ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Львів, вул. Чоловського, 2
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2а-941/09/1370
29 липня 2009 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої - судді - Потабенко В.А.,
при секретарі - Білас Ю.Ю.,
за участю представників:
від позивача: Діткун І.Є., згідно доручення,
від відповідача: Корилкевич П.В., згідно доручення,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Годовицько - Басівської сільської ради до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області (надалі - Пустомитівської РДА) про визнання нечинним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати нечинним та скасувати розпорядження голови Пустомитівської районної державної районної адміністрації Львівської області № 833 від 26.12.2006 року "Про відміну розпорядження голови районної державної адміністрації від 01.11.2007 рокуНОМЕР_1 "Про передачу земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько - Басівської сільської ради за межами населеного пункту".
В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що зазначене розпорядження прийнято з порушенням положень ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю, просив задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача проти позов заперечив з підстав, викладених у запереченні на позов від 08.04.2009 року.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.
В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах справи.
В судовому засіданні було встановлено, що 01.11.2007 року головою Пустомитівської РДА було видано розпорядженняНОМЕР_1 "Про передачу земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько - Басівської сільської ради за межами населеного пункту". Зазначене розпорядження було видане на виконання постанови Пустомитівського районного суду Львівської області від 28.04.2008 року та додаткової постанови від 30.10.2007 року, якими було зобов'язано Пустомитівську РДА надати дозвіл на розробку проекту відведення земельних ділянок позивачам у власність для ведення особистих селянських господарств та не чинити перешкод у набутті права власності на земельні ділянки для ведення особистих селянських господарств на території Годовицько - Басівської сільської ради, за межами населеного пункту.
Постанова Пустомитівського районного суду Львівської області була оскаржена прокуратурою Львівської області. 04.11.2008 року Львівський апеляційний адміністративний суд скасував її і прийняв нову постанову, якою у задоволенні позову відмовлено на тій підставі, що судом при вирішенні спору було застосовано рішення органу місцевого самоврядування, прийняте всупереч закону, а не норми Земельного Кодексу України.
26.12.2008 року головою Пустомитівської РДА було прийнято розпорядження № 833 "Про відміну розпорядження голови районної державної адміністрації від 01.11.2007 рокуНОМЕР_1 "Про передачу земельних ділянок у власність для ведення особистого селянського господарства на території Годовицько - Басівської сільської ради за межами населеного пункту". Зі змісту даного розпорядження вбачається, що таке прийняте на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.11.2008 року з метою припинення протиправних дій щодо розпорядження земельними ділянками.
Законом України "Про місцеві державні адміністрації" від 9 квітня 1999 року N 586-XIV, з наступними змінами та доповненнями" (надалі - Закон), окреслено компетенцію місцевих державних адміністрацій.
Статтею 7 Закону визначено правові засади діяльності місцевих державних адміністрацій, згідно яких місцеві державні адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, цим та іншими законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня.
Згідно ст. 21 Закону визначено повноваження в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля, згідно яких місцева державна адміністрація:
1) розробляє та забезпечує виконання затверджених у встановленому законом порядку програм раціонального використання земель, лісів, підвищення родючості грунтів, що перебувають у державній власності;
2) розпоряджається землями державної власності відповідно до закону;
3) розробляє, подає на затвердження відповідної ради та забезпечує виконання регіональних екологічних програм; звітує перед відповідною радою про їх виконання; вносить до відповідних органів пропозиції щодо державних екологічних програм;
4) вживає заходів до відшкодування шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону довкілля підприємствами, установами, організаціями і громадянами;
5) вносить пропозиції відповідним органам місцевого самоврядування щодо організації територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення;
6) інформує населення про екологічно небезпечні аварії та ситуації, стан довкілля, а також про заходи, що вживаються до його поліпшення;
7) організовує роботу по ліквідації наслідків екологічних аварій, залучає до цих робіт підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та громадян;
8) вносить пропозиції в установленому законом порядку про зупинення діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності у разі порушення ними законодавства про охорону довкілля та санітарних правил;
9) розробляє і забезпечує дотримання правил користування водозабірними спорудами, призначеними для задоволення питних, побутових та інших потреб населення, зони санітарної охорони джерел водопостачання; обмежує або забороняє використання підприємствами питної води у промислових цілях.
Абзацом 7 ч. 1 ст. 13 Закону визначено, що до компетенції місцевих державних адміністрацій у межах і формах, визначених Конституцією і законами України, належить вирішення питань щодо використання землі на їх території.
Відповідно до ст. 6 Закону, на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Згідно ст. 17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить:
а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом;
б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель;
в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель;
г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок;
ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених цим Кодексом;
д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст;
е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок;
є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів;
ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Аналізуючи викладені вище норми, суд прийшов до висновку про те, що голова Пустомитівської РДА, видаючи спірне розпорядження, діяв на підставі та в межах повноважень, що визначені нормативно-правовими актами. Порушення ст. 19 Конституції України не мало місця.
Згідно ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Як вбачається зі змісту оскаржуваного розпорядження, таке прийнято на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 04.11.2008 року. Вказана постанова набрала законної сили, і відповідно до ст. 124 Конституції України, підлягала до виконання.
Враховуючи все вищенаведене, суд вважає, що оскаржуване розпорядження було прийнято головою Пустомитівської РДА на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. А тому, відсутні підстави для його скасування.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
у задоволенні позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подачі в 10-денний термін з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 03.08.2009 року.
Суддя (Підпис)
З оригіналом звірено
Суддя Потабенко В.А.
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Львів, вул. Чоловського, 2
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(вступна і резолютивна частини)
Справа № 2а-941/09/1370
29 липня 2009 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої - судді - Потабенко В.А.,
при секретарі - Білас Ю.Ю.,
за участю представників:
від позивача: Діткун І.Є., згідно доручення,
від відповідача: Корилкевич П.В., згідно доручення,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Годовицько - Басівської сільської ради до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області (надалі - Пустомитівської РДА) про визнання нечинним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
виготовлення мотивувальної частини постанови відкласти до п'яти днів.
Тому, відповідно до вимог ст.ст. 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, судом вирішено проголосити вступну та резолютивну частини постанови суду, а з мотивувальною частиною постанови особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитись або одержати її у суді після 03.08.2009 року.
Керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
у задоволенні позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, шляхом подачі в 10-денний термін з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Текст постанови виготовлений в одному примірнику в нарадчій кімнаті
Суддя Потабенко В.А.