Справа № 2а -2211
2009 р.
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
9 липня 2009 року 10 година 12 хвилин м. Сарни
Сарненський районний суд Рівненської області
одноособово суддя Березень Ю. В.,
при секретарі Кудіній А. Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації про визнання неправомірною бездіяльності, зобов’язання до нарахування та виплати заборгованості по невиплаченій допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання відповідача нарахувати та виплатити недоплачену допомогу по догляду за дітьми до досягнення трирічного віку в сумі 7585 грн. 65 коп. за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 рогку, посилаючись на норми Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Заявила клопотання про поновлення строку звернення до суду з позовом, оскільки про факт порушення її законних прав їй стало відомо із засобів масової інформації наприкінці 2008 року. Просить розглянути справу без її участі.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації в судове засідання не з’явився, подав суду письмові заперечення, в яких з посиланням на Закон України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", ст. 95 Конституції України, ст. 2 Бюджетного кодексу України, вказує, що позивачці допомога по догляду за дитиною виплачувалася в розмірах, передбачених чинним законодавством; допомога ОСОБА_1 у заявленому нею розмірі не зареєстрована в органах Державного казначейства України як фінансове зобов’язання і не може вважатись заборгованістю; Управління забезпечує виплату допомоги по догляду за дитиною в розмірах, визначених Верховною ОСОБА_2 України у законі про Державний бюджет на відповідний рік. Просить відмовити у задоволенні позову, справу розглядати за відсутності свого представника.
В зв’язку із заявленими клопотаннями сторін про розгляд справи у їх відсутність, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
ОСОБА_1 є матір’ю ОСОБА_2 та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, які є потерпілими від Чорнобильської катастрофи.
Позивачка є застрахованою та відповідно до наказу № 01 від 24 січня 2007 року перебуває у відпустці по догляду за дітьми.
Відповідно до ст. 43 Закону України № 2240-III від 18 січня 2001 року "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до п. 10 ст. 30 Закону України № 796-XII від 28 лютого 1991 року "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" батькам потерпілих дітей допомога по догляду за потерпілою дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується в подвійному розмірі допомоги, передбаченої законодавством України, незалежно від факту роботи.
Пунктом 7 ст. 71 Закону України № 489-V від 19 грудня 2006 "Про Державний бюджет України на 2007 рік" зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".
Статтею 56 Закону України № 489-V від 19 грудня 2006 "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року "У справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) визнано неконституційним абзац третій частини 2 статті 56 Закону щодо встановлення розміру допомоги, пункт 7 статті 71 Закону в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень законів, що визнані неконституційними і є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Положення статей 56, 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 9 липня 2007 року. А відтак, з цієї дати позивачка набула право на отримання допомоги в розмірі, визначеному ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" та з урахуванням такого розміру - в подвійному розмірі відповідно до п. 10 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" не визначено, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Виходячи з положень ч. 7 ст. 9 КАС України, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а саме ч. 1 ст. 15 Закону України № 2811-XII від 21 листопада 1992 року "Про державну допомогу сім’ям з дітьми" в редакції, відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України № 489-V від 19 грудня 2006 року "Про Державний бюджет України на 2007 рік" затверджений прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років - з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.
Згідно із довідками управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації № 03-11-2-720 від 20 листопада 2008 року, позивачці, починаючи з липня 2007 року щомісячна грошова допомога по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України "Про Державний бюджет України на 2007", що є меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" а також п. 10 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до Постанови КМ України №32 від 16 січня 2007 року "Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" допомога при народженні дитини та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, призначається і виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.
Таким чином до повноважень Управління праці та соціального захисту населення Сарненської райдержадміністрації належить нарахування та виплата позивачці щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку.
Діяння відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачці допомоги відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", з урахуванням такого розміру - в подвійному розмірі згідно п. 10 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року слід визнати протиправними та зобов’язати відповідача нарахувати та виплатити позивачці таку допомогу відповідно до вимог зазначених законів.
Зазначені позивачкою причини пропущення строку звернення до адміністративного суду суд вважає поважними.
Керуючись ст.ст. 100, 158-163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати противоправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"; з урахуванням такого розміру - в подвійному розмірі згідно п. 10 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щомісячну допомогу по догляду за двома дітьми до досягнення ними трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відповідно до ст. 62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік"; з урахуванням такого розміру - в подвійному розмірі згідно п. 10 ст. 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного адміністративного суду Львівської області через Сарненський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя: