Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 серпня 2009 р. № 39889/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд
в складі: головуючого – судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання Карамушко І.І.,
за участю: позивача –ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Харківського університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба про визнання протиправною бездіяльності, стягнення грошової компенсації замість належного до видачі речового майна,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Харківського університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльності Харківського університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба, яка полягає у невиплаті ОСОБА_1 заборгованості по грошовій компенсації замість належного до видачі речового майна у розмірі 1476,99 коп., стягнення з Харківського університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба на користь ОСОБА_1 заборгованості по грошовій компенсації замість належного до видачі на день виключення із списків особового складу Харківського університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба речового майна у розмірі 1476,99 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він проходив службу на факультеті Протиповітряної оборони Сухопутних військ Харківського університету Повітряних Сил ім. І. Кожедуба на посаді заступника начальника курсу з гуманітарних питань. Звільнений був у запас за п. 63, підпунктом «Г»(у зв’язку зі скороченням штатів) Положення «Про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) ЗСУ»та виключений із списків особового складу частини наказом начальника Харківського університету Повітряних Сил ім. І. Кожедуба № 253 від 25 жовтня 2006 року. На час звільнення з військової служби та виключення зі списків особового складу університету позивачу не було видане речове майно на загальну суму 1476,99 грн., що підтверджується довідкою № 242 від 26 жовтня 2006 року. На речовому забезпеченні позивач знаходився у Харківському університеті Повітряних Сил ім.. І. Кожедуба.
Згідно ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»військовослужбовці одержують за рахунок держави, крім іншого, речове майно.
Згідно п. 27 Положення «Про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та інших військових формувань у мирний час», затвердженого Постановою КМ України № 1444 від 28 жовтня 2004 року, військовослужбовці, звільнені у запас, мають право отримувати компенсацію замість належного до видачі речового майна.
Не зважаючи на неодноразові усні та письмове звернення до командування Харківського університету Повітряних Сил ім. І. Кожедуба з проханням виплатити грошову компенсацію замість належного до видачі речового майна у розмірі 1476,99 грн., позивач її не отримав. На його письмове звернення до начальника Харківського університету Повітряних Сил ім.І. Кожедуба від 11 травня 2009 року, яке було вручено командуванню ХУПС ім. І. Кожедуба 14 травня 2009 року, позивач отримав відповідь лише 01 липня 2009 року і, тільки при безпосередньому прибутті до університету з вимогою надати відповідь на запит щодо виплати грошової компенсації замість належного до видачі речового майна у розмірі 1476,99 грн.
Представник відповідача - Харківського університету Повітряних Сил Збройних Сил України - у судове засідання не з’явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив, заперечень проти позову не надав.
У ході судового розгляду справи позивач уточнив заявлені позовні вимоги та просив суд визнати протиправною бездіяльність Харківського університету Повітряних Сил ім. І. Кожедуба, яка полягає в невиплаті позивачу грошової компенсації замість належного до видачі речового майна та заборгованості з речового майна, стягнути з відповідача на його користь грошову компенсацію у сумі 308,00 грн. та заборгованість з речового майна, яке підлягало видачі після 11 березня 2000 року, згідно довідки № 242 від 26 жовтня 2006 року.
Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, установив такі обставини.
Позивач –ОСОБА_1 - наказом Начальника Генерального штабу –Головнокомандувача Збройних Сил України № 289 від 18 вересня 2006 року був звільнений в запас за п. 63 п.п. «Г»(у зв’язку зі скороченням штатів) Положення «Про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України»та наказом Начальника Харківського університету Повітряних Сил ім. І. Кожедуба (по стройовій частині) № 253 від 25 жовтня 2006 року капітана ОСОБА_1, заступника начальника курсу з гуманітарних питань курсів факультету протиповітряної оборони сухопутних військ університету, з 26 жовтня 2006 року виключено зі списків особового складу Харківського університету Повітряних Сил ім. І. Кожедуба.(а.с. 7)
Згідно довідки № 242 від 26 жовтня 2006 року про одержання грошової компенсації замість речового майна, що підлягало видачі, капітану ОСОБА_1 підлягає видачі речове майно на загальну суму 1476,99 грн.(а.с.8).
11 травня 2009 року позивач звернувся з письмовою заявою до начальника Харківського університету Повітряних Сил ім. І. Кожедуба про виплату грошової компенсації замість речового майна, яка була отримана відповідачем 14 травня 2009 року, що підтверджується поштовим відправленням про вручення. (а.с.9-11).
У відповіді Начальника речової служби Харківського університету Повітряних Сил ім. І. Кожедуба № 350/176/7/6/17/57 від 01 липня 2009 року повідомлялося, що статтею 2 Закону України «про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів»тимчасово зупинено дію ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»; Державним бюджетом України у 2001 –2005 роках та Законом України «Про державний бюджет України на 2006 рік»не було передбачено витрат на грошову компенсацію замість речового майна звільненим у запас або відставку військовослужбовцям, тому Міністерству оборони України з Державного бюджету України не виділялись кошти на зазначені цілі.
На час розгляду справи у суді заборгованість відповідачем не погашена.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»від 20 грудня 1991 року в редакції Закону до 3 листопада 2003 року, військовослужбовці одержують за рахунок держави грошове забезпечення, а також речове майно і продовольчі пайки або за бажанням військовослужбовця грошову компенсацію замість них. Дію ч. 2 ст. 9 цього Закону зупинено Законом України «Про деякі заходи щодо економії бюджетних коштів»від 7 лютого 2000 року, який набрав чинності 11 березня 2000 року (Закон опублікований у газеті «Урядовий кур’єр», 2000, 03, від 11 березня 2000 р. № 45).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб»від 3 листопада 2006 року було викладено в новій редакції ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»і доповнено ст. 9-1, відповідно до якої військовослужбовці мають право на речове забезпечення і на отримання замість належних їм за нормами забезпечення предметів речового майна грошової компенсації в розмірі вартості зазначених предметів. Порядок виплати грошової компенсації визначається Кабінетом Міністрів України. Згідно п. 1 Прикінцевих положень, зазначений Закон набирає чинності з 1 січня 2007 року.
Згідно із п. 27 Положення «Про порядок речового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил та інших військових формувань у мирний час», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1444 від 28 жовтня 2004 року, військовослужбовці, звільнені у запас або відставку з правом носіння військової форми одягу, за бажанням можуть отримати речове майно, яке вони не отримали під час звільнення, або грошову компенсацію за нього за цінами на день підписання наказу про звільнення. Зазначеним особам, звільненим у запас або відставку після закінчення строку контракту, за належне їм, але не отримане протягом дії контракту речове майно виплачується грошова компенсація пропорційно часу, що минув з дня виникнення права на отримання цього майна до дати закінчення контракту, або видається речове майно на суму грошової компенсації.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що уточнені позовні вимоги позивача є обґрунтованими, у зв’язку з чим необхідно визнати протиправною бездіяльність Харківського університету Повітряних Сил ім. І. Кожедуба, яка полягає в невиплаті позивачу грошової компенсації замість належного до видачі речового майна та заборгованості з речового майна, стягнути з відповідача на його користь грошову компенсацію у сумі 308,00 грн. за невидане речове майно, строк видачі якого настав до 11 березня 2000 року, та заборгованість з речового майна, яке підлягало видачі після 11 березня 2000 року, згідно довідки № 242 від 26 жовтня 2006 року.
Судові витрати необхідно розподілити відповідно до вимог ст. 94 КАС України, а саме ч. 1 ст. 94 КАС України, відповідно до якої якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 9, 9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і деяких інших осіб»від 03 листопада 2006 року, ст. ст. 8-14, 71, 100, 160-164, 167, 186 КАС України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Харківськогоуніверситету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба про визнання протиправною бездіяльності, стягнення грошової компенсації замість належного до видачі речового майна та заборгованості з речового майна задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Харківського університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба, яка полягає в невиплаті ОСОБА_1 заборгованості по грошовій компенсації замість належного до видачі речового майна та заборгованості з речового майна.
Стягнути з Харківського університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба (61023, м. Харків, вул. Сумська 77/79, код 24980799) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) грошову компенсацію замість речового майна, що підлягало видачі до 11 березня 2000 року в розмірі 308.00 (триста вісім) гривень 00 копійок.
Зобов'язати Харківський університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (61023, м. Харків, вул. Сумська 77/79, код 24980799) видати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) в натурі речове майно, що підлягало видачі після 11 березня 2000 року, згідно довідки № 242 від 26 жовтня 2006 року на суму 1168 (одна тисяча сто шістдесят вісім) гривень 99 копійок, а саме: плащ демісезонний - 1 штука, на суму 170 гривень, куртка і брюки повсякденні - 1 штука на суму 163 гривні 92 копійки, сорочка верхня - 8 штук на загальну суму 220 гривень 80 копійок, краватка - 10 штук на суму 33 гривні, білизна натільна - 8 комплектів на суму 144 гривні, шкарпетки бавовняні - 18 пар на суму 25 гривень 02 копійок, напівчоботи хромові - 2 пари на суму 208 гривень, напівчеревики хромові - 1 пара на суму 88 гривень 50 копійок, шапка-вушанка - 1 штука на суму 50 гривень 99 копійок, білизна тепла - 2 комплекти на суму 55 гривень 96 копійок, шкарпетки н/ш - 4 пари на суму 8 гривень 80 копійок.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) витрати по оплаті судового збору в розмірі 03 (три) гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
У повному обсязі постанова виготовлена 21 серпня 2009 року.
Суддя Білова О.В.