Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26 червня 2009 року Справа № 2-26 / 09
Горностаївський районний суд Херсонської області
в складі судді Шиповалової Т.Д.
при секретарі Бортнюк Л.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Горностаївка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Славненької сільської ради Горностаївського району Херсонської області про стягнення заборгованості по заробітній платі та відшкодування моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка посилається в обґрунтування своїх вимог на те, що наказом начальника відділу освіти Горностаївської районної державної адміністрації від 24 квітня 2001 року № 36 вона призначена з 14 травня 2001 року на посаду завідуючого дитячим садком “Сонечко” в с.Славне Горностаївського району Херсонської області. Видатки на утримання цього дошкільного закладу здійснюються з бюджету Славненської сільської ради. З вересня місяця 2007 року відповідач не виплачує їй заробітної плати, мотивуючи тим, що дошкільний заклад знаходиться в аварійному стані та з цієї причини не функціонує. Хоча дошкільний заклад „Сонечко” і не функціонує, проте відділ освіти Горностаївської районної державної адміністрації не скоротив посаду завідуючого та не звільнив її з цієї посади. На підставі викладеного, просить суд стягнути з відповідача Славненської сільської ради на її користь нараховану, але не виплачену заробітну плату за період з 10 вересня 2007 року по 31 серпня 2008 року в сумі 12 676 грн.76 коп.
В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1. позов підтримала, змінивши позовні вимоги, та пояснила, що наказом начальника відділу освіти Горностаївської районної державної адміністрації від 24 квітня 2001 року № 36 вона призначена з 14 травня 2001 року на посаду завідуючого дитячим садком “Сонечко” в с.Славне Горностаївського району Херсонської області. В 2007 році вона працювала на 0,25 посади завідуючого дитячим садком. Останні роки дитячий садок знаходиться в аварійному стані та з цієї причини не працює, тому 10 вересня 2007 року сільський голова Славненської сільської ради умовив її написати заяву про згоду на тимчасове переведення на посаду денного охоронника дитячого садка з послідуючим поновленням на посаді завідуючого дитячим садком після відновлення його функціонування. Згідно розпорядження сільського голови Славненської сільської ради від 06 вересня 2007 року № 26а вона з 10 вересня 2007 року була переведена на посаду денного охоронника дитячого садка “Сонечко” з посадовим окладом 0,25 ставки, 31 липня 2008 року її було звільнено з посади охоронника, хоча вона до цього часу щодня ходить на роботу та доглядає за територією дитячого садка. При цьому, відділ освіти Горностаївської районної державної адміністрації не скоротив посаду завідуючого дитячим садком та не звільнив її з цієї посади. Вона вважає, що сільський голова Славненської сільської ради не має повноважень на переведення її з посади завідуючого дошкільного закладу на іншу посаду, такими повноваженнями наділений виключно начальник відділу освіти Горностаївської районної державної адміністрації..
Видатки на утримання дошкільного закладу здійснюються з бюджету Славненської сільської ради. З 10 вересня 2007 року відповідач не виплачує їй заробітної плати завідуючого дитячим садком. На даний час заборгованість по невиплаченій заробітній платі становить 26 245 грн. 74 коп., в тому числі : заробітна плата (ставка та надбавка за вислугу років) за період з 10 вересня 2007 року по 26 червня 2009 року, оздоровчі та грошова компенсація за невикористану відпустку.
Крім того, внаслідок неправомірних дій відповідача їй була заподіяна моральна шкода, так як тривалий час вона не отримує заробітну плату, не має в повному обсязі засобів до існування, змушена витрачати свій час для захисту свого порушеного права, дуже нервує, хвилюється, постійно знаходиться у нервовій напрузі та стресовому стані, погіршився стан її здоров’я, з’явились головні та сердечні болі, безсоння, вона змушена була звертатись до лікаря за медичною допомогою. Через неправомірні дії відповідача страждають також і члени її сім’ї, які постійно хвилюються за стан її здоров’я. Заподіяну моральну шкоду оцінює в сумі 12 0000 грн.
Дитячий садок “Сонечко” не функціонує з 2006 року, строки проведення ремонтних робіт невідомі. Дійсно, сільський голова Славненської сільської ради пропонував їй роботу вихователя-завідуючого у групі дітей дошкільного віку, яка працює при загальноосвітній школі, але вона відмовилась, оскільки за таких обставин вона буде переведена із штатної посади відділу освіти Горностаївської районної державної адміністрації у штатну посаду сільської ради, а потім сільський голова зможе її звільнити через особисту неприязнь. Крім того, завідуючий відділом освіти пропонував їй роботу вихователя групи продовженого дня у загальноосвітній школі, але вона має спеціальність вихователя дошкільного закладу і хоче працювати тільки за спеціальністю. Також їй пропонувалась робота директора сільського комунгоспу, що взагалі не має ніякого відношення до її спеціальності.
На підставі викладеного, просить суд стягнути з відповідача Славненської сільської ради на її користь заборгованість по заробітній платі в сумі 26 245 грн. 74 коп., моральну шкоду в сумі 12 000 грн. та витрати на правову допомогу в сумі 3 000 грн., всього – 41 245 грн. 74 коп.
В судовому засіданні представник відповідача Славненської сільської ради ОСОБА_2. позов не визнав та пояснив, що дитячий садок “Сонечко” існував в с.Славне Горностаївського району Херсонської області при колишньому сільськогосподарському підприємстві та відносився до його соціальної сфери. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про поетапну передачу у комунальну власність об’єктів соціальної сфери, житлового фонду сільськогосподарських, переробних та обслуговуючих підприємств, установ і організацій агропромислового комплексу, заснованих на колективній та інших формах недержавної власності” від 05 вересня 1996 року № 1060 об’єкти соціальної сфери мали передаватись безоплатно у комунальну власність відповідних адміністративно-територіальних одиниць за згодою органів місцевого самоврядування. Жодних документів про передачу дитячого садка “Сонечко”, як дошкільного закладу, Славненській сільській раді не складалось. Зважаючи на фактичні обставини справи не можна стверджувати, що дитячий садок “Сонечко” може мати статус комунального дошкільного навчального закладу. Цей дитячий садок не може визнаватись також і юридичною особою, оскільки його статут не зареєстрований у Горностаївській районній державній адміністрації. Таким чином, відділ освіти Горностаївської райдержадміністрації позбавлений можливості реалізувати повноваження щодо призначення та звільнення з посади керівника комунального дошкільного навчального закладу.
Позивачка, як і інші працівники дитячого садка “Сонечко”, одержувала заробітну плату із сільського бюджету Славненської сільської ради по галузі освіти. При цьому, статус юридичної особи – комунального дошкільного навчального закладу вказаний об’єкт не мав. Всі працівники дитячого садка належали до працівників сільської ради. 10 вересня 2007 року позивачка ОСОБА_1. подала заяву на ім’я сільського голови Славненської сільської ради про свою згоду перейти працювати на посаду охоронника у денний час. Розпорядженням сільського голови від 10 вересня 2007 року № 26а ОСОБА_1., за її згодою, була переведена з посади завідуючого дошкільного закладу “Сонечко” на 0,25 посади охоронника цього закладу. Посаду завідуючого дошкільним закладом “Сонечко” скорочено з 10 вересня 2007 року. Прийняття вищевказаного розпорядження було зумовлене знаходженням будівлі дошкільного закладу “Сонечко” у аварійному стані, відсутністю коштів на фінансування аварійно-відновлюваних робіт та, як наслідок, припинення його функціонування. ОСОБА_1. працювала денним охоронником з 10 вересня 2007 року по 31 липня 2008 року. За цей час позивачка не висловила жодного заперечення щодо виконуваної нею роботи, особисто заповнювала табель обліку робочого часу, згідно займаної посади отримувала заробітну плату у розмірі 0,25 посади охоронника.
Славненська сільська рада не порушувала прав та законних інтересів позивачки ОСОБА_1. Вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
В судовому засіданні третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, сільський голова Славненської сільської ради ОСОБА_3. вважає позов необґрунтованим та пояснив, що ОСОБА_1. працювала завідуючим дитячим садком “Сонечко”. Цей дошкільний заклад знаходиться у аварійному стані та з цієї причини не працює з 2005 року. За таких обставин позивачці було запропоновано тимчасову роботу на посаді денного охоронника з послідуючим поновленням на посаді завідуючого дитячим садком у разі відновлення його роботи. ОСОБА_1. надала свою згоду і з 10 вересня 2007 року розпорядженням сільського голови Славненської сільської ради позивачка була переведена на посаду денного охоронника дитячого садка. 31 липня 2008 року позивачка звільнена з посади денного охоронника. Проведення ремонтних робіт у дитячому садку затягнулось на невизначений строк, тому для дітей дошкільного віку (в селі таких семеро дітей) відкрита одна група при загальноосвітній школі. Після відкриття цієї групи він особисто запропонував позивачці там роботу вихователя-завідуючого, але ОСОБА_1. відмовилась, мотивуючи тим, що вона наполягає тільки на посаді завідуючого дошкільним закладом.
В судовому засіданні спеціаліст головний бухгалтер Славненської сільської ради Постовалова В.В. пояснила, що видатки на утримання дитячого садку “Сонечко” здійснюються з бюджету Славненської сільської ради. В бюджеті на 2008 рік планувались витрати на утримання дитячого садка в сумі 42 000 грн., в тому числі : на ремонтні роботи – 15 000 грн., на виплату заробітної плати завідуючому та вихователю – 14 800 грн. В кінці 2008 року ці видатки були скорочені у зв’язку з невиконанням бюджету. На 2009 рік заплановано витрати на утримання дитячого садка “Сонечко” в сумі 64 000 грн., в тому числі на виплату заробітної плати – 13 000 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, третьої особи та спеціаліста, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Наказом начальника відділу освіти Горностаївської районної державної адміністрації від 24 квітня 2001 року № 36 позивачка ОСОБА_1. призначена з 14 травня 2001 року на посаду завідуючого дитячим садком “Сонечко” в с.Славне Горностаївського району Херсонської області.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що тривалий час (за поясненнями позивачки – з 2005 року, за поясненнями третьої особи сільського голови Славненської сільської ради ОСОБА_3. – з 2006 року) дошкільний навчальний заклад “Сонечко” знаходиться в аварійному стані та з цієї причини не функціонує. Строки проведення аварійно-відновлювальних робіт невідомі через відсутність фінансування.
Згідно ст.34 КЗпП України простій – це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
На підставі викладеного суд вважає припинення функціонування дитячого садка “Сонечко” простоєм.
Суд критично оцінює пояснення представника відповідача про те, що ОСОБА_1. не працює на посаді завідуючого дитячим садком “Сонечко”, оскільки з 10 вересня 2007 року була переведена на посаду денного охоронника, а 31 липня 2008 року – звільнена.
Дійсно, розпорядженням сільського голови Славненської сільської ради “Про внесення змін до штатного розпису по дошкільному закладу “Сонечко” від 06.09.2007 року № 26а посада завідуючого дошкільним закладом “Сонечко” скорочена з 10 вересня 2007 року, за згодою ОСОБА_1. переведена з посади завідуючого дошкільного закладу “Сонечко” на посаду охоронника цього закладу з посадовим окладом 0,25 ставки, з поновленням на посаді завідуючого дошкільного закладу після відновлення його функціонування.
Проте, суд не може прийняти це розпорядження як доказ переведення позивачки на іншу роботу, оскільки воно прийняте з перевищенням повноважень органу місцевого самоврядування та не відповідає нормам чинного законодавства.
Так, згідно ст.19 Закону України “Про дошкільну освіту” Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, районні державні адміністрації та підпорядковані їм органи управління, у сфері управління яких перебувають дошкільні навчальні заклади, органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження в системі дошкільної освіти в межах їх компетенції відповідно до Конституції України, законів України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про освіту”, “ Про дошкільну освіту” та положень про них.
Згідно ч.2 ст.21 Закону України “Про дошкільну освіту” державний контроль за діяльністю дошкільних навчальних закладів незалежно від підпорядкування, типів та форм власності здійснюють спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у галузі освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані дошкільні навчальні заклади, спеціально уповноважений орган виконавчої влади з питань інспектування навчальних закладів при спеціально уповноваженому центральному органі виконавчої влади у галузі освіти і науки, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, районні державні адміністрації та підпорядковані їм органи управління, у сфері управління яких перебувають дошкільні навчальні заклади, органи місцевого самоврядування.
Згідно ч.3 ст.31 Закону України “Про дошкільну освіту” керівника та заступника керівника державного і комунального дошкільного навчального закладу призначає на посаду та звільняє з посади відповідний орган управління освітою.
Таким чином, органу місцевого самоврядування не надано повноважень призначати та звільняти керівників дошкільних навчальних закладів.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що начальник відділу освіти Горностаївської районної державної адміністрації, який повноважний призначати та звільняти керівників дошкільних навчальних закладів, позивачку ОСОБА_1. не звільняв з посади завідуючого дитячим садком “Сонечко” та не переводив її на іншу роботу. Крім того, з довідки відділу освіти Горностаївської районної державної адміністрації від 19.03.2008 року № 01-16/Ш-3 вбачається, що з 01 вересня 2007 року від Славненської сільської ради не надходило розпоряджень чи клопотань щодо зміни в штатному розписі по Славненському дитячому садку щодо скорочення посади завідуючого.
Крім того, суд вважає необхідним звернути увагу, що розпорядження сільського голови Славненської сільської ради “Про внесення змін до штатного розпису по дошкільному закладу “Сонечко” постановлене 06 вересня 2007 року, а заяву про згоду на тимчасове переведення на посаду денного охоронника ОСОБА_1. написала лише 10 вересня 2007 року.
Згідно ч.1 ст.113 КЗпП України час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
Суд звертає увагу, що хоча законодавець встановлює мінімальний розмір даного роду виплат, як цього потребує ст.12 Закону України “Про оплату праці”, проте встановлення більш високих розмірів оплати часу простою в установах не передбачено. Тому стосовно бюджетних установ встановлений ст.113 КЗпП України мінімальний розмір оплати часу простою розглядається як норма прямої дії.
В судовому засіданні встановлено, що в 2007 році позивачка працювала завідуючим дитячим садком “Сонечко” з посадовим окладом 0,25 ставки. Згідно штатного розпису Славненської сільської ради з 01 червня 2007 року посадовий оклад ОСОБА_1. складав 269 грн., відповідно дві третини складають – 179 грн. 33 коп.
Хоча в судовому засіданні достовірно не вдалось встановити початок строку простою дошкільного навчального закладу, проте суд вважає початком цього строку 10 вересня 2007 року, оскільки саме з цієї дати розпочався спір між сторонами.
За період простою з 10 вересня 2007 року по 26 червня 2009 року заробітна плата ОСОБА_1. складає 3 884 грн. 13 коп., із розрахунку :
період нарахування сума заробітної плати розрахунок
10.09.2007 р. – 30.09.2007 р. 134 грн. 50 коп. 179,33 грн. / 20 роб.днів х 15 роб.днів
01.10.2007 р. – 31.12.2007 р. 537 грн. 99 коп. 179,33 грн. х 3 місяці
01.01.2008 р. – 31.12.2008 р. 2 151 грн. 96 коп. 179,33 грн. х 12 місяців
01.01.2009 р. – 31.05.2009 р. 896 грн. 65 коп. 179,33 грн. х 5 місяців
01.06.2009 р. – 26.06.2009 р. 163 грн. 03 коп. 179,33 грн. / 22 роб.дня х 20 роб.днів
З довідки Славненської сільської ради вбачається, що з 10 вересня 2007 року по 31 липня 2008 року ОСОБА_1. отримала заробітну плату за роботу на посаді денного охоронника в загальній сумі 1 353 грн. 80 коп.
Таким чином, заборгованість відповідача Славненської сільської ради перед позивачкою ОСОБА_1. по заробітній платі складає 2 530 грн. 33 коп. (із розрахунку : 3884,13 грн. – 1353,80 грн.).
Суд критично оцінює розрахунок заборгованості по заробітній платі, складений позивачкою ОСОБА_1., на загальну суму 26 245 грн. 74 коп.
Так, позивачка зробила розрахунок із врахування повного окладу завідуючого дитячим садком, хоча до 10 вересня 2007 року вона працювала на 0,25 окладу. Позивачка не врахувала вимоги законодавства про встановлення граничних норм оплати часу простою в установах. Крім того, позивачка включила до свого розрахунку всі види отримуваних нею надбавок, оздоровчі та грошову компенсацію за невикористану відпустку, проте такого роду виплати не передбачені під час простою установи.
Згідно ст.115 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів.
Згідно ст.88 Бюджетного кодексу України видатки на дошкільну освіту здійснюються з бюджетів сіл, селищ, міст районного значення та їх об’єднань. Ці видатки визначені функціями держави і передані на виконання органам місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідальність за своєчасну виплату заробітної плати працівникам дошкільних навчальних закладів покладається на відповідні органи місцевого самоврядування.
Суд критично оцінює сумніви відповідача щодо відсутності у дитячого садка “Сонечко” статусу юридичної особи та комунального, оскільки з матеріалів справи та пояснень учасників судового процесу вбачається, що цей дитячий садок був створений в с.Славне Горностаївського району Херсонської області колишнім сільськогосподарським колективним господарством та тривалий час функціонує як комунальний дошкільний навчальний заклад.
На підставі викладеного суд вважає можливим стягнути з відповідача Славненської сільської ради на користь позивачки ОСОБА_1. заборгованість по заробітній платі в сумі 2 530 грн. 33 коп. В задоволенні решти позову про стягнення заборгованості по заробітній платі відмовити у зв’язку з необґрунтованістю.
Суд критично оцінює пояснення позивачки ОСОБА_1. про заподіяння їй моральної шкоди.
Так, згідно ст.237-1 КЗпП України відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Порядок відшкодування моральної шкоди визначається законодавством.
Суд враховує, що хоча робота дитячого садка “Сонечко” була призупинена, проте до 10 вересня 2007 року позивачці повністю оплачувався час простою, без будь-яких обмежень у виплатах. Після того як стало зрозуміло, що проведення аварійно-відновлювальних робіт дитячого садка затягнуто на невизначений час, позивачці ОСОБА_1. неодноразово пропонувалась інша робота (в тому числі з урахуванням її спеціальності), від якої вона відмовлялась, наполягаючи на збереженні посади завідуючого дошкільним навчальним закладом, який не функціонує.
За таких обставин суд вважає, що пояснення позивачки про наявність в неї моральних страждань через несвоєчасну виплату заробітної плати є лише її суб’єктивною думкою.
Таким чином, позовні вимоги про відшкодування моральної шкоди задоволенню не підлягають у зв’язку з необґрунтованістю.
Згідно ст.ст.84, 88 ЦПК України суд вважає можливим стягнути з відповідача Славненської сільської ради на користь позивачки ОСОБА_1. витрати на правову допомогу в сумі 250 грн., пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Згідно ст.ст.79-81, 88 ЦПК України суд вважає можливим стягнути з відповідача Славненської сільської ради на користь держави судовий збір в сумі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 250 грн.
Керуючись ст.ст.34, 113, 115, 237-1 КЗпП України, ст.88 Бюджетного кодексу України, Законом України “Про оплату праці” від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР, Законом України “Про дошкільну освіту” від 11 липня 2001 року № 2628-ІІІ, ст.ст.10, 11, 60, 79 – 81, 84,88, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Славненької сільської ради Горностаївського району Херсонської області про стягнення заборгованості по заробітній платі та відшкодування моральної шкоди задовольнити частково.
Стягнути з Славненської сільської ради Горностаївського району Херсонської області на користь ОСОБА_1 заборгованість по заробітній платі в сумі 2 530 грн. 33 коп. та витрати на правову допомогу в сумі 250 грн., всього – 2 780 грн. 33 коп.
В задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути з Славненської сільської ради Горностаївського району Херсонської області на користь держави судовий збір в сумі 51 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 250 грн.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Херсонської області через Горностаївський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя Шиповалова Т.Д.
- Номер: 6/398/194/21
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-26/2009
- Суд: Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
- Суддя: Шиповалова Т.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.09.2021
- Дата етапу: 13.09.2021
- Номер: 6/650/26/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-26/2009
- Суд: Великоолександрівський районний суд Херсонської області
- Суддя: Шиповалова Т.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.02.2025
- Дата етапу: 13.02.2025
- Номер: 6/650/26/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-26/2009
- Суд: Великоолександрівський районний суд Херсонської області
- Суддя: Шиповалова Т.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.02.2025
- Дата етапу: 14.02.2025
- Номер: 6/650/26/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-26/2009
- Суд: Великоолександрівський районний суд Херсонської області
- Суддя: Шиповалова Т.Д.
- Результати справи: подання (заяву, клопотання) задоволено
- Етап діла: Розглянуто
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.02.2025
- Дата етапу: 25.02.2025
- Номер: 6/650/26/25
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-26/2009
- Суд: Великоолександрівський районний суд Херсонської області
- Суддя: Шиповалова Т.Д.
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.02.2025
- Дата етапу: 25.02.2025