Судове рішення #5867456
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа №2а-8035/08

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

28 серпня 2009 року         Львівський окружний адміністративний суд

 

в складі: головуючої - судді             Потабенко В.А.

при секретарі судового засідання                   Білас Ю.Ю.,

 

з участю представників:

від позивача - Брунець В.Г., згідно довіреності,

від відповідача - 1 - Козицька Р.І., згідно довіреності,

від відповідача -2- Сільченко О.О., згідно довіреності,

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Компанія "Імперіал" до Управління Пенсійного фонду України у Залізничному районі м. Львова, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій,

 

встановив:

 

позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати рішення УПФ у Залізничному районі м. Львова про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків № 634 від 02.10.2008 року та рішення Головного УПФ у Львівській області № 66 від 05.11.2008 року в частині залишення без змін рішення № 634 від 02.10.2008 року.  

    В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що оскаржуване рішення УПФ у Залізничному районі м. Львова про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків № 634 від 02.10.2008 року та прийняте за результатами розгляду скарги на нього рішення Головного УПФ у Львівській області № 66 від 05.11.2008 року в частині залишення без змін рішення № 634 від 02.10.2008 року прийняті з порушенням норм чинного законодавства, оскільки будь-яка заборгованість зі сплати страхових внесків, фінансових санкцій та пені ПП "Компанія "Імперіал" перед Пенсійним фондом станом на 16.09.2008 року була відсутня, що стверджується Актом звірки.

В судовому засіданні представник позивача змінив підставу позову, просить скасувати оскаржувані рішення з мотивів неправильного обчислення періоду застосування штрафних (фінансових) санкцій. Уточнені позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити.

В судовому засіданні представник відповідача-1 позов не визнав, представив суду письмові заперечення від 01.04.2009 року. Просив у задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні представник відповідача-2 позов не визнав, представив суду письмові заперечення від 01.04.2009 року. Просив у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах справи.

В судовому засіданні було встановлено, що УПФ в Залізничному районі м. Львова на підставі рішення № 634 від 02.10.2008 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків застосувало до ПП "Компанія "Імперіал" штрафні санкції у розмірі 4983,23 грн., що становить 50% від суми своєчасно несплачених страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Крім того, вказаним рішенням ПП "Компанія "Імперіал" було нараховано пеню в сумі 2089,17 грн., що становить 0,1 % від суми недоїмки і фінансових санкцій. Зазначені штрафні (фінансові) санкції і пеня були застосовані за період з 16.01.2008 року по 12.09.2008 року.

Головним управління Пенсійного фонду України у Львівській області за результатами розгляду скарги ПП "Компанія "Імперіал" на рішення № 634 від 02.10.2008 року було прийнято рішення № 66 від 05.11.2008 року, яким  рішення № 634 залишено без змін.

Відповідно до вимог ст.ст. 14, 15, 17 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N 1058-IV, з наступними змінами та доповненнями (надалі -Закон 1058), позивач, приватне підприємство "Компанія "Імперіал", є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та несе обов'язки з своєчасного нарахування, обчислення і сплати таких в установлені строки та в повному обсязі.

Згідно з ч. 6 ст. 20 Закону 1058, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Згідно ч. 10 ст. 20 Закону 1058, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п. 2 ч.9 ст. 106 Закону 1058,  до внесення відповідних змін згідно Закону України від 05.03.2009 р. N 1074-VI, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Розрахунок фінансової санкції та пені, що були застосовані до позивача здійснювався на підставі облікових даних картки особового рахунку ПП "Компанія "Імперіал", що формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно. Порядок здійснення розрахунків фінансових санкцій та пені визначено Інструкцією про порядок обчислення і слати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затв. постановою Правління ПФУ 19.12.2003 року № 21-1.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, платіжних доручень від 11.09.2008 року № 619 та від 11.09.2008 року № 620, акту звірки від 16.09.2008 року, ПП "Компанія "Імперіал" сплатило до УПФ в Залізничному районі повну суму заборгованості і станом на 16.09.2008 року у позивача була наявна переплата в сумі  2225,59 грн.

В платіжних доручення позивач вказав період, за який здійснювалась оплата, а саме: внески 33,2% за червень-серпень 2008 року та внески 2% за липень-серпень 2008 року.

Однак, при сплаті заборгованості ПП "Компанія "Імперіал" не було враховано положення п. 10,11 Інструкції, згідно якого суми сплачені до Пенсійного фонду України зараховуються в порядку черговості виникнення боргу  в рахунок погашення недоїмки, фінансових санкцій та пені, про що УПФ у Залізничному районі м. Львова надіслано повідомлення № 197, 198 від 03.10.2008 року про перерозподіл коштів. З зазначених повідомлень вбачається, що станом на 03.10.2008 року вся заборгованість ПП "Компанія "Імперіал" перед УПФ у Залізничному була погашена.

Крім того, позивачем не було враховано того факту, що, відповідно до п. 2 ч.9 ст. 106 Закону 1058, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, органи Пенсійного фонду вправі накладати штраф за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, залежно від строку затримки платежу. Оскільки у позивача станом на 01.01.2008 року існував борг зі сплати внесків, кошти сплачені відповідно до платіжних доручень від 11.09.2008 року № 619 та від 11.09.2008 року № 620, були зараховані у суми недоїмки, штрафних санкцій та пені, які існували станом на 01.01.2008 року, а також нараховані протягом січня-серпня 2008 року.

На невчасно сплачені суми недоїмки УПФ у Залізничному районі було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків № 634 від 02.10.2008 року.

 Щодо обчислення періоду застосування штрафних (фінансових) санкцій, визнаних у рішенні № 634 від 02.10.2008 року, то суд зазначає наступне.

В оспорюваному рішенні № 634 штрафні (фінансові) санкції застосовані за період з 16.01.2008 року по 12.09.2008 року.

Частиною 12 ст. 106 Закону 1058 передбачено, що нарахування пені, передбаченої частинами дев'ятою і десятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій.

Відповідно до п. 9.3.2 Інструкції № 21-1, у разі, коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно, - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум;

при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно, - 20 відсотків зазначених сум;

при затримці їх сплати понад 90 календарних днів, - 50 відсотків зазначених сум.

При затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів, рішення виноситься у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) недоїмки.

Рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки, незалежно від кількості випадків сплати за цей період.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

З рішення № 634 від 02.10.2008 року вбачається, що штрафна (фінансова) санкція до ПП "Компанія "Імперіал" була застосована за період з 16.01.2008 року по 12.09.2009 року, де 16.01.2008 року - це день, до настання якого в порядку календарної черговості було в повному обсязі погашено заборгованість, що виникла у позивача перед відповідачем-1 за минулі періоди; а 12.09.2009 року - день фактичної сплати страхувальником всієї суми заборгованості і, відповідно, виникнення у УПФ у Залізничному районі права на застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків.  

Твердження позивача про неправомірність прийнятих відповідачами рішень з мотивів відсутності заборгованості перед УПФ станом на 03.10.208 року спростовується положеннями п.п.  9.7, 10.6. Інструкції № 21-1, який вказує на те, що в разі оскарження рішення органу Пенсійного фонду про накладення штрафу та про нарахування пені, останній зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом ПФУ або судом рішення у справі. Тому фінансові санкції та пеня, застосовані рішенням № 634 не внесені до картки особового рахунку ПП "Компанія "Імперіал" як борг.

Аналізуючи все вищезазначене, суд прийшов до висновку, про правомірність УПФ у Залізничному районі застосування штрафних (фінансових) санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків, що було також підтверджено і рішенням Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області.

Відповідач-1 діяв в порядку, спосіб, строки та розміри, що передбачені чинним законодавством.  Порушення вимог ст. 19 Конституції України не мало місця.

Відтак, у суду відсутні підстави вважати оспорювані рішення такими, що підлягають скасуванню.

Керуючись ст.ст. 7- 14, 18, 19, 69-71, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167  КАС України, суд -  

 

П О С Т А Н О В И В:

 

у задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

    Повний текст постанови виготовлений  02.09.2009 року.

 

 

         Суддя                                                   Потабенко В.А.

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація