ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2009 р. Справа № 2а-18298/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ксензюка А.Я.,
при секретарі судового засідання – Шергіній Ю.О.,
з участю представника позивача Кушнір М.І.,
представника третьої особи Вознячук Л.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» в особі Волинської дирекції УДППЗ «Укрпошта» до Комунального підприємства «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відкритого акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Волинської філії ВАТ «Укртелеком» про визнання нечинним рішення та скасування реєстрації права власності,
ВСТАНОВИВ:
Українське державне підприємство поштового зв’язку «Укрпошта» в особіВолинської дирекції УДППЗ «Укрпошта» звернулось в суд із позовом до комунального підприємства «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації» про визнання нечинним рішення реєстратора про відмову в реєстрації від 13 травня 2009 року за №1187 та скасування реєстрації права власності на частину приміщення відділення зв’язку площею 6,2 м2 за відкритим акціонерним товариством «Укртелеком».
Позовні вимоги вмотивовані тим, що з 1 січня 1995 року Волинське обласне підприємство зв’язку «Волиньзв’язок» було реорганізоване і на його основі було створено два підприємства: Волинське обласне підприємство поштового зв’язку та Волинське обласне підприємство електрозв’язку. Після проведеної реорганізації нежитлове приміщення відділення поштового зв’язку села Берестяне площею 26,9 м2, що знаходиться за адресою: с. Берестяне Ківерцівського району, вул. Перемоги, 7, перебуває на балансі Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта». Для реєстрації права власності на частину будівлі позивач звернувся до КП «ВОБТІ», однак останній відмовив йому в цьому, оскільки згідно матеріалів інвентаризаційної справи на нерухоме майно за вищевказаною адресою право власності на коридор площею 6,2 м2 зареєстровано за ВАТ «Укртелеком». Посилається на те, що відповідач неправомірно прийняв рішення та в подальшому провів реєстрацію права власності даним приміщенням, самовільно встановивши площу спільного користування та провівши інвентаризацію без участі всіх власників будівлі.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала повністю.
В судові засідання 10 липня 2009 року, 30 липня 2009 року та 7 серпня 2009 року відповідач не з’явився, пояснення на позовну заяву не подав, про причини неприбуття в судові засідання суду не повідомив, хоча про дату, час і місце проведення судового засідання належним чином був повідомлений, про що свідчать реєстри на відправлення простої кореспонденції №325 від 28 квітня 2009 року , №385 від 29 травня 2009 року та № 407 від 12 червня 2009 року.
Ігнорування вимог суду і неодноразова не явка відповідача в судове засідання без поважних причин, суд розцінює такі дії як зумисне затягування судового процесу, що в даному випадку є порушення приписів статей 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України стосовно обов’язку сторін добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони.
Представник третьої особи в судовому засіданні позов не визнала та пояснила, що реєстрація права власності на будівлю АТС в с. Берестяне Ківерцівського району за ВАТ «Укртелеком» проведена у 2004 році на підставі поданих правовстановлюючих документів. В даний час вказане приміщення знаходиться на балансі товариства, вважає, що підстав для задоволення позовних вимог УДППЗ «Укрпошта» немає та просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників позивача та третьої особи, дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно наказу Міністерства зв’язку України від 29 листопада 1994 року №173 з 1 січня 1995 року Волинське обласне підприємство зв’язку було реорганізовано та створено на його базі два підприємства: Волинське обласне підприємство поштового зв’язку та Волинське обласне підприємство електрозв’язку. На виконання даного наказу по Обласному підприємству зв’язку «Волиньзв’язок» 29 грудня 1994 року виданий наказ від №143 «Про реформу організаційної структури Волинського обласного підприємства зв’язку».
Рішенням виконавчого комітету Берестянської сільської ради від 27 березня 2008 року за №10 «Про оформлення права власності на об’єкт нерухомого майна» оформлено право власності за державою Україна в особі Міністерства транспорту та зв’язку України на частину будівлі відділення зв’язку загальною площею 26,9 м2, що знаходиться за адресою: с. Берестяне Ківерцівського району вул. Перемоги, 7.
Рішенням реєстратора про відмову в реєстрації від 13 травня 2009 року за №1187 відмовлено в реєстрації права власності на частину приміщення відділення зв’язку за адресою Ківерцівський район с. Берестяне вул. Перемоги, 7. Як вбачається із рішення реєстратора про відмову в реєстрації від 13 травня 2009 року за №1187, до складу відділення зв’язку входить коридор 1-1 площею 6,2 м2, який перебуває у спільному користуванні та право власності на зазначений коридор зареєстроване за ВАТ «Укртелеком».
Згідно до пункту 1.3 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року №7/5 (далі –Положення), реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації. Згідно п.2.1 Положення для реєстрації виникнення, існування, припинення прав власності на нерухоме майно та оформлення прав власності на нерухоме майно до БТІ разом із заявою про реєстрацію прав власності подаються правовстановлювальні документи (додаток 1), їх копії (нотаріально засвідчені), а також інші документи, що визначені цим Положенням. Відповідальність за достовірність та повноту інформації у документах несе власник (власники) нерухомого майна.
Згідно п.15 Переліку правовстановлювальних документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна (Додаток 1 до пункту 2.1 Положення), чинного на момент проведення реєстрації права спільного користування спірним приміщенням за ВАТ «Укртелеком» , зазначаються накази засновників відкритих акціонерних товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), з додатком - переліком об'єктів нерухомого майна про передачу у власність цих об'єктів акціонерним товариствам та акт приймання-передавання зазначеного майна, підписаний у встановленому порядку.
Як вбачається з оглянутих в судовому засіданні матеріалів інвентаризаційної справи на буд.№7 по вул. Перемоги села Берестяне Ківерцівського району, реєстрація права власності на будівлю АТС за ВАТ «Укртелеком» проведена на підставі наказу Державного комітету зв’язку та інформатизації України від 27.12.1999 року №155 «Про створення ВАТ «Укртелеком» та затвердження його статуту», наказу Державного комітету зв’язку та інформатизації України від 25.11.2003 року №233 «Про передачу нерухомого майна ВАТ «Укртелеком» (Волинська дирекція)» та Переліку нерухомого майна, що передається у власність ВАТ «Укртелеком» , від 25.11.2003 року, під №51 якого зазначається будівля АТС с.Берестяне.
Однак акт приймання-передавання вказаного майна, підписаний у встановленому порядку, в матеріалах інвентаризаційної справи відсутній, в зв’язку з чим суд вважає, що ВАТ «Укртелеком» подано не всі документи для проведення реєстраційних дій, а відповідачем неправомірно прийнято рішення про реєстрацію права власності. Крім того, суду незрозуміло, яким чином відповідач визначив площу приміщення, що знаходиться у власності третьої особи, та площу приміщення спільного користування, оскільки будь-яких документів про визначення таких площ в матеріалах інвентаризаційної справи немає. Разом з тим, будь-які інші правовстановлювальні документи, що визначені у вищевказаному Переліку, ВАТ «Укртелеком» на спірне приміщення будівлі АТС реєстратору не були подані.
Згідно пункту 3.1 реєстратор повинен установити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на об'єкт нерухомості, інші підстави для відмови в реєстрації прав.
Отже, реєструючи право власності спірним приміщенням реєстратор зобов’язаний був встановити, чи відсутні суперечності між співвласниками, а саме: ВАТ «Укртелеком» та УДППЗ «Укрпошта» .
Крім того, згідно пункту 2.5 Положення якщо заява про реєстрацію прав власності на нерухоме майно подається не пізніше як через дванадцять місяців після виникнення цього права, то об'єкт не підлягає повторній технічній інвентаризації. Якщо строк подачі заяви порушено, то реєстрації прав власності повинна передувати технічна інвентаризація об'єктів. Абз.4 п.3.1 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24 травня 2001 року №127, визначає, що роботи з інвентаризації повинні здійснюватися за обов'язковою участю власника (власників) будинків, у присутності якого (яких) проводиться обстеження, що фіксується в абрисі чи ескізі, з обов'язковим підписанням цих документів власником (власниками).
З матеріалів інвентаризаційної справи вбачається, що інвентаризація будівлі АТС с.Берестяне проводилась у відсутності представників УДППЗ «Укрпошта», що також є порушенням дій реєстратора, що передують прийняттю рішення про проведення реєстрації права власності.
Пунктом 3.5 Положення визначено, що реєстрації підлягають виключно заявлені права за умови їх відповідності чинному законодавству України і пред'явленим правовстановлювальним документам. Забороняється тлумачення прав реєстратором або самостійне внесення ним змін до відомостей про заявлені права власності.
Позивачем не оспорюється реєстрація права власності на приміщення будівлі АТС с.Берестяне площею 29 м2 за ВАТ «Укртелеком», а тому враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем прийняте неправомірне рішення в частині реєстрації права власності на коридор площею 6,2 м2 за ВАТ «Укртелеком» , в зв’язку з чим таке рішення слід скасувати.
Керуючись частиною 3 статті 160, статтею 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірним рішення комунального підприємства «Волинське обласне бюро технічної інвентаризації» в частині реєстрації права власності за відкритим акціонерним товариством «Укртелеком» на частину приміщення коридору площею 6,2 м2 відділення зв’язку, що знаходиться за адресою: Ківерцівський район, с. Берестяне, вул. Перемоги, 7.
Скасувати реєстрацію права власності на частину приміщення відділення зв’язку площею 6,2 м2 за відкритим акціонерним товариством «Укртелеком».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі – 10 серпня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.Я. Ксензюк