Справа 1 - 36 /2007р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
" 27 " вересня 2007 року м. Львів
Військовий місцевий суд Львівського гарнізону у відкритому судовому засіданні у складі:
ГОЛОВУЮЧОГО - підполковника юстиції СТЕЛЬМАХА І.О. при секретарі - ЗАРИЦЬКІЙ О.Р.
за участю: державного обвинувача - старшого помічника військового прокурора Львівського гарнізону капітана юстиції ЗБАРАЩУКА Д.В., потерпілих: ОСОБА_1., ОСОБА_2., ОСОБА_3, підсудногоОСОБА_4. та його захисника - адвоката ОСОБА_5.,
розглянувши кримінальну справу за обвинуваченням військовослужбовця строкової військової служби військової частини А 0998 старшого солдата
ОСОБА_4, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Василькові Київської області, українця, громадянина України, з середньо-спеціальною освітою, неодруженого, раніше несудимого, призваного на строкову військову службу в листопаді 2006 року Шевченківським РВК м. Запоріжжя,
у вчиненні злочинів, передбачених ч.1 ст. 296, ч.2 ст. 342 КК України. Судовим слідством військовий місцевий суд,
ВСТАНОВИВ:
21 липня 2007 року близько 21 години 30 хвилин ОСОБА_4, перебуваючи на стаціонарному лікуванні у Військовому медичному клінічному центрі Західного регіону (надалі - ВМКЦ), будучи в стані алкогольного сп'яніння, грубо порушив громадський порядок з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалося особливою зухвалістю, умисно наніс охоронцю ОСОБА_2 один удар кулаком в грудну клітку, заподіявши йому легкі тілесні ушкодження у вигляді двох синців на грудях зліва, а також наніс кулаком правої руки один удар охоронцю ОСОБА_1 в обличчя зліва, заподіявши йому легкі тілесні ушкодження у вигляді синця та садна в ділянці лівого ока.
2
В цей же день близько 22 години 30 хвилин, ОСОБА_4, будучи в стані алкогольного сп'яніння в приміщенні 9 відділення ВМКЦ Західного регіону, вчинив опір військовослужбовцю - патрульному чергового наряду Західного територіального управління військової служби правопорядку у Збройних Силах України (надалі - ЗТУ ВСП) солдату ОСОБА_3 під час виконання останнім, покладених на нього обов'язків щодо охорони громадського порядку, а саме: умисно наніс йому удар кулаком правої руки в обличчя, спричинивши ОСОБА_3 легкі тілесні ушкодження у вигляді синця у лівій підочній ділянці, погрожував фізичною розправою особовому складу чергового наряду ЗТУ ВСП, на зауваження припинити протиправні дії не реагував, виривався при затриманні.
Допитаний в судовому засіданні підсудний ОСОБА_4 свою вину в пред'явленому звинуваченні визнав повністю, про обставини вчинених злочинів дав покази аналогічні викладеному в описовій частині постанови. При цьому він пояснив, що 21 липня 2007 року близько 21 години він, перебуваючи на стаціонарному лікуванні у ВМКЦ Західного регіону, вжив спиртні напої (1 літр пива «Арсенал» міцне), і повертався у 9 відділення ВМКЦ. Перед входом у будівлю 9 відділення його зупинили охоронці ОСОБА_1 та ОСОБА_2 для з'ясування його прізвища, з якого відділення та по якій причині він перебуває в стані алкогольного сп'яніння. Після того, як один з охоронців схопив його за руку та запропонував пройти до чергового, він не бажаючи виконувати вказівку охоронців, вирвався від охоронця та наніс йому удар кулаком в обличчя, а іншому охоронцю один удар кулаком в груди, при цьому виражався в їх адресу нецензурною лексикою.
В подальшому, при прибутті у відділення центру військовослужбовців ЗТУ ВСП у ЗС України, він виражався нецензурними словами по відношенню до старшого прапорщика ОСОБА_6 та патрульних - солдат ОСОБА_3, ОСОБА_11 та ОСОБА_12, які хотіли з'ясувати причини його поведінки. При цьому, коли патрульні спробували надіти йому на руки кайдани, він наніс один удар кулаком в обличчя одному з патрульних, як пізніше довідався, що це був солдат ОСОБА_3. В подальшому до нього нарядом ВСП все-таки було застосовано спецзасоби та доставлено в кімнату для тимчасово затриманих ВСП. У вчиненому щиро розкаюється.
Крім повного особистого визнання своєї вини, вина підсудного ОСОБА_4 у вчиненні вищевказаних дій підтверджується також наступними дослідженими в судовому засіданні доказами.
Потерпілий ОСОБА_1 - охоронець ВМКЦ Західного регіону в судовому засіданні показав, що 21 липня 2007 року близько 21 години він здійснював плановий обхід закріпленої за ним території. Закінчивши обхід, разом із охоронцем ОСОБА_2, з яким цього дня здійснював патрулювання на території ВМКЦ, повертались на постову доріжку. В цей момент вони побачили невідому особу одягнену в одежу, яка видається військовослужбовцям строкової служби, що перебувають на стаціонарному лікуванні у ВМКЦ. Разом з ОСОБА_2 підійшли до цієї особи та запитали хто він такий та чому перебуває в стані алкогольного сп'яніння на території ВМКЦ. На ці питання, дана особа, як пізніше стало відомо, що це ОСОБА_4, конкретно нічого не
3
відповів, натомість почав на підвищених тонах нецензурно виражатись і висловлювати погрози в їх адресу, на пропозицію пройти до чергового ВМКЦ, ОСОБА_4 наніс йому,ОСОБА_1, удар кулаком в обличчя в ділянку лівого ока, а ОСОБА_2 наніс удар кулаком в ділянку грудної клітки. Про даний випадок він, ОСОБА_1, разом з ОСОБА_2 доповів черговому ВМКЦ полковнику ОСОБА_9.
Допитаний в судовому засіданні потерпілий ОСОБА_2- охоронець ВМКЦ Західного регіону дав покази, які повністю відповідають показам потерпілого ОСОБА_1.
Потерпілий ОСОБА_3 - військовослужбовець ЗТУ ВСП у ЗСУ в судовому засіданні показав, що 21 липня 2007 року близько 22 години він разом з солдатами ОСОБА_11 та ОСОБА_12 під командою, помічника оперативного чергового ЗТУ ВСП старшого прапорщика ОСОБА_6 прибули у 9 відділення ВМКЦ на виклик оперативного чергового. Перебуваючи у вказаному відділенні ВМКЦ, під час проведення перевірки особового складу, яку проводив прапорщик ОСОБА_8, ОСОБА_4 постійно порушував дисципліну, самовільно виходив зі строю, висловлювався нецензурними словами, кричав, на зауваження не реагував. Коли він, ОСОБА_3, зробив ОСОБА_4 зауваження щодо його неналежної поведінки, ОСОБА_4 у відповідь ударив його кулаком в обличчя. В подальшому до ОСОБА_4 було застосовано спецзасоби - браслети ручні металеві та доставлено у кімнату тимчасово затриманих ЗТУ ВСП.
Згідно висновків судово-медичних експертиз (а.с. 111, 117, 124 т.1) потерпілим ОСОБА_3, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 21 липня 2007 року були спричинені легкі тілесні ушкодження: ОСОБА_3 - у вигляді синця лівої підочної ділянки; ОСОБА_1- у вигляді синця та садна в ділянці лівого ока; ОСОБА_2 - у вигляді синців на грудях зліва.
Свідки ОСОБА_6 і ОСОБА_7 - військовослужбовці ЗТУ ВСП та свідок ОСОБА_8 - військовослужбовець ВМКЦ допитані в судовому засіданні, кожен окремо, дали покази аналогічні показам потерпілого ОСОБА_3.
Свідок ОСОБА_10 - чергова медсестра 9 відділення ВМКЦ в судовому засіданні показала, що 21 липня 2007 року вона заступила на чергування по відділенню. Під час проведення вечірньої перевірки особового складу відділення приблизно в 21 годині 40 хвилин вона виявила відсутність військовослужбовця військової частини А0998 старшого солдата ОСОБА_4, який перебував на лікуванні. Для розшуку ОСОБА_4, вона спустилась вниз до входу в будівлю відділення та побачила ОСОБА_4, який йшов у напрямку до відділення і біля нього йшли охоронці ОСОБА_1 та ОСОБА_2, які намагалися відвести ОСОБА_4 до чергового ВМКЦ. ОСОБА_4 висловлювався нецензурними словами, відмовлявся йти до чергового, погрожував охоронцям. Коли прибули у відділення помічник чергового по ВМКЦ прапорщик ОСОБА_8 та представники ВСП, близько 22 години проводилась повторна перевірка особового складу відділення, під час якої ОСОБА_4 поводився агресивно, зухвало, висловлювався нецензурною лайкою, кричав, на зауваження представників ВСП не реагував. Крім того, він накинувся на одного із солдатів з
4
ВСП з кулаками. Після цього до ОСОБА_4 було застосовано кайданки та його забрали представники ВСП з собою.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_9 - лікар ВМКЦ показав, що 21 липня 2007 року він був оперативним черговим, коли близько 22 години охоронці ОСОБА_2 та ОСОБА_1 доповіли йому про те, що один із військовослужбовців строкової служби, який перебуває на стаціонарному лікуванні в 9 відділенні (як потім стало відомо, ОСОБА_4), перебуває в стані алкогольного сп'яніння та грубо порушує громадський порядок. Крім того, охоронці доповіли, що ОСОБА_4 їх побив, і що вони сдоїми силами не можуть його заспокоїти. Після даної доповіді, він викликай; черговий наряд ЗТУ ВСП.
Крім того, прапорщик ОСОБА_8 доповів йому, що під час проведення перевірки особового складу 9 відділення, ОСОБА_4 поводився агресивно, зухвало, висловлювався нецензурною лайкою, на зауваження начальника патруля ВСП не реагував, а також те, щоОСОБА_4 вдарив кулаком в обличчя одного із патрульних.
Протоколами відтворення обстановки та обставин події, проведених за участю потерпілих ОСОБА_3, ОСОБА_1 та ОСОБА_2, в ході яких вони про дії ОСОБА_4, кожен окремо, показали аналогічно показам даними ними в судовому засіданні, також підтверджується вина підсудного у вчиненні злочинів.
Відповідно до протоколу медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану алкогольного сп'яніння від 21 липня 2007 року № 35 (а.с. 7 т.1) ОСОБА_4 у цей день перебував в стані середнього ступеню алкогольного сп'яніння.
Військово-лікарською комісією ОСОБА_4 визнаний придатним до військової служби.
Згідно висновку спеціальної медичної наркологічної комісії № 462 від 9 серпня 2007 року ОСОБА_4 наркологічно здоровий. Застосування до нього ст. 96 КК України не рекомендовано.
Згідно протоколу № 17 від 21 липня 2007 року до ОСОБА_4 представниками ЗТУ ВСП у ЗС України застосовувалось адміністративне затримання.
Відповідно до книги обліку затриманих військовослужбовців у Львівському гарнізону ЗТУ ВСП у ЗС України ОСОБА_4 21.07.2007 року був затриманий в адміністративному порядку та поміщений в кімнату тимчасово-затриманих.
Відповідно до наказу командира військової частини А 2862 (ЗТУ ВСП у ЗСУ) солдат ОСОБА_3 21 липня 2007 року перебував в добовому наряді по ВСП.
Згідно наказів командира військової частини А 0998 № 318 від 01.12.2006 року та № 170 від 07.07.2007 року ОСОБА_4, відповідно, зарахований до списків частини, призначений на посаду - старшого сапера інженерно-саперного взводу 1 механізованого батальйону військової частини А 0998, та йому присвоєно військове звання "Старший солдат".
5
З наказу командира військової частини А 0998 № 182 від 18.07.2007 року вбачається, що ОСОБА_4 вибув на стаціонарне лікування у ВМКЦ Західного регіону.
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_4 21 липня 2007 року близько 21 години 30 хвилин, перебуваючи на стаціонарному лікуванні у ВМКЦ Західного регіону та будучи в стані алкогольного сп'яніння, грубо порушив громадський порядок з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжувалось особливою зухвалістю - нецензурними висловлюваннями в присутності охоронців ВМКЦ Західного регіону громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_2, а також нанесенні їм ударів в різні частини тіла, внаслідок чого кожному з потерпілих були заподіяні легкі тілесні, ушкодження. Тому ці дії ОСОБА_4, суд кваліфікує за ст. 296 ч.1 КК України,
Крім того, в судовому засіданні встановлено, що 21 липня 2007 року близько 22 години 30 хвилин, ОСОБА_4 перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння в приміщенні 9 відділення ВМКЦ Західного регіону вчинив опір військовослужбовцю - патрульному чергового наряду ЗТУ ВСП у ЗСУ солдату ОСОБА_3 під час виконання останнім, покладених на нього обов'язків щодо охорони громадського порядку, та умисно наніс йому удар кулаком в обличчя, спричинивши ОСОБА_3 легкі тілесні ушкодження, на зауваження припинити протиправні дії не реагував, виривався при затриманні. Тому, суд кваліфікує ці його дії за ст. 342 ч.2 КК України.
В судовому засіданні захисник підсудного - адвокат ОСОБА_5 заявив клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям, оскількиОСОБА_4 вперше вчинив злочини невеликої тяжкості, у скоєному щиро розкаявся, активно сприяв розкриттю злочину та своїми діями не заподіяв ніякої шкоди. Дане клопотання захисника підтримав підсудний ОСОБА_4.
Потерпілі ОСОБА_1,ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в судовому засіданні, кожен окремо, підтримали дане клопотання.
Прокурор в судовому засіданні заперечив проти задоволення клопотання захисника підсудного ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5, при цьому зазначивши, що ОСОБА_4 не може бути звільнений від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям, оскільки він на досудовому слідстві не визнавав своєї вини щодо вчинення хуліганства та давав в судовому засіданні протирічні покази.
Розглянувши справу по суті, заслухавши думку учасників процесу, суд приходить до переконання, що є всі підстави, передбачені ст. 45 КК України, для звільнення підсудногоОСОБА_4 від кримінальної відповідальності.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 вчинив злочини, передбачені ст. 296 ч.1 та ст. 342 ч.2 КК України, санкції яких передбачають максимальне покарання - позбавлення волі на строк до двох років, а відповідно до ст. 12 КК України дані злочини відносяться до категорії злочинів невеликої тяжкості.
У відповідності до ст. 45 КК України звільненню від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям підлягає особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості, після вчинення злочину щиро покаялася,
6
активно сприяла розкриттю злочину і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Суд приймає до уваги, що підсудний ОСОБА_4є особою, яка вперше вчинила злочини невеликої тяжкості, після вчинення злочинів він щиро покаявся, активно сприяв розкриттю злочину, публічно вибачився перед потерпілими, які йому пробачили, по службі характеризується позитивно, своїми діями не завдав збитків. Враховуючи клопотання захисника підсудного про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям і закриття кримінальної справи відносно нього, з яким ОСОБА_4 погодився, суд знаходить можливим, у відповідності до ст. 45 КК України, задовольнити дане клопотання.
Керуючись ст. ст. 7-2, 282 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 звільнити від кримінальної відповідальності за обвинуваченням у вчиненні злочинів, передбачених ст.ст. 296 ч.1, 342 ч.2 КК України на підставі ст. 45 КК України, у зв'язку з дійовим каяттям.
Кримінальну справу відносно ОСОБА_4 на підставі ст. 7-2 КПК України закрити.
Запобіжний захід відносно ОСОБА_4 - нагляд командування військової частини - після набрання постановою законної сили - скасувати.
На постанову може бути подана апеляція до військового апеляційного суду Центрального регіону через військовий місцевий суд Львівського гарнізону протягом семи діб з моменту її винесення.