Справа 1-24/2007р.
ВИРОК
ІМ'ЯМ УКРАЇНИ
"10" липня 2007 року військовий місцевий суд Львівського гарнізону у відкритому судовому засіданні в м. Львові у складі:
ГОЛОВУЮЧОГО - підполковника юстиції СТЕЛЬМАХА І.O, при секретарі - ЗАРИЦЬКІЙ О.Р., за участю: державного обвинувача - заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону майора юстиції СЕМЧУКА М.М., розглянув кримінальну справу за обвинуваченням військовослужбовця Мостиського прикордонного загону прапорщика
ОСОБА_1, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Золочеві Львівської області, українця, громадянина України, з вищою освітою, одруженого, маючого на утриманні неповнолітню дитину 2000 року народження, раніше не судимого, на військовій службі з грудня 1993 року, в тому числі в якості прапорщика з липня 1995 року, інспектора прикордонного контролю 1 категорії 2 групи інспекторів відділення прикордонного контролю "Смільниця", у вчиненні злочину, передбаченого ст. 419 ч. 1 КК України.
Судовим слідством військовий місцевий суд
ВСТАНОВИВ:
В період з 20 години 3 березня по 8 годину 4 березня 2007 року ОСОБА_1, будучи особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону, тобто перебуваючи на чергуванні в складі прикордонного наряду по перевірці документів у осіб, які прямують на виїзд з України в відділенні прикордонного контролю "Смільниця" (далі ВідПК "Смільниця"), відповідно до Статуту Державної прикордонної служби, Технології прикордонного та митного контролю у пунктах пропуску через державний кордон, затвердженої наказом Адміністрацій Державної прикордонної служби України та Державної митної служби України від 24.11.2003 року № 297/793, Інструкції з організації і здійснення прикордонного контролю затвердженої наказом Голови ДПС України № 711 від 5.10.2005 року та Технологічної схеми пропуску через
2
державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів в міжнародному пункті пропуску «Смільниця-Кросценко», затвердженої спільним наказом начальника Мостиського прикордонного загону і начальника Мостиської митниці №589/242 від 7 липня 2006 року, був зобов'язаний знати законодавчі та нормативно-правові акти з питань пропуску осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна, обов'язки всіх видів нарядів, що призначаються в контрольно-пропускному пункті, припиняти будь-які спроби незаконного проходження державного кордону України, здійснювати прикордонний контроль і пропуск в установленому порядку осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна закордонного прямування в разі наявності належно оформлених документів, після проходження ними митного та інших видів контролю у пунктах пропуску через державний кордон, відвертати і не допускати перетинання державного кордону особами і транспортними засобами незаконними способами, уважно і швидко перевіряти в осіб, що прямують через державний кордон, документи на право виїзду з України та робити у них відповідні відмітки, під час перевірки документів на право виїзду з України осіб, які прямують через державний кордон, провести огляд документа, що пред'являється, визначити його вид і відповідність установленому зразку, звіряти фотокартку в документі з особою пред'явника і переконатися у тому, що на фотокартці зображена саме та особа, що пред'являє документ, перевірити візуально, а за потреби з використанням технічних засобів, чи немає у них підробок або їх ознак, перевірити правильність заповнення документів, проставляти в паспортному документі, штамп "Виїзд" та зробити у ньому інші належні службові відмітки, здійснювати реєстрацію іноземців в пункті пропуску, проставляти у їх паспортні документи необхідні відмітки та вносити дані про перетин ними кордону до системи «Гарт-Ш». Незважаючи на це, ОСОБА_1 4 березня 2007 року в 2 годині 16 хвилин порушив дані статутні правила несення прикордонної служби, що виразилось в тому, що він не припинив спробу незаконного перетину державного кордону України громадянином Італії НОМЕР_2, який знаходився у транспортному засобі «Мерседес-124» р/н України НОМЕР_1, належним чином оформлення документів для виїзду з України останнього не здійснив, відтиск свого даташтампу № 040 у паспорт громадянина Італії для виїзду за кордон НОМЕР_2 не проставив і не вніс дані про його виїзд з України до комплексу автоматизованого паспортного контролю "ГАРТ-1П", тобто не відвернув та допустив перетинання громадянином Італії незаконним способом державного кордону України.
Допитаний в судовому засіданні підсудний ОСОБА_1 свою вину в пред'явленому звинуваченні по суті визнав, про обставини вчиненого злочину дав покази, аналогічні викладеному в описовій частині вироку. При цьому він пояснив, що допустив порушення статутних правил несення прикордонної служби, не здійснивши прикордонного контролю громадянина Італії, який в нічний час 4 березня 2007 року перетинав в автомобілі громадянина ОСОБА_3 держаний кордон України з Республікою Польща, через необачність.
3
Крім визнання своєї вини, вина підсудного ОСОБА_1 у вчиненні даного злочину підтверджується також наступними, дослідженими в судовому засіданні, доказами.
Свідок ОСОБА_4 - молодший інспектор ВідПК "Смільниця", в судовому засіданні показав, що з 20 години 3 березня по 8 годину 4 березня 2007 року він входив до складу наряду з охорони державного кордону України в пункті пропуску "Смільниця" та виконував обов'язки по огляду транспортних засобів на напрямку виїзду з України. Близько 2 години 4 березня 2007 року у пункт пропуску «Смільниця» заїхав автомобілі. «Мерседес-124» д.р.н. НОМЕР_1 сірого кольору. Коли даний автомобіль під'їхав у зону митного контролю, то він разом із інспектором митниці оглянули даний автомобіль. У той час він бачив, що у салоні автомобіля перебували дві особи, водій та пасажир, який сидів на передньому сидінні. Після проведеного огляду даний автомобіль був направлений у зону паспортного контролю. Коли автомобіль перебував біля кабінки контролера, то його покликав ОСОБА_1, який ніс службу на пропускному пункті по перевірці документів, та дав йому технічний паспорт вищевказаного автомобіля, наказавши провести його повну ідентифікацію, тобто перевірити чи відповідає номер кузова записам у технічному паспорті. Підійшовши підійшов до автомобіля, попросив водія, щоб той відкрив капот. Пасажир при цьому продовжував сидіти на передньому сидінні автомобіля. Звіривши номер кузова зайшов до кабінки контролера, повернув ОСОБА_1 документи на транспортний засіб та пішов далі виконувати свої службові обов'язки. Коли перебував у зоні митного контролю, то бачив, як ОСОБА_1 вийшов із кабінки контролера, підійшов до водія та через віконце віддав йому документи, а потім спостерігав за даним автомобілем, поки той не в'їхав у зону польського прикордонного контролю, а після цього пішов на своє робоче місце.
Також, ОСОБА_4 показав, що ОСОБА_1 не запитувався у нього про кількість осіб, що слідувала у транспортному засобі та йому не відомо чому ОСОБА_1 не здійснив належного оформлення громадянина Італії, який слідував у даному транспортному засобі в якості пасажира.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_3 - власник автомобіля «Мерседес-124» р/н України НОМЕР_1, показав, що 3 березня 2007 року він перебував у Республіці Польща з приватними справами. Вечором того ж дня на власному автомобілі «Мерседес-124» д.р.н. НОМЕР_1 повертався в Україну через пункт пропуску «Смільниця». У зоні польського прикордонного контролю до нього підійшов чоловік та на ломаній польській мові попросив завезти його в Україну, на що він погодився. Близько 22 години того ж дня, під час проходження паспортного контролю на українській стороні у даного громадянина, наскільки йому тепер відомо, громадянина Італії, виникли проблеми із паспортним документом, але через деякий час їх все ж таки впустили в Україну. В'їхавши в Україну даний громадянин почав просити його, щоб він доставив його назад у Республіку Польща, оскільки його мав хтось чекати, але цієї особи не було. Через довгі умовляння він все-таки погодився повернутися назад до Республіки Польща із італійцем. Назад вони повертались знову через пункт пропуску «Смільниця». Під час перетину кордону італієць
4
постійно перебував у автомобілі та сидів на передньому пасажирському сидінні. На лінії паспортного контролю італієць продовжував сидіти на місці та нікуди не ховався та поводив себе спокійно. Він вийшов із машини та подав свої документи контролеру. Після проходження паспортного контролю вони в'їхали у зону юрисдикції польської сторони. У Республіці Польща він завіз італійця у м. Перемишль, де залишив на вокзалі.
Крім того свідок пояснив, що у його автомобіля «Мерседес-124» д.р.н.
НОМЕР_1 тоновані вікна, але плівка відповідає Стандарту, тобто через неї
добре проглядається салон автомобіля.
Свідок ОСОБА_5 - заступник начальника штабу Мостиського прикордонного загону-начальник відділу прикордонного контролю та реєстрації, в судовому засіданні показав, що квітня 2007 року у пункті пропуску «Шегині» був затриманий автомобіль «Ауді» під керуванням громадянина Італії ОСОБА_2, у зв'язку із тим, що доручення на право керування даним транспортним засобом було із ознаками підробок. У ході проведення перевірочних заходів також було встановлено, що у паспортному документі громадянина Італії штамп «ТЗ» було анульовано штампом №119, який закріплений за пунктом попуску «Смільниця», хоча згідно бази даних «Гарт-Ш» автомобіль був ввезений в Україну, але назад не вивезений та згідно бази даних МРЕВ ДАІ поставлений на облік у м. Київ. Тоді ним було перевірено порядок проходження прикордонного контролю громадянином Італії ОСОБА_2 у пунктах пропуску «Шегині» та «Смільниця». Під час перевірки було виявлено, що у паспорті даного громадянина стояв відповідний даташтамп про в'їзд його до України через пункт пропуску «Смільниця» 3 березня 2007 року. Дана інформація підтверджувалась також даними бази «Гарт-Ш». Проте, ні у паспорті італійця, ні у системі «Гарт-ІП» не було даних про виїзд його з України. Виявивши це він в порядку взаємодії звернувся до старшого зміни прикордонної варти республіка Польща з проханням підтвердити перетин кордону громадянином Італії ОСОБА_2, як в одну, так і у другу сторону. Польська сторона підтвердила, що 4 березня 2007 року близько 1 години (варшавський час), тобто близько 2 години за Київським часом, громадянин НОМЕР_2 в'їхав з України до республіки Польща разом із громадянином України ОСОБА_3 на автомобілі «Мерседес-124» д.р.н. НОМЕР_1. У той же час, відповідно до бази даних системи «Гарт-Ш» на виїзд з України у відповідний час значився тільки громадянин ОСОБА_3 на вищевказаному автомобілі. Ним також було з'ясовано, що оформлення автомобіля та водія здійснював ОСОБА_1. Після цього, було призначене службове розслідування в ході якого від погранично!" варти республіки Польща було отримано підтвердження того, що 4 березня 2007 року о 1 год. 20 хв. (варшавський час) ОСОБА_2 в'їхав на територію республіки Польща, а також матеріали відео спостереження на якому зафіксовано, що під час оформлення вищевказаного автомобіля ОСОБА_1 у ньому знаходилось 2 особи.
З показів свідка ОСОБА_6 - начальника ВідПК "Смільниця" вбачається, що зранку 4 березня 2007 року він прибув на службу у ВідПК
5
"Смільниця" і відповідальний по підрозділу майор ОСОБА_7 доповів йому, що вночі на в'їзд в України прослідував легковий автомобіль «Мерседес» у якому слідували громадянин України та в якості пасажира громадянин Італії. Під час проходження паспортного контролю було виявлено, що у паспорті Італійця були виявлені даташтампи №022, №009 та штамп «Анульовано-119», які закріплені за прапорщиком ОСОБА_8 та сержантом ОСОБА_9, але дані військовослужбовці заперечували факт оформлення даного громадянина. Даний громадянин все-таки був пропущений на в'їзд в Україну, але була зроблена ксерокопія його паспорту, яку ОСОБА_7 віддав йому. Після цього, про даний випадок він відразу ж доповів командуванню прикордонного загону. Через деякий час вище згадуваний громадянин Італії перетнув українсько-польський кордон, де був досліджений його паспорт та виявлено, що вищевказані даташтампи підроблені. Після цього, розпочалось службове розслідування у ході якого серед іншого було встановлено, що прапорщик ОСОБА_1 4 березня 2007 року під час оформлення автомобіля «Мерседес» у якому до республіки Польща прослідували громадянин України та громадянин Італії, не вніс дані про перетин кордону громадянином Італії до системи «Гарт-1П» та не проставив свій даташтамп у його паспортний документ. Чому прапорщик ОСОБА_1 так зробив йому не відомо, але згідно своїх обов'язків він повинен був пересвідчитись у тому, щоб усі особи, які слідують у транспортному засобі пройшли паспортний контроль, (т.1 а.с. 119-126, т.2 а.с. 1-4).
З протоколу відтворення обставин та обстановки події (слідчого експерименту) від 21 травня 2007 року, яке проводилось у темний час доби у пункті пропуску «Смільниця» вбачається, що із кабінки контролера, де 4 березня 2007 року ніс службу прапорщик ОСОБА_1 із позиції як сидячи, так і стоячи, добре проглядається салон автомобіля, що розташований перед кабінкою, аналогічно як під час проходження контролю 4 березня 2007 року стояв автомобіль «Мерседес-124» д.р.н. НОМЕР_1 Також вбачається, що салон автомобіля також добре проглядається через лобове скло та через віконце водія з відстані 0, 5 м. та 2 метрів. Крім того, відстань від вищевказаної кабінки контролера до зони польської юрисдикції становить близько 10 метрів та на цьому шляху немає ніяких перешкод.(т.2 а.с. 13-20).
Відповідно до витягу із бази даних АСПК "ГАРТ-1П" у ВідПК «Смільниця» за 4 березня 2007 року, о 2 год. 16 хв. був оформлений на виїзд з України автомобіль «Мерседес-124» д.р.н. НОМЕР_1 та водій ОСОБА_3. Інші особи не значаться. Оформлення здійснював прапорщик ОСОБА_1.(т.1 а.с. 41).
Із листів прикордонного уповноваженого пограничної варти республіки Польща № ВІ-3734-П/07 від 19.04.2007 року та № ВІ-3701-П/07 від 17.04.2007 року вбачається, що 4 березня 2007 року 0 1 год. 20 хв. (варшавський час) громадянин ОСОБА_2 на автомобілі «Мерседес-124» д.р.н. НОМЕР_1 в'їхав до Республіки Польща.(т.1 а.с. 170, 172).
Із протоколу огляду відео спостереження від 26 травня 2007 року вбачається, що о 1:15:49.056 до кабінки паспортного контролю на українській стороні під'їхав автомобіль «Мерседес-124» сріблястого кольору з якого
6
вийшов водій та підійшов до віконця кабінки контролера. Пробувши біля віконця близько 1 хвилини, водій повернувся та сів за кермо автомобіля. Далі приблизно протягом 1, 5-2 хвилини видно, як до кабінки паспортного контролю заходить прикордонник, який згодом підходить до автомобіля і разом із водієм, який вийшов із автомобіля та відкрив капот проводить ідентифікацію транспортного засобу. Далі капот закривається, прикордонник слідує до кабінки паспортного контролю, а водій сідає на місце. О 1:19:19.402 із кабінки контролера виходить прикордонник, який підходить до вікрнця водія та віддає йому документи, а потім чекає поки автомобіль не проїде у бік польської сторони та після цього повертається до кабінки контролера. За час слідування до польської сторони видно, що із автомобіля ніхто не виходить. Коли автомобіль прибув на польську сторону, то можна спостерігати, що у автомобіля відкривається 2 дверей та, окрім водія, виходить ще пасажир, який сидів на передньому сидінні. (т.1 а.с. 174-177).
Із протоколу огляду копії паспорту ОСОБА_2 вбачається, що на 30 сторінці у другому рядку знизу наявний відбиток даташтампу № 030 від 3.03.2007 року про в'їзд в Україну через пункт пропуску «Смільниця». З ліва від даного даташтампу відбиток даташтампу про виїзд з України відсутній. Рядком вище знаходиться відбиток даташтампу № 040 від 04.03.07 року знову про в'їзд в Україну через пункт пропуску «Шегині».(т.1 а.с. 49).
Як видно з висновку військово-статутної експертизи № 1 від 19 червня 2007 року ОСОБА_1, який виконував обов'язки наряду по перевірці документів, відповідно до технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна під час здійснення паспортного контролю встановленим порядком повинен був перевірити паспортні документи водія та пасажира на право перетину державного кордону, наявність та справжність страхового полісу «Зелена карта» у водія, перевірити наявність імміграційної картки у іноземця, проставити штамп в паспортні документи та в частину «Вибуття» імміграційної картки іноземця. Після оформлення паспортних документів, внесення даних на громадян ОСОБА_3 та ОСОБА_2, які перетинали державний кордон та транспортний засіб до бази даних КАПК «Гарт-Ш», ОСОБА_1, повинен був повернути їм паспортні документи та залишити собі частину імміграційної картки «Вибуття» з метою подальшого зберігання в підрозділі. Крім того, він повинен був під час паспортного контролю контролювати, щоб у транспортному засобі знаходилась така кількість пасажирів, яка подала на контроль документи. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.п. 104, 162, 311, 316 Інструкції з організації і здійснення прикордонного контролю, яка затверджена наказом Голови ДПС України № 711 від 05.10.2004 року.(т.2 а.с. 57-62).
Відповідно до витягу з книги прикордонної служби ОСОБА_1 входив у зміну прикордонних нарядів, які несли службу з 20 години 3 березня до 8 години 4 березня 2007 року та виконував обов'язки у прикордонному наряді «Перевірка документів» на напрямку виїзд з України.(т.1 а.с. 32).
7
Відповідно до витягу з наказу начальника Мостиського прикордонного Загону № 306-ос від 8 листопада 2004 року ОСОБА_1 призначено інспектором 1 категорії відділу прикордонного контролю "Смільниця".
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1, будучи особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, 4 березня 2007 року порушив статутні правила несення прикордонної служби, а тому ці його дії суд кваліфікує за ст. 419 ч. 1 КК України.
При призначенні покарання ОСОБА_1, суд враховує, що він скоїв злочин середньої тяжкості.
Разом з тим, суд приймає до уваги, що він свою вину визнав, до кримінальної відповідальності притягується вперше, як до служби в армії так і по службі характеризується позитивно, має на утриманні малолітню дитину.
З урахуванням характеру, ступеня суспільної небезпеки скоєного, всіх даних про особу підсудного, а також конкретних обставин справи, суд приходить до висновку про можливість виправлення і перевиховання підсудного ОСОБА_1 без ізоляції від суспільства та застосування до нього ст. 58 КК України, призначивши йому замість позбавлення волі службове обмеження.
При роз'ясненні підсудному ОСОБА_1 положень Закону України "Про амністію" від 19 квітня 2007 року, останній свою згоду на застосування до нього амністії не дав.
Керуючись ст.ст. 323, 324 КПК України, військовий місцевий суд
ЗАСУДИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ст. 419 ч. 1 КК України, на підставі якої призначити йому покарання у виді позбавлення волі строком на 1 (один) рік.
У відповідності до ст. 58 КК України замість позбавлення волі призначити ОСОБА_1 службове обмеження на той самий строк - один рік.
Із суми грошового забезпечення ОСОБА_1 проводити відрахування в дохід держави у розмірі десяти відсотків грошового забезпечення. Під час відбування цього покарання ОСОБА_1 не може бути підвищений за посадою, у військовому званні, а строк покарання не зараховується йому в строк вислуги років для присвоєння чергового військового звання.
Запобіжний захід відносно ОСОБА_1 - підписку про невиїзд - до набрання вироком законної сили залишити без зміни.
Речові докази по справі, а саме: лист від ПВ РП № ВІ-3734-И/07 від 19.04.2007 року, аркуш з офіційним перекладом листа № ВІ-3734-П/07 від 19.04.2007 року, лист від ПВ РП № ВІ-3701-ІІ/07 від 17.04.2007 року, аркуш з офіційним перекладом листа № ВІ-3701-ІІ/07 від 17.04.2007 року, CD диск із матеріалами відео спостереження перетину о 2 год. 16 хв. 4.03.07 року ДКУ автомобілем "Мерседес-124" НОМЕР_1 та копія паспорту НОМЕР_2, які знаходяться при справі - зберігати при справі.
Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку до військового апеляційного суду Центрального регіону через військовий місцевий суд Львівського гарнізону протягом п'ятнадцяти діб з моменту його проголошення.
- Номер: 1-в/448/40/22
- Опис:
- Тип справи: кримінальне провадження у порядку виконання судових рішень
- Номер справи: 1-24/2007
- Суд: Мостиський районний суд Львівської області
- Суддя: Стельмах І.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 27.09.2022
- Дата етапу: 27.09.2022