу за відсутності представника, заперечень щодо задоволення позову не має.  

Представники третіх осіб: Глобинської районної державної адміністрації, Градизької державної нотаріальної контори, в судове засідання не з”явились, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, згідно наданих суду заяв прохають розглядати справу за відсутності їх представників, заперечень щодо задоволення позову не мають.

Представники третіх осіб: КП "Кременчуцького МБТІ", відділу держкомзему України у Глобинському районі в судове засідання не з’явились, про час і місце розгляду справи були належним чином повідомлені, про причини неявки не повідомили.

Третя особа: ОСОБА_2 заперечень, щодо задоволення позову не мала.

Дослідивши обставини справи, докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

    Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла – ОСОБА_3, відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2, зареєстрованого Градизькою селишною радою Глобинського району Полтавської області, виданого відділом реєстрації цивільного стану Глобинського районного управління юстиції Полтавської області 20 грудня 2006 року (а.с. 11).

    Відповідно до заповіту від 17 грудня 1985 року складеного в Градизькій селищній раді та посвідченого секретарем виконавчого комітету Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області ОСОБА_4. ОСОБА_3 житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 заповідала ОСОБА_1  (а.с. 12).

    ОСОБА_1, як спадкоємець майна померлої за заповітом звернувся до Градизької ДНК по питанню оформлення спадщини на нерухоме майно, а саме житловий будинок з господарськими будівлями за адресою: АДРЕСА_1

Відповідно до повідомлення № 296 Градизької ДНК від 13 травня 2009 року ОСОБА_1. відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями за адресою АДРЕСА_1  у зв»язку з відсутністю правовстановлюючого документу на дане майно (а.с. 14).

Відповідно до технічного паспорту на вищевказане нерухоме майно, його власником значиться ОСОБА_3, житловий будинок літ. ”Аа”, сарай літ. ”Б”, вбиральня літ. ”В” побудовані в 1969 році (а.с. 15-17).

Відповідно до Постанови Ради Міністрів СРСР від 26.08.1948 року «Про застосування Указу  ПВР СРСР від 26.08.1948 року» побудовані громадянами на відведених їм земельних ділянках будинки є їх особистою власністю.

Правовий порядок реєстрації будинків та господарських будівель і споруд, а також домоволодіння в містах та селищах міського типу був врегульований на України Інструкцією про порядок реєстрації будівель в містах, робочих, дачних і курортних селищ України від 23/25.12.1947 року, Інструкцією про порядок реєстрації будинків і домоволодінь в містах і селищах міського типу Української РСР, затвердженою 31.01.1966 року Мінкомгоспом УРСР.

Запис в реєстраційних книзі про належність домоволодіння на праві особистої власності певній особі, є офіційним доказом права власності даної особи на це домоволодіння.

Згідно Закону «Про сільську Раду депутатів трудящих УРСР» від 02.06.1968 року, кожна сільська рада вела по господарські книги, в яких відповідним записом посвідчувалося право землекористування всіх громадян на території сільської ради, в особовому рахунку вказувались прізвище, ім»я та по – батькові глави сім»ї, на ім»я якого відкрито особовий рахунок, він і являвся власником будинку.

Відповідно до довідки №02-23/502 від 12.05.2009 року виконавчого комітету Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області за ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року, яка постійно проживала в АДРЕСА_1, значилося згідно записів в погосподарських книгах на день смерті під № 289, сторінка 23, книга №4 належне їй майно, а саме: житловий будинок літ. ”Аа” загальною площею 47,8 кв.м., площею забудови 68,1 кв.м., житловою площею 22,1 кв.м., сарай літ. «Б» площею 34,1 кв.м., вбиральня літ. «В» площею 1,1 кв.м.,  колодязь літ. «К» ж/бетонні кільця, які розташовані на земельній ділянці площею 0,25 га., за адресою: АДРЕСА_1. Станом до 15.04.1991 року тип двору був колгоспний, будинок збудований в 1969 році.  (а.с. 20).

Відповідно до довідки №02-23/502 від 12.05.2009 року виданої виконавчим комітетом Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області, згідно з земельно-кадастрової книги за № 118, за ОСОБА_3 лічилася земельна ділянка площею 0,25 га по АДРЕСА_1 (а.с. 21).  

Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_3. фактично набула право власності на нерухоме майно, а саме: житловий будинок літ. ”Аа” загальною площею 47,8 кв.м., площею забудови 68,1 кв.м., житловою площею 22,1 кв.м., сарай літ. «Б» площею 34,1 кв.м., вбиральня літ. «В» площею 1,1 кв.м.,  колодязь літ. «К» ж/бетонні кільця, які розташовані на земельній ділянці площею 0,25 га., за адресою: АДРЕСА_1 , відповідно до закону, що діяв на час створення даного майна, однак з зв»язку зі змінами в законодавстві за життя не зареєструвала своє право власності в БТІ відповідно до закону, що діє на час прийняття позивачем спадщини, у зв»язку з чим і виник спір.

Згідно висновку відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Глобинської РДА за № 1085/01-10.02 від 12.05.2009 року нерухоме майно, а саме : житловий будинок літ. ”Аа” загальною площею 47,8 кв.м., площею забудови 68,1 кв.м., житловою площею 22,1 кв.м., сарай літ. «Б» площею 34,1 кв.м., вбиральня літ. «В» площею 1,1 кв.м.,  колодязь літ. «К» ж/бетонні кільця, які розташовані на земельній ділянці площею 0,25 га., за адресою: АДРЕСА_1 , збудоване без істотних порушень діючих будівельних норм і правил (а.с. 18).

    Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

    Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

    У відповідності за ст.. ст. 1217, 1218, 1261  ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.  До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

    Визнання права власності за ОСОБА_1. на житловий будинок з господарськими будівлями не оспорюється відповідачем та не порушує прав чи інтересів інших осіб.

    Керуючи  ст. ст. 15, 16, 392, 1217, 1218, 1261 ЦК України , ст. ст.  10, 11, 60, 61, 213-215 ЦПК України,


в и р і ш и в  :

 

    Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

    Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом після померлої ОСОБА_3 право власності на нерухоме майно, а саме : житловий будинок літ. ”Аа” загальною площею 47,8 кв.м., площею забудови 68,1 кв.м., житловою площею 22,1 кв.м., сарай літ. «Б» площею 34,1 кв.м., вбиральня літ. «В» площею 1,1 кв.м.,  колодязь літ. «К» ж/бетонні кільця, які розташовані на земельній ділянці площею 0,25 га., за адресою: АДРЕСА_1.


Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Полтавської області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом  десяти днів з дня проголошення рішення суду.



    Суддя Глобинського

       районного суду                                Ю.А. Іващенко

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація