справа № 2-2625/09
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
8 травня 2009 року Бердянський міськрайонний суд
Запорізької області
в складі: головуючого судді – Крамаренко А.І.
при секретарі – Корнієнко Н.І.
за участю: позивачів – ОСОБА_1 , представника позивача – ОСОБА_2 , відповідача – ОСОБА_3
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , ОСОБА_3 про визнання права на отримання земельної ділянки у власність та погодження меж,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_4 , ОСОБА_3 про визнання права на отримання земельної ділянки у власність та погодження меж.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що їй на праві власності належить житловий будинок по АДРЕСА_1 . 04.09.2008 року вона звернулась до Новопетрівської сільської ради Бердянського району з проханням надати дозвіл на інвентаризацію земельної ділянки по АДРЕСА_1 . 16.10.2008 року сільська рада прийняла рішення №04, яким надало їй дозвіл на проведення інвентаризації земельної ділянки для послідуючої передачі її у власність.
На виконання зазначеного рішення вона звернулась до ФОП ОСОБА_5 для розробки технічної документації з землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки та складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
03.12.2008 року сільська рада прийняла рішення №03 „Про надання земельних ділянок у власність”, яким затвердила технічну документацію та передала їй у власність земельну ділянку по АДРЕСА_1 площею 0,12 га.
Згодом з’ясувалося, що при розробці технічної документації не було враховано положення статті 198 ЗК України, яка передбачає погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами. Тобто, було не погоджено межу земельної ділянки з ОСОБА_6 , який є власником суміжної земельної ділянки по АДРЕСА_1 Бердянського району.
Вона звернулась до ОСОБА_6 та ОСОБА_3 з проханням погодити спільну межу, надавши їм для ознайомлення та підпису Акт визначення та встановлення межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 08.12.2008 року та Додаток до цього акту – План меж земельної ділянки.
ОСОБА_6 повідомив їй, що спору відносно спільної межі немає, поцікавився чи вірно він встановив паркан, і отримавши позитивну відповідь, відмовився узгоджувати спільну межу. ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що за житловим будинком позивача була закріплена земельна ділянка площею 0,05 га, а тому збільшення її площі можливо лише за рахунок його земельної ділянки. Просив задоволенні позову відмовити. від узгодження взагалі відмовився та повідомив, що межа буде узгоджена тільки в судовому порядку.
У зв’язку з цим ОСОБА_1 звернулась до суду і просить визнати її право на отримання у власність земельної ділянки загальною площею 0,12 га , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 згідно до Плану до Акту визначення та встановлення меж земельної ділянки в натурі від 08.12.2008 року, складеного ФО-П ОСОБА_7 пояснив суду, що ним по замовленню , без погодження з боку ОСОБА_4 та ОСОБА_3
В судовому засіданні ОСОБА_1 та її представник підтримали позовні вимоги, просили позов задовольнити.
ОСОБА_3 в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що за житловим будинком позивача була закріплена земельна ділянка площею 0,05 га, а тому збільшення її площі можливо лише за рахунок його земельної ділянки. Просив задоволенні позову відмовити.
ОСОБА_4 , належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи в судове засідання не з’явився, причину неявки суду не повідомив.
ОСОБА_7 пояснив суду, що ним по замовленню ОСОБА_1 були проведені виміри земельної ділянки в АДРЕСА_1 . В результаті вимірів та обстеження земельної ділянки були встановлені зі слів ОСОБА_1 суміжні власники та землекористувачі: ОСОБА_4 та ОСОБА_3 В подальшому було перевірено розташування земельної ділянки ОСОБА_1 на відсутність накладення на земельну ділянку ОСОБА_4 В результаті перевірки даних було відкореговано і встановлено кінцеві параметри розміру та площі земельної ділянки ОСОБА_1 з урахуванням розмірів та площі земельної ділянки ОСОБА_4 При визначенні межі земельної ділянки зі сторони ОСОБА_3 вимірювався весь квартал з прив’язкою до раніше приватизованих земельних ділянок ( АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 ) та з урахуванням даних шнурової книги по домоволодінням АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 . За результатами вимірювань була складена технічна документація з зазначенням фактичного розташування земельних ділянок ОСОБА_3 , ОСОБА_1 та ОСОБА_4 та запропонований варіант встановлення розміру та меж земельної ділянки ОСОБА_1 Даний варіант був затверджений рішенням Новопетрівської сільської ради.
Заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали справи суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню в зв’язку з наступним.
На підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого Бердянською районною державною нотаріальною конторою 22.05.2008 року, ОСОБА_1 належить житловий будинок АДРЕСА_1 .
04.08.2008 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до Новопетрівської сільської ради з проханням надати дозвіл на інвентаризацію земельної ділянки по АДРЕСА_1 Бердянського району для послідуючої передачі у власність.
Рішенням Новопетрівської сільської ради Бердянського району від 16.10.2008 року №04 ОСОБА_1 був наданий дозвіл на проведення інвентаризації земельної ділянки для послідуючої передачі у власність.
Рішенням Новопетрівської сільської ради від 03.12.2008 року №03 затверджена технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,12 га для обслуговування жилого будинку та господарських будівель за рахунок земель житлової забудови та сільськогосподарського призначення Новопетрівської сільської ради, яка розташована в АДРЕСА_1 .
На підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЕ НОМЕР_1 від 18.02.2006 року власником земельної ділянки площею 0,0967 га по АДРЕСА_6 є ОСОБА_4
Згідно довідки, виданої правлінням колгоспу „Росія” Бердянського району, відповідно до запису №718”а” по земельно-кадастровій книзі за ОСОБА_3 числиться земельна ділянка площею 0,15 га по АДРЕСА_1 .
Згідно повідомлення КП Бердянське районне бюро технічної інвентаризації №774 від 16.04.2009 року право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 зареєстровано за ОСОБА_1 Станом на 16.04.2009 року відповідно архівних даних правова реєстрація права власності на житлові будинки АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 відсутня.
За змістом ч.1, п. “а” ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян, за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування та державних органів приватизації щодо земельних ділянок, на яких розташовані об’єкти, які підлягають приватизації, в межах їх повноважень.
Відповідно до ч. 11 ст. 118 у разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, встановлений ст. 118 ЗК України і зокрема передбачає звернення громадянина з заявою до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцем знаходження земельної ділянки та виготовлення за замовленням громадянина організацією, яка має відповідний дозвіл (ліцензію), проекту відведення земельної ділянки.
Відповідно до ч.1 ст. 193 ЗК України державний земельний кадастр – це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісна та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
Складовою частиною державного земельного кадастру згідно ст. 196 ЗК України є кадастрові зйомки.
Відповідно до ст. 198 ЗК України кадастрові зйомки – це комплекс робіт, виконуваних для визначення та відновлення меж земельних ділянок, і включає зокрема погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.
Судом встановлено, що межа між земельними ділянками, розташованими по АДРЕСА_1 ( ОСОБА_1 ) та по АДРЕСА_6 ( ОСОБА_4 ) в с. Новопетрівка Бердянського району належним чином була встановлена та погоджена при виготовленні Державного акту на право власності на земельну ділянку на ім’я ОСОБА_4 і на даний час позначена парканом, встановленим останнім.
Державний акт про право власності на земельну ділянку площею 0,0967 га по АДРЕСА_6 в с. Новопетрівка Бердянського району, одержаний ОСОБА_4 в 2006 році, останнім не оскаржений і є чинним на час розгляду дійсної справи.
На підставі викладеного суд приходить до висновку, що межа між земельними ділянками по АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_6 є визначеною, а відмова ОСОБА_4 від підписання Акту визначення та встановлення меж земельної ділянки в натурі по АДРЕСА_1 Бердянського району є необгрунтованою і такою, що направлена на перешкоду в здійсненні позивачем права на приватизацію земельної ділянки.
Щодо позовних вимог до ОСОБА_3 суд приймає до уваги, що останнім не оформлено право власності (користування) земельною ділянкою по АДРЕСА_5 , він не є власником нерухомого майна, розташованого за даною адресою. Також суд приймає до уваги, що межі земельної ділянки по АДРЕСА_5 не встановлювались, а рішення Новопетрівської сільської ради від 16.10.2008 року №04 та від 03.12.2008 року №03 ОСОБА_3 в судовому порядку не оскаржувались.
За даних обставин суд вважає, що питання визначення та погодження межі земельних ділянок по АДРЕСА_5 та по АДРЕСА_1 в с. Новопетрівка є компетенцією Новопетрівської сільської ради Бердянського району.
Керуючись ст. ст. 11, 15, 57 - 61, 212 – 215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати право ОСОБА_1 на отримання у власність земельної ділянки загальною площею 0,12 га , розташованої за адресою: АДРЕСА_1 згідно до Плану до Акту визначення та встановлення меж земельної ділянки в натурі від 8 грудня 2008 року, складеного ФО-П ОСОБА_7 , без погодження з боку ОСОБА_4 .
В задоволені позову до ОСОБА_3 відмовити.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя А.І. Крамаренко