ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
ПОСТАНОВА
Іменем України
24.07.06 № 27/170/06-АП
суддя Дроздова С.С.
За позовом: Комунального підприємства “Новобогданівське”, с. Новобогданівка Мелітопольського району Запорізької області
до відповідача: Мелітопольської районної державної адміністрації, м. Мелітополь
про визнання недійсним запису у п. 4.8 Статуту КП “Новобогданівське” як помилково зроблений і що статутний фонд підприємства дорівнює 0,00 грн. та дозволити перереєструвати Статут КП “Новобогданівське” у єдиному державному реєстрі підприємств із змінами.
Суддя Дроздова С.С.
Секретар судового засідання Бєляєва О.М.
Представники сторін:
Від позивача: не з’явився
Від відповідача: не з’явився
У судовому засіданні 24.07.2006 р. на підставі ст. 160 КАС України судом прийнято постанову.
У судовому засіданні, відкритому 18.04.06 р. розгляд справи відкладався для надання сторонами додаткових доказів у справі.
Ухвалою господарського суду від 23.05.06 р. провадження у справі зупинено до 14.06.06 р. для примирення сторін.
Ухвалою суду від 14.06.06 р. провадження у справі поновлено та призначено судове засідання на 13.07.06 р.
13.07.06 р. оголошувалася перерва на підставі статті 150 КАС України для надання сторонами додаткових доказів у справі.
З 01.09.2005 року набрав чинності Кодекс адміністративного судочинства України, який визначає, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку органів державної влади.
Відповідно до п. 7 р. VII “Прикінцеві та перехідні положення“ КАС України, позовна заява розглядається в порядку, встановленому цим Кодексом.
Суспільні відносини, що виникають при здійсненні адміністративного судочинства є специфічними і полягають у захисті прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Суспільні відносини у сфері здіснення правосуддя у адміністративних справах виникають з метою розгляду адміністративних справ за позовом зацікавленої особи та з метою захисту прав, свобод та охоронюваних правом інтересів фізичних юридичних осіб та прав і інтересів юридичних осіб. Таким чином предметом адміністративного процесуального права у сфері здійснення адміністративного судочинства є правовідносини, що складаються у зв’язку з реалізацією зацікавленими особами права на судовий захист. Особливістю даних відносин є те, що вони пов’язані із реалізацією прав, свобод та інтересів суб’єктів у сфері публічно-правових відносин і спрямовані на захист від порушень з боку публічної влади при здійсненні нею владних управлінських функцій.
Комунальне підприємство “Новобогданівське” звернулося до господарського суду з адміністративним позовом до Мелітопольської районної державної адміністрації про визнання недійсним запису у п. 4.8 Статуту КП “Новобогданівське” як помилково зроблений і що статутний фонд підприємства дорівнює 0,00 грн. та дозволити перереєструвати Статут КП “Новобогданівське” у єдиному державному реєстрі підприємств із змінами..
Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою господарського суду від 03.04.06 р. відкрито провадження у адміністративній справі № 27/170/06-АП та з метою з'ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду справи, забезпечення всебічного та об'єктивного вирішення справи протягом розумного строку, судом було призначене попереднє судове засідання на 18.04.2006р., витребувані у сторін документи та докази необхідні для розгляду справи.
Відповідно до статті 111 КАС України попереднє судове засідання проводиться з метою з’ясування можливості врегулювання спору до судового розгляду справи для забезпечення всебічного та об’єктивного вирішення справи протягом розумного строку.
18.04.06 р. сторони надали письмове клопотання згідно якого погодилися не призначати попереднє судове засідання, а розпочати судовий розгляд справи № 27/170/06-АП по суті.
На підставі ч. 3 ст. 121 КАС України розпочато судовий розгляд справи № 27/170/06-АП.
Судовий розгляд розуміється як інститут права адміністративного судочинства, тобто система норм права, що регулюють суспільні відносини між судом та іншими учасниками адміністративного судочинства при розгляді і розв’язанні по суті адміністративної справи.
Судовий розгляд є процесуальною стадією, що посідає провідне місце серед інших стадій адміністративного судочинства. На цій стадії адміністративна справа розглядається і вирішується по суті –досліджуються докази, встановлюються фактичні справи, з’ясовуються права і обов’язки сторін.
18.04.06 р. позивач підтримав позовні вимоги, на підставах, зазначених у позові.
Відповідач 18.04.06 р. надав суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що заперечує проти позовних вимог з наступних підстав:
- КП “Новобогданівське” зареєстровано Мелітопольською районною державною адміністрацією 19.07.00 р. На той час діючим законодавством не було передбачено створення статутних фондів для комунальних підприємств. Але законодавство і не заперечувало проти створення статутного фонду. Тому Мелітопольська районна державна адміністрація зареєструвала КП “Новобогданівське” з статутним фондом у розмірі 20 679 грн. 00 коп., тобто не порушувала вимог законодавства.
З 01.01.04 р. набрав чинності Господарський кодекс України. Стаття 78 Господарського кодексу України передбачає порядок створення комунальних унітарних підприємств та вимоги до статутного фонду даних підприємств.
Частина 4 ст. 78 Господарського кодексу України передбачає, що “мінімальний розмір статутного фонду комунального унітарного підприємства встановлюється відповідною місцевою радою”.
На час створення КП “Новобогданівське” Новобогданівська сільська рада не встановила розмір статутного фонду, але рішенням сесії від 08.06.00 р. за № 1 затвердила статут підприємства зі статутним фондом у розмірі 20 679 грн. 00 коп.
Згідно вимог ч. 7 ст. 19 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” юридична особа щорічно, починаючи з наступного року з дати її державної реєстрації, зобов’язана подати державному реєстратору реєстраційне картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичне особу. Таким чином КП “Новобогданівське” повинно підтвердити відомості про юридичну особу, в тому числі і розмір статутного фонду.
Ухвалою суду від 18.04.06 р. розгляд справи відкладався для надання сторонами додаткових доказів у справі та призначено судове засідання на 23.05.06 р.
23.05.06 р. судовий розгляд справи продовжено.
Судом для врегулювання спору було з’ясовано, чи не відмовляється позивач від адміністративного позову, чи не визнає відповідач адміністративний позов і роз’яснено сторонам можливість щодо примирення.
Після доповіді судді у справі суд заслухав пояснення представника позивача та пояснення представника відповідача.
23.05.2006 року позивач та відповідач, у судовому засіданні, звернулися до суду з письмовим клопотанням щодо надання сторонам у справі часу для примирення.
Клопотання сторін задоволено судом.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 23.05.2006р. провадження у адміністративній справі № 27/170/06-АП зупинено для примирення сторін, до 14.06.06 р.
У зв’язку зі збігом строку, до якого провадження у справі було зупинено та для розгляду спору у справі № 27/170/06-АП по суті, провадження у справі поновлено та призначено судове засідання на 14.06.06 р.
14.06.06 р. оголошувалася перерва для надання сторонами додаткових доказів у справі. Судове засідання призначено на 24.07.06 р.
24.07.06 р. судовий розгляд справи № 27/170/06-АП продовжено.
Позивач та відповідач у судове засідання, 24.07.06 р. не з’явилися. Про час та місце розгляду справи були попереджені належним чином в порядку передбаченому КАС України. Причини своєї неявки суду не повідомили.
Розглянувши матеріали справи, суддя встановив:
Рішенням Новобогданівської сільської ради № 01 від 08.06.00 р. було створено Комунальне підприємство “Новобогданівське”. Статут підприємства був зареєстрований 19.07.2000 р. за № 02126314Ю0010130 в журналі обліку реєстраційних справ –суб’єктів підприємницької діяльності – юридичних осіб. Згідно ч. 4 ст. 78 Господарського кодексу України статутний фонд комунального підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно входить. Мінімальний розмір статутного фонду встановлюється відповідною місцевою радою.
На момент реєстрації статутний фонд підприємства дорівнював 0,00 грн., але Мелітопольська районна державна адміністрація відмовила у реєстрації Статуту з нульовим фондом. Тому у п. 4.8 Статут була записана сума 20 679 грн., але документа, який би підтверджував перерахування на рахунок КП “Новобогданівське” цієї суми на момент реєстрації не має.
На баланс КП “Новобогданівське” були передані основні засоби, але тільки 09.01.01 р. Розпорядженням № 3 Новобогданівської сільської ради і їх вартість на момент передачі складала 138756.43 гривень.
До 01.01.06 р. КП “Новобогданівське” згідно Указу Президента “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва” мало можливість працювати по спрощеній системі оподаткування на єдиному податку. Відповідно листа Державної податкової адміністрації України від 26.12.05 р. № 35037/15-110 нам було відмовлено у спрощеній системі оподаткування у зв’язку з тим, що частка органу місцевого самоврядування у нашому статутному фонді перевищує 25 %, тому зараз дане підприємство не має можливості працювати по спрощеній системі оподаткування.
Позов не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді. Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут
На підставі статті 78 Господарського кодексу України –комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Пункт 4 ст.78 ГК України –статутний фонд комунального підприємства утворюється органом, до сфери управління якого воно входить, до реєстрації його як суб’єкта господарювання. Мінімальний розмір статутного фонду комунального унітарного підприємства встановлюється відповідною місцевою радою.
19.07.2000р. відповідно до діючого законодавства України Комунальне підприємство “Новобогданівське” зареєстровано Мелітопольською районною державною адміністрацією.
На час створення підприємства позивача, Новобогданівська сільська рада не встановила розмір статутного фонду, але рішенням сесії від 08.06.2000р. за № 1 затвердила статут підприємства зі статутним фондом у розмірі 20679грн.
Відповідно до вимог ч.7 ст.19 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців” юридична особа щорічно, починаючи з наступного року з дати її державної реєстрації, зобов’язана подавати державному реєстратору реєстраційну картку встановленого зразка про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Таким чином Комунальне підприємство “Новобогданівське” повинно підтвердити відомості про юридичну особу, в тому числі і розмір статутного фонду.
На підставі статті 71 КАС України, за загальним правилом, у адміністративному судочинстві обов’язок доказування розподіляється наступним чином: позивач повинен довести обставини, якими він обґрунтовує позовні вимоги, тобто підставу позову.
Судом неодноразово витребувались докази від позивача, відносно позовних вимог, які поставлені позивачем у справі, а саме: визнати запис у п.4.8 Статуту КП “Новобагданівське” як помилково зроблений і що статутний фонд підприємства дорівнює 0.00грн., позивач сам у засіданні суду підтвердив, що на той час, коли реєструвався статут, необхідно обов’язково встановлювати статутний фонд. Також позивач, вимагає виключити із статуту підприємства п.4.8;4.9;4.10 –зовсім суду не пояснює на якій підставі та нормативного обґрунтування теж не навів. Просить господарський суд дозволити перереєструвати Статут підприємства у Єдиного державному реєстрі із змінами.
Відповідно до статті 89 Цивільного кодексу України –державна реєстрація юридичної особи, юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення.
Порушення встановленого законом порядку створення юридичної особи або невідповідність її установчих документів закону –є підставою для відмови у державній реєстрації. Відмова у державній реєстрації з інших мотивів не допускається.
Суд звертає увагу позивача на те, що згідно статті 71 КАС України, яка передбачає наслідки невиконання особою, яка бере участь у справі обов’язку доказування адміністративного позову. У даному випадку, судове рішення (постанова) ґрунтуватиметься переважно на доказах, що підтверджують обставини на які посилаються інші особи (відповідач), вірогідно, не задовольнятиме інтереси особи, що не виконує обов’язок доказування обставин, на яких ґрунтуються її вимоги.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні адміністративного позову.
Судовий збір відноситься на позивача (стаття 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 94, 158 - 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Постанову підписано 24 липня 2006 р.
Суддя С.С. Дроздова
гідно з оригіналом:
Спеціаліст 1 категорії О.М. Камаєва