Судове рішення #5762351
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 

 

 

 

 

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

 

Справа №2а-1278/09/1370

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

  

10 квітня 2009 року                                                                         

 

Колегія Львівського окружного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Брильовського Р.М.,

судді Костіва М.В.

судді Кухар Н.А.

при секретарі Лемеха Л.Я.

 

за участю:

представників позивача - ОСОБА_1,  ОСОБА_2

представника відповідача - не з'явився

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Львові справу за адміністративним позовом Кредитної спілки "Надія" до Державної комісії з регулювання ринків та фінансових послуг України про визнання незаконними дій та скасування рішення, -

 

Встановила:

Позивач кредитна спілка "Надія" звернулася з адміністративним позовом до Державної комісії з регулювання ринків та фінансових послуг України про визнання незаконними дій та скасування рішення. Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що згідно з рішенням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 1460-Л від 17.11.2008 р., схваленого розпорядженням від 27.11.2008 р. № 1412 кредитній спілці "Надія" була анульована ліцензія на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки кредитній спілці "Надія", виданої 29.08.2008 р. Підставою для анулювання ліцензії було невідповідність фактичної та юридичної адреси спілки та надання фінансової послуги у вигляді залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки при відсутності ліцензії. Вважає дане рішення  Державної комісії з регулювання ринків та фінансових послуг України незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки для приведення установчих документів у відповідність до законодавства України була проведена перереєстрація Кредитної спілки, після чого юридична та фактична адреса значилася м Львів, вул.Менцинського,5, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію кредитної спілки "Надія" і довідкою з ЄДРПОУ. Крім того, на день подачі заяви на отримання ліцензії по наданню фінансових послуг на здійснення діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитною спілки на депозитні рахунки в серпні 2008 року жодного порушення законодавства не було. Просить суд постановити рішення, яким визнати незаконними дії Державної комісії з регулювання ринків та фінансових послуг України щодо анулювання ліцензії серії АВ №391948 від 04.09.2008 р. по наданню фінансових послуг на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки у Кредитній спілці "Надія" та скасувати рішення Державної комісії з регулювання ринків та фінансових послуг України №1460-Л від 17.11.2008 р. про анулювання ліцензії на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки у Кредитній спілці "Надія", схваленого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків та фінансових послуг України №1412 від 27.11.2008 р.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, зсилаючись на обставини зазначені у позовній заяві.

Відповідач в судове засідання не прибув, письмового пояснення суду не надав, хоча належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду. 09.04.09 подав клопотання про колегіальний розгляд справи та про відкладення судового засідання у "зв'язку з відпускною компанією".

Згідно з ч.4 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів прийшла до висновку про розгляд справи у відсутності відповідача, який не повідомив суд про причини неприбуття, оскільки повідомлення такого абстрактного змісту, як "відпускна компанія" без зазначення дати початку і закінчення, прізвищ і посад представників, не долучення копій наказу про відпустки, розцінюється як неповідомлення про причини неприбуття, а таке неприбуття - без поважних причин.

Вислухавши доводи представника позивача, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, мотивуючи це наступним.

18.09.08 Державною комісією з регулювання ринків та фінансових послуг України складено Акт про порушення №525/10 за наслідками розгяду заяви та документів, що є додатком до неї, поданих кредитною спілкою "Надія" до Державної комісії з регулювання ринків та фінансових послуг України 27.08.08 за вх.№4858л/КУ для отримання ліцензії на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, згідно з яким Спілкою допущено порушення вимог статті 5 Закону України "Про кредитні спілки" в частині здійснення діяльності з порушенням вимог законодавства про фінансові послуги. В акті зокрема зазначено два порушення - невідповідність фактичної та юридичної адреси спілки та надання фінансової послуги у вигляді залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки при відсутності ліцензії.

На підставі вищевказаного Акту рішенням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 1460-Л від 17.11.2008 р., схваленого розпорядженням від 27.11.2008 р. № 1412 кредитній спілці "Надія" була анульована ліцензія на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки кредитній спілці "Надія", виданої 29.08.2008 р.

Відповідно до пункту 7.4 Ліцензійних умов провадження діяльності кредитних спілок з надання фінансових послуг, затверджених розпорядженням Держфінпослуг від 02.12.03 № 146, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.12.03 за № 1225/8546 (із змінами та доповненнями) підставами для анулювання ліцензії є виявлення недостовірних відомостей у документах, поданих кредитною спілкою для отримання ліцензії.

Відповідно до п.9.15 Положення "Про внесення інформації про кредитні спілки до Державного реєстру фінансових установ", затвердженого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від22.06.04 №1099, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 07.07.04 за №847/9446 для набуття статусу фінансової установи кредитна спілка подає до відповідного департаменту Держфінпослуг інформацію (довідку) про наявність у кредитній спілці окремого приміщення з обмеженим доступом, сейфа та необхідних засобів безпеки, зокрема, охоронної сигналізації та/або відповідної охорони, засвідчену підписом керівника та печаткою кредитної спілки.

Як вбачається з свідоцтва про державну реєстрацію кредитної спілки "Надія" (дата заміни свідоцтва про державну реєстрацію 04.03.08) місцезнаходження юридичної особи - м.Львів, вул.Менцинського, 5. Аналогічна адреса значиться і  довідці з ЄДРПОУ від 13.03.08.

Згідно з заявою про видачу ліцензії на здійснення діяльності по залученні внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки від 27.08.08 № 72 місцезнаходженням Спілки є м. Львів, вул. Менцинського, 5.

З 8 квітня 2008 року Спілці видано Свідоцтво про реєстрацію фінансової установи за місцезнаходженням: м. Львів, вул. Менцинського, 5.

         Згідно з пунктом 3 рішення Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України № 1460-Л від 17.11.2008 р., схваленого розпорядженням від 27.11.2008 р. № 1412 закрито провадження у справі в частині порушення, викладеного у пункті 1 констатуючої частини цього розпорядження, щодо невідповідності документів вимогам Ліцензійних умов в частині подання недостовірної інформації про місцезнаходження Спілки, у зв'язку з недоведенням.

Що стосується порушення викладеного у пункті 2 констатуючої частини розпорядження -частини другої статті 7 та частини другої статті 34 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" щодо надання фінансових послуг, що потребують ліцензування, лише після отримання відповідної ліцензії.

Судом встановлено, що з 25 по 31 березня 2008 року інспекційною групою Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України була проведена позапланова перевірка діяльності Кредитної спілки "Надія" щодо дотримання вимог законодавства про фінансові послуги з питань здійснення діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки. Згідно з Додатком 13 до Акту інспекції суб'єкту нагляду № 21/20-п від 31.03.08 року залучення внесків членів спілки на депозитні рахунки у період діяльності з 01.01 08 року по 29.02.08 року інспекційною групою не встановлено.

При проведенні 11.02.09 виїзної планової перевірки Кредитної спілки "Надія" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.07 по 30.09.08 ДПІ у Галицькому районі м.Львові (Акт №160/22-0/26205297) у періоді з 01.01.07 по 30.09.08 не втановлено здійснення безліцензійної діяльності, проведення діяльності після припинення або анулювання ліцензій або виключення з Державного реєстру фінаннсових установ за порушення вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг, кредитна спілка "Надія" залучала вступні, обов"язкові пайові внески та додаткові пайові внески.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що позивач діяв відповідно до законів та інших нормативних актів України.

Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ст. 69 КАС України).

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

 

Постановила:

   Позов задовольнити.   

    Визнати незаконними дії Державної комісії з регулювання ринків та фінансових послуг України щодо анулювання ліцензії серії АВ №391948 від 04.09.2008 р. по наданню фінансових послуг на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки у Кредитній спілці "Надія".

    Скасувати рішення Державної комісії з регулювання ринків та фінансових послуг України №1460-Л від 17.11.2008 р. про анулювання ліцензії на провадження діяльності по залученню внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки у Кредитній спілці "Надія", схваленого розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків та фінансових послуг України №1412 від 27.11.2008 р.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

 

Судді                                     Брильовський Р.М.

                                        Костів М.В.

                                        Кухар Н.А.

 

Повний текст постанови виготовлено 14.04.2009 р.

                                       

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація