Справа № 2а-1670/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2009 року Личаківський районний суд міста Львова
у складі: головуючого судді - Лакомська Ж.І.
при секретарі - Кириченко О.М.
за участю позивача - ОСОБА_1
представника відповідача
УПФУ в Личаківському районі м. Львова - Сівак О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Личаківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними, зобов’язання провести перерахунок та нарахування пенсії, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України у Личаківському районі м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що він є інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з участю у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. В грудні 2008 року він звернувся до відповідача про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст. 54 ч. 4 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі не менше 6-ти мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії - 50% від мінімальної пенсії за віком. Відповідач відмовив у такому перерахунку пенсії. Відтак, просить визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати здійснити перерахунок з дати подачі позовної заяви та здійснювати нарахування відповідно до вказаних положень закону.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав із аналогічних, викладеним у позовній заяві підстав.
Представник відповідача Сівак О.О. в судовому засіданні позов не визнала з наступних підстав. Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» застосовується виключно для визначення розмірів пенсій згідно із цим Законом, і тому не може застосовуватись для обчислення додаткової пенсії, передбаченої ст.ст. 49-51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розміри пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначається Кабінетом Міністрів України. На виконання вимог Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 1 від 03.02.2001 року, відповідно до якої розрахунок пенсій, передбачених ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і додаткових пенсій передбачених ст. 50 вказаного Закону, провадився виходячи з розміру 19,91 грн. З прийняттям Державного бюджету України на 2008 рік було внесено зміни до деяких законодавчих актів, зокрема до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Статтею 50 даного Закону передбачено розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам віднесеним до категорії 1, інвалідам III групи, дітям - інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Крім цього, зазначила, що законодавством України не визначено поняття «мінімальна пенсія за віком» як розрахункової величини для обчислення розміру пенсії відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Враховуючи вищенаведене, представник відповідача просив відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши зібрані у справі докази, суд вважає, що позов слід задоволити із наступних підстав.
Як вбачається із виписки з акту огляду МСЕК Серії НОМЕР_2 позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є інвалідом третьої групи внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно даних посвідчення Серії НОМЕР_1 він є постраждалим внаслідок катастрофи на ЧАЕС та віднесений до 1 категорії постраждалих осіб.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин. А також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного поряду визначення категорій радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до частини 1 статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позивач має право на призначення пенсії в розмірі, не нижчому 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
Таке право позивача гарантується статтею 46 Конституції України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно - правового акту Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, при визначенні розміру пенсії позивача, застосуванню підлягають частина перша статті 50 та частина 4 статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не Постанова Кабінету Міністрів України, яка звужує обсяг встановлених законом прав.
Відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, за основу нарахування береться мінімальна пенсія за віком, розмір якої визначено відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання відповідача на ту обставину, що поняття «мінімальна пенсія за віком» застосовується лише до призначення пенсій відповідно до вищевказаного Закону і розрахункової величини для обчислення розміру пенсії відповідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» судом не приймається до уваги, оскільки наявність такої норми за відсутності іншої, яка б визначала мінімальний розмір пенсії за віком, не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційного права на отримання пенсії і щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, як це встановлено статтями 50 та 54 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до частини 3 статті 67 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 31 жовтня 2006 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до 1, 2, 3, 4 категорій та розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму. Оскільки позивачеві слід перерахувати пенсію, виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то в разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Тому відмова відповідача у проведенні такого перерахунку у разі встановлення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, є протиправною.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно із ст. 162 КАС України, суд вправі постановою визнати протиправним дії суб'єкта владних повноважень та зобов'язати його вчинити дії. Суд також може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод чи інтересів суб'єкта у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправним дій, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з дати подачі позовної заяви та здійснювати її нарахування відповідно до вказаних вище положень закону підлягають до задоволення у повному об'ємі.
Керуючись ст.ст. 17-19, 71, 105, 160-163 КАС України, ст. ст. 13, 14, 17-1, 22 Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного Фонду У
країни у Личаківському районі м. Львова щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зв’язку з інвалідністю у відповідності до вимог статей 49, 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Личаківському районі м. Львова здійснити перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1, починаючи з 26.01.2009р., та проводити її нарахування з розрахунку 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової щомісячної пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з мінімального розміру пенсії за віком згідно із вимогами статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постанова в повному обсязі виготовлена 30.06.2009р.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга до апеляційного адміністративного суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Лакомська Ж.І.