Судове рішення #57567396

Справа № 512/970/13-ц

14.11.2013

Провадження № 2/512/310/13

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


          14 листопада 2013 року. Савранський районний суд Одеської області

в складі:           головуючого-судді           Лепехи В.А.,

          при секретарі           Шаповал Н.Г., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Саврань, Одеської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Савранської районної державної адміністрації Одеської області, Бакшанської сільської ради Савранського району Одеської області про визнання права на земельну частку (пай), -


в с т а н о в и в:

          

          До Савранського районного суду Одеської області надійшов позов ОСОБА_1 до Савранської районної державної адміністрації Одеської області, Бакшанської сільської ради Савранського району Одеської області про визнання права на земельну частку (пай).

          На обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що згідно протоколу № 4 від 12.04.1995р. він у віці 17 років, був прийнятий на роботу в КСП «Бакшанське» с. Бакша, Савранського району на посаду – механізатора. В період з 22.11.1995р. по 25.06.1997р. ОСОБА_1 проходив службу в збройних силах України. Після служби позвиач повернувся працювати в КСП «Бакшанське». 29.03.2000р. за наказом №1 був звільнений із КСП «Бакшанське» на підставі ст. 36 КЗпП України.

          Бакшанською сільською радою Савранського району безоплатно передано у колективну власність КСП «Бакшанське» земельну ділянку для виробництва сільськогосподарської продукції з метою подальшого її паювання, тобто визначення розміру земельної частки (паю) в колективній власності на землю кожного члена КСП без виділення земельної ділянки в натурі.

          В подальшому КСП «Бакшанське» 28.08.1995р. був виданий ОСОБА_2 на право колективної власності на землю серії ОД-21 №0032, до якого був доданий список громадян, які на момент видачі цього державного акту були членами КСП «Бакшанське» для одержання земельного паю. У колективну власність було передано 3425 га землі у межах згідно з планом.

          До вказаного списку позивач на момент отримання Державного ОСОБА_2 на право колективної власності на земельну ділянку з невідомих причин включений не був, однак на той момент працював в КСП механізатором. В подальшому в додаткові списки або в списки для новоприбувших ОСОБА_1 включений не був.

          На підставі Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995р. №720/95, КСП «Бакшанське» здійснило паювання землі, яка належала йому на праві колективної власності, визначивши середній розмір земельної частки (паю) кожного члена КСП «Бакшанське» без виділення земельної ділянки в натурі. Середній розмір земельної частки (паю) обчислювався комісією і становить 5,35 умовних кадастрових гектарів.

          Невнесення позивача до списку осіб, які мають право на земельну частку (пай), як члена колишнього КСП не позбавляє його права на земельну частку (пай).

          Позивач неодноразово звертався в усному порядку до Бакшанської сільської ради, до керівництва (на той час) КСП «Бакшанське» з питанням щодо не включення його до списку членів КСП і виділення належної йому по праву земельної частки, однак ОСОБА_1 відмолено у зв’язку з реорганізацією підприємства і рекомендовано звернутись до суду.

          На час видачі членам КСП «Бакшанське» сертифікатів на право на земельну частку (пай) позивач працював механізатором, потім з листопада 1995р. він два роки проходив службу в армії, тому на думку позивача із-за даних обставин його не включено до списку членів КСП «Бакшанське».

          На даний час позивач бажає скористатись своїм Конституційним правом на отримання земельної частки (паю), належної йому по праву.

          В позовній заяві позивач просив суд визнати за ним право на земельну частку (пай), у землі, яка перебувала у колективній власності бувшого КСП «Бакшанське», як члену КСП «Бакшанське». Включити його до списку членів бувшого КСП «Бакшанське» с. Бакша, Савранського району, Одеської області, а також виділити йому земельну частку (пай) розміром 5,35 умовних кадастрових гектарів із земель запасу або резерву Бакшанської сільської ради.

           04.11.2013р. в попередньому судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 уточнила позовні вимоги та просила суд визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай), у землі, яка перебувала у колективній власності бувшого КСП «Бакшанське», як члену КСП «Бакшанське», а також виділити йому земельну частку (пай) розміром 5,35 умовних кадастрових гектарів із земель запасу або резерву Бакшанської сільської ради.

           14.11.2013р. позивач в судове засідання не з'явився. Надав суду письмову заяву про неможливість явки в судове засідання. Просить суд розглянути справу за його відсутності, уточнені позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а. с. 37).

          Представник відповідача-1 (Савранської РДА) ОСОБА_4 14.11.2013р. в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про те, що Савранська РДА не заперечує проти заявлених позовних вимог та просить суд розглянути справу без участі представника відповідача-1 (а. с. 35).

          Представник відповідача-2 (Бакшанської сільської ради Савранського району) ОСОБА_5 в судове засідання не з'явився, надав суду письмову заяву про визнання позовних вимог в повному обсязі та розгляд справи за його відсутності (а. с. 33).

          У відповідності до положень частини 2 статті 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

          Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим.

          Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом.

          Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з’ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

          Відповідно до вимог ст. 214 ЦПК України, під час ухвалення судового рішення суд вирішує, чи мали місце обставини справи, якими обґрунтовуються вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, які правовідносини випливають із встановлених обставин, яка правова норма підлягає застосуванню до цих правових відносин та інші.

          Оцінка зібраних по справі доказів має здійснюватися за правилами, передбаченими ст. 212 ЦПК України з урахуванням положень ст.ст. 57-66 ЦПК України.

          Відповідно до вимог ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ст. 61 ЦПК України.

          Відповідно до вимог ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, які беруть участь у справі.

          Таким чином, суд, розглядаючи цивільну справу у порядку позовного провадження, повинен повно і всебічно з’ясувати фактичні обставини справи, однак не вправі виходити за межі заявлених позовних вимог та тієї доказової бази, яка сформована за рахунок доказів, поданих до суду самими учасниками процесу.

           Суд повно, всебічно та об'єктивно оцінивши наявні у справі матеріали та докази, прийнявши до уваги думку позивача та представників відповідачів, викладені ними у заявах вважає, що позов підлягає задоволенню.

          Судом встановлено.

           15.10.213р. до Савранського районного суду Одеської області звернувся ОСОБА_1 з позовом до Савранської РДА, Бакшанської сільської ради про визнання права на земельну частку (пай).

          Зазначені позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.

          Згідно протоколу № 4 від 12.04.1995р. ОСОБА_1 прийнятий на роботу в КСП «Бакшанське» с. Бакша, Савранського району на посаду – механізатора (а. с. 12).

          В період з 22.11.1995р. по 25.06.1997р. ОСОБА_1 проходив службу в збройних силах України (а. с. 10-11).

          Після служби позивач повернувся працювати в КСП «Бакшанське». 29.03.2000р. за наказом №1 був звільнений із КСП «Бакшанське» на підставі ст. 36 КЗпП України (а. с. 12).

          Рішенням сесії Бакшанської сільської ради КСП «Бакшанське» було передано в колективну власність землі згідно експлікації (а. с. 6).

          ОСОБА_1 до списку членів КСП «Бакшанське» не був включений, що підтверджується довідкою архівного відділу Савранської РДА (а. с. 7).

          Відповідно до архівної довідки, зборами уповноважених членів КСП «Бакшанське» в 1995 році списки членів КСП «Бакшанське», що мають право на земельну частку (пай) не затверджувались (а. с. 9).

          Середній розмір частки (паю) відповідно до схеми поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП «Бакшанське» складає 5,35 умовних кадастрових гектарів, а нормативно грошова оцінка її станом на 01.01.2013р. складає 104618,27 га. (а. с. 4).

          П. 2 Указу Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» від 08.08.1995р. № 720/95 встановлено що, право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної відповідальності на землю.

          З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 має право на земельну частку (пай) і не включення його до списку членів КСП «Бакшанське» є порушенням його Конституційного права. Суд вважає не включення ОСОБА_1 помилковим, оскільки на час здійснення розпаювання та складання списків членів КСП «Бакшанське» він перебував на строковій службі у Збройних Силах України та після служби продовжив свою трудову діяльність у КСП «Бакшанське».

          Таким чином наявні всі підстави для визнання за ОСОБА_1 права на земельну частку (пай), у землі, яка перебувала у колективній власності бувшого КСП «Бакшанське», як членом КСП «Бакшанське».

          Крім того, вимога позивача про виділення йому земельної частки (паю) в розмірі 5,35 умовних кадастрових гектарів є обґрунтованою та підлягає задоволенню. Оскільки відповідачем-2 зазначено, що на території Бакшанської сільської ради наявні землі запасу та резерву, з яких можливо виділити в натурі земельну частку (пай). Заявлений розмір ділянки відповідає Схемі поділу земель колективної власності на земельні частки (паї) КСП «Бакшанське»» (а. с. 4).

          На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток-паїв», Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям», Указом Президента України «Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва», статтями 16, 1218 ЦК України, статтями 10, 11, 60, 79, 209, 213-215, 218 ЦПК України, -

в и р і ш и в:


          1. Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.


           2. Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії КЕ № 936615, виданий Любашівським РВ УМВС України в Одеській області 09.09.1998 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право на земельну частку (пай), у землі, яка перебувала у колективній власності бувшого КСП «Бакшанське», як члену КСП «Бакшанське».


           3. Виділити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії КЕ № 936615, виданий Любашівським РВ УМВС України в Одеській області 09.09.1998 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, земельну частку (пай) розміром 5,35 умовних кадастрових гектарів із земель запасу (резерву) Бакшанської сільської ради.


          Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області.

          Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення через Савранський районний суд Одеської області. Особи, які брали участь в справі, але не були присутні під час проголошення рішення мають право оскаржити рішення протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.



Суддя В.А. Лепеха


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація