Судове рішення #5865055

     Номер справи: 2-431/09

             Категорія: 4

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ   УКРАЇНИ

28 серпня 2009 року                Маневицький районний суд Волинської області в складі:

                                     

      головуючого – судді   Токарської І.С.

          при секретарі    Абрамчук Н.В.,

    з участю:  

                 позивача  ОСОБА_1,

         представників відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3,

                                             

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в смт. Маневичі цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Маневицької селищної ради Волинської області, Відкритого акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” про визнання права власності на спадкове майно, -

          ВСТАНОВИВ:

    10 серпня 2009 ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом до Маневицької селищної ради Волинської області, ВАТ “Державний ощадний банк України” про визнання права власності на спадкове майно, мотивувавши позов тим, що її чоловікові – ОСОБА_5  рішенням виконкому Маневицької селищної ради від 30 жовтня 1970 року № 20 була виділена у безстрокове користування земельна ділянка площею 760 кв. м. під будівництво власного житлового будинку в смт. Маневичі Волинської області по вул. Базарній, 6, а 26 листопада 1970 року був укладений договір про надання у безстрокове користування земельною ділянкою для будівництва будинку та виготовлений проект забудови індивідуальної садиби.  В 2008 році ОСОБА_5 провів реконструкцію житлового будинку, побудував автогараж і сарай для палива, на проведення якої 19 вересня 2008 року був наданий дозвіл рішенням виконкому Маневицької селищної ради за № 243. Крім того, ОСОБА_5 належали грошові вклади, які знаходяться в Маневицькому ТВБВ № 10002/044 смт. Маневичі ВАТ “Ощадбанк” на рахунках № № НОМЕР_1, НОМЕР_2. 13 січня 2009 року ОСОБА_5 помер і після його смерті відкрилася спадщина на належну йому частину спадкового будинковолодіння та грошові вклади, яку своєчасно прийняла позивач. Інший спадкоємець - син спадкодавця ОСОБА_6 відмовився від своєї частки спадщини на користь ОСОБА_4, проте отримати свідоцтво про право власності на спадкове майно в даний час позивач не може через відсутність на будинковолодіння правовстановлюючих документів, а тому просила суд визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами по вул. Янчишина, 6, в смт. Маневичі Волинської області та грошові вклади, які знаходяться в Маневицькому ТВБВ № 10002/044 смт. Маневичі ВАТ “Ощадбанк” на рахунках № №  НОМЕР_1, НОМЕР_2, належні її покійному чоловікові – ОСОБА_5

    В даному судовому засіданні позивач ОСОБА_4 позовні вимоги підтримала повністю та просила позов задовольнити із наведених у ньому підстав.

    Представники відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, кожен зокрема, позов визнали і не заперечували щодо його задоволення.

    Заслухавши пояснення позивача, проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення з наступних підстав.    

    Відповідно до ст. ст. 328, 368 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Майно набуте подружжям за час шлюбу, є їхньою спільною сумісною власністю, якщо інше  не встановлено договором або законом.    

    Згідно ст. ст. 1216, 1228 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків

[]

(спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Право на вклад входить до складу спадщини незалежно від способу розпорядження ним.

    Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживає разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (шість місяців), він не заявив про відмову від неї.

    Статтею   1273 ЦК України передбачено право на відмову від прийняття спадщини.  Спадкоємець за  заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу.  Заява про відмову від прийняття спадщини подається до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.    

    Відповідно до ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

        Судом встановлено, що рішенням виконкому Маневицької селищної Ради депутатів трудящих від 30 жовтня 1970 року № 20 ОСОБА_5 була виділена у безстрокове користування земельна ділянка площею 760 кв. м. під будівництво власного житлового будинку в смт. Маневичі Волинської області по вул. Базарній, 6, а 26 листопада 1970 року був укладений договір про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва будинку на праві особистої власності та виготовлений проект забудови індивідуальної садиби.  В 2008 році ОСОБА_5 провів реконструкцію житлового будинку, побудував автогараж і сарай для палива, на проведення якої 19 вересня 2008 року був наданий дозвіл рішенням виконкому Маневицької селищної ради за № 243. Крім того, ОСОБА_5 належали грошові вклади, які знаходяться в Маневицькому ТВБВ № 10002/044 смт. Маневичі ВАТ “Ощадбанк” на рахунках № № НОМЕР_1, НОМЕР_2. 13 січня 2009 року ОСОБА_5 помер і після його смерті відкрилася спадщина на спадкове будинковолодіння та грошові вклади, спадкоємцем якого є, крім дружини спадкодавця ОСОБА_4, його син  ОСОБА_6 ( а.с. а.с. 6-14, 22-23).

    З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_6 відмовився від спадщини на користь ОСОБА_4, що  підтверджується його нотаріально посвідченою заявою, а ОСОБА_4 своєчасно прийняла спадщину, оскільки на час смерті чоловіка постійно проживала у спадковому будинку і проживає на даний час, що підтверджується довідкою, виданою Маневицькою селищною радою від 27 липня 2009 року за № 938, реєстрацією в будинковій книзі та відміткою у паспорті позивача (а.с. а.с. 19-21, 27, 29, 32).

    З довідки  виданої Маневицькою селищною радою № 937 від 27 липня 2009 року вбачається, що житловий будинок № 6, який належав ОСОБА_5 знаходиться за адресою: смт. Маневичі, вул. Янчишина (раніше - вулиця Базарна) 26 (а.с 27).

    Згідно експертного висновку Маневицького архітектурно-планувального підприємства про відповідність житлового будинку та господарських будівель від 27 липня 2009 року технічний стан житлового будинку та господарських будівель по вул. Янчишина, 6, в смт. Маневичі Волинської області вцілому задовільний, тріщин в несучих конструкціях не виявлено, будівництво здійснено без порушення державних будівельних, санітарних та пожежних норм і правил ( а.с. 24).

Зважаючи на вищевикладене, аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_4, будучи спадкоємцем за законом на житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами, який знаходиться по вул. Янчишина, 6, в смт. Маневичі Волинської області та грошові вклади, які знаходяться в Маневицькому ТВБВ № 10002/044 смт. Маневичі  ВАТ “Ощадбанк” на рахунках № №  НОМЕР_1, НОМЕР_2 фактично набула на них право власності, а тому є всі підстави для визнання за нею права власності на вказане майно.

Звільнити ОСОБА_4, як потерпілу внаслідок Чорнобильської катастрофи, від сплати судового збору, а витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи слід залишити за позивачем, оскільки відповідачі в даній справі будь-яких його законних прав та інтересів  не порушували.

 Визнання позову відповідачами не суперечить закону і не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, тому суд вважає за можливе ухвалити рішення про задоволення позову в попередньому судовому засіданні.

[]

    Керуючись ст. ст. 10, 11, 60,  130, 209, 212-215 ЦПК України, ст. ст. 328, 368, 1216, 1228,  1268, 1270, 1273, 1296 ЦК України, суд, –    

                            В И Р І Ш И В:

        Позов задовольнити повністю.

    Визнати за ОСОБА_7 право власності на житловий будинок з господарськими та побутовими будівлями і спорудами, що знаходиться по вулиці Янчишина, 6, в смт. Маневичі Волинської області, зареєстрований за ОСОБА_5 та грошові вклади з нарахованими відсотками та компенсацією, які знаходяться в Маневицькому відділенні № 10002/044 смт. Маневичі Відкритого акціонерного товариства “Державний ощадний банк України” на рахунках № №  НОМЕР_1, НОМЕР_2, відкритих на ім’я ОСОБА_5.

    Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Волинської області через Маневицький районний суд Волинської області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

    Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 294 ЦПК України, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

   

   

    Суддя                                     І.С. Токарська

  • Номер:
  • Опис: про визнання свідотва про право на спадщину частково недійсним та визнання права власності на спадкове майно
  • Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
  • Номер справи: 2-431
  • Суд: Новоселицький районний суд Чернівецької області
  • Суддя: Токарська І.С.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено до судового розгляду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 07.04.2011
  • Дата етапу: 26.12.2011
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація