Судове рішення #57567375

Савранський районний суд Одеської області



20.11.2013

Справа № 512/958/13-ц

Провадження № 2/512/306/13

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


           20 листопада 2013 року. Савранський районний суд Одеської області

в складі: головуючого-судді           Лепехи В.А.,

при секретарі           Швець Т.С., -

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Саврань, Одеської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Савранської селищної ради Савранського району Одеської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету позову ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в:

          ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Савранської селищної ради Савранського району Одеської області про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

          На обґрунтування своїх позовних вимог, позивач в позовній заяві зазначив, що 31.01.2003 року померла його рідна мати ОСОБА_7, після смерті матері залишилася спадщина на земельну ділянку площею 1,780 га., яку померла отримала у власність на підставі розпорядження Савранської районної адміністрації Одеської області. Зазначена земельна ділянка розташована на території Савранської селищної ради масив 13 ділянка 13. В липні місяці 2013 року під час ремонту будинку, в якому проживала покійна мати позивача, він з своїм братом ОСОБА_3 знайшли державний акт на право приватної власності на землю серія ІІ-ОД № 033596 виданий на ім’я покійної матері ОСОБА_7 До того часу позивачу взагалі не було відомо про його існування. Тому коли позивач в усній формі звернувся до державної нотаріальної контори з метою оформлення права власності на відкриту спадщину, нотаріус йому відмовила мотивуючи тим, що він пропустив шестимісячний строк для прийняття спадщини.

          Померлою ОСОБА_7 за життя не було складено заповіту. Позивач є спадкоємцем за законом першої черги. Окрім нього спадкоємцями на зазначену спадщину є також брати та сестри позивача: ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 Зважаючи на вказані обставини позивач просить суд визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

          Позивач в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з письмовою заявою, в якій вказав, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить справу розглянути за його відсутності (а. с.31).

          Представник Савранської селищної ради Савранського району Одеської області – ОСОБА_8 в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з письмовою заявою, в якій зазначив, що сільська рада заперечень з приводу позовних вимог немає, просить справу розглянути за його відсутності (а.с. 28).

          Треті особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету позову ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_6 в попередньому судовому засіданні 04.11.2013р. позов повністю підтримали.

          Третя особа, що не заявили самостійних вимог щодо предмету позову ОСОБА_4 19.11.2013 року надав суду заяву про визнання позову та розгляд справи за його відсутності ( а.с 29).

          У відповідності до положень частини 2 статті 197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

          Суд повно, всебічно та об'єктивно оцінивши наявні у справі матеріали та докази, прийнявши до уваги думку позивача і відповідача, третьої особи, викладені ними у заявах вважає позовні вимоги обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню.

          Судом встановлено, 31.01.2003 р. померла ОСОБА_7, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії 1-ЖД № 337784 від 01.02.2003р. (а. с. 10). Після смерті ОСОБА_7 відкрилась спадщина, зокрема на земельну ділянку, право власності на яку посвідчено Державним актом на право приватної власності на землю серії ІІ-ОД № 033596 (а. с. 7). Як вбачається з архівного витягу розпорядження Савранської районної Державної адміністрації Одеської області № 188/А-03 від 19 травня 2003 року громадянці ОСОБА_7 . передано у приватну власність безоплатно земельну ділянку в розмірі 1.78 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за рахунок земель, переданих у колективну власність колишньому КСП «Прогрес» (а. с. 8).

          Позивач відповідно до ст. 1261 ЦК України є спадкоємцем першої черги. Ступінь спорідненості між позивачем та спадкодавицею, а саме те, що спадкодавиця є рідною матір’ю позивача просліджується в записах, зроблених в свідоцтві про народження позивача серії І-ЖД № 348416 виданого повторно від 21 серпня 2013р. (а. с. 7).           

          В позовній заяві позивач вказує про те, що строк на звернення до нотаріальної контори для оформлення спадщини після смерті матері, пропустив у зв'язку з тим, що не був обізнаний про існування даного державного акта.

          Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов’язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

          Згідно до вимог ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

          Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.

          Згідно зі ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив та батьки.

          Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

          Частинами 1 та 2 ст. 1269 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст.1270 ЦК України).

          Стаття 1272 ЦК України встановлює, у разі, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Вирішуючи питання про визначення спадкоємцеві, який пропустив строк для прийняття спадщини, додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, суд досліджує поважність причин пропуску строку на прийняття спадщини.

          Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», в якій зазначено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій».

          Узагальнення судової практики розгляду судами справ про надання спадкоємцеві додаткового строку для прийняття спадщини свідчить про те, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов'язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

          Зважаючи на вищевикладене суд дійшов висновку, що позивачем пропущено строк на подачу до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини з поважних причин.

          Спадкоємець не відмовлявся від прийняття спадщини, а тому за таких обставин суд вважає, що вимога позивача про поновлення строку для звернення до суду є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

          На підставі викладеного, керуючись статтями 10, 11, 60, 79, 209, 213-215, 218 ЦПК України, статтями 328, 392, 1218, 1222, 1223, 1258, 1261, 1268, 1296 ЦК України,

в и р і ш и в:

           1. Позов ОСОБА_1 задовольнити.

           2. Поновити ОСОБА_1 строк для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, яка відкрилася 31 січня 2003 року, після смерті матері ОСОБА_7.

Надати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканцю вул. Калініна 102-а смт. Саврань, Одеської області, додатковий строк - два місяці для подачі в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_7, померлої 31 січня 2003 року.

          Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області.

          Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення через Савранський районний суд Одеської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.



Суддя В. А. Лепеха








Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація