У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Колегія суддів Судової палати у кримінальних справах
Верховного Суду України у складі:
головуючого |
Міщенка С.М., |
суддів |
Гриціва М.І., Таран Т.С. |
з участю прокурора |
Опанасюка О.В. |
розглянула у судовому засіданні у м. Києві 11 серпня 2009 року кримінальну справу за касаційним поданням заступника прокурора Луганської області на вирок Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 8 серпня 2008 року, яким
ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянку України, раніше не судиму,
засуджено: - за ч. 1 ст. 368 КК України на 3 роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з управлінням, розпорядженням товарно-матеріальними цінностями строком на 2 роки;
- за ч. 1 ст. 209 КК України на 3 роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади та займатися певною діяльністю на строк 2 роки з конфіскацією майна, одержаного злочинним шляхом.
На підставі ст. 70 КК України за сукупністю цих злочинів ОСОБА_1 остаточно призначено 3 роки 6 місяців позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з управлінням, розпорядженням товарно-матеріальними цінностями строком на 2 роки та конфіскацією майна, одержаного злочинним шляхом.
На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування основного покарання у виді позбавлення волі з іспитовим строком 1 рік та покладено на неї певні обов'язки, передбачені ст. 76 КК України.
Стягнуто з ОСОБА_1 судові витрати за проведення судових експертиз в сумі 225 грн. 36 коп.
ОСОБА_1 визнано винною та засуджено за те, що займаючи посаду голови садівничого товариства «Кристал», вона 12 та 21 травня 2008 року в приміщенні адміністративної будівлі товариства, розташованої в с. Вишневе Антацитівського району, отримала від гр.ОСОБА_2 хабара в сумі відповідно 7000 грн. та 3000 грн. за надання йому земельної ділянки на території товариства. Достовірно знаючи, що зазначені кошти отримані злочинним шляхом, вона незаконно обернула їх на свою користь та витратила їх на придбання комп'ютерної техніки й інші побутові потреби.
В апеляційному порядку справа не переглядалася.
У касаційному поданні прокурор просить вирок щодо ОСОБА_1 щодо засудження її за ч. 1 ст. 209 КК України скасувати, а справу закрити на підставі п. 2 ст. 6 КК України, посилаючись на те, що вона не вчиняла дій, зазначених у ст. 2 Закону України від 28 листопада 2002 року «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом».
Заслухавши доповідача, думку прокурора про обгрунтованість касаційного подання, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи цього подання, колегія суддів вважає, що касаційне подання підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України від 28 листопада 2002 року «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом», легалізація (відмивання) доходів є вчинення дій, визначених ст. 2 цього Закону, з метою надання правомірного вигляду володінню, користуванню або розпорядженню доходами або дій, спрямованих та приховування джерел походження таких доходів.
Статтею 2 вказаного вище Закону передбачено, що до легалізації (відмивання) доходів цим Законом відносяться дії, спрямовані на приховування чи маскування незаконного походження коштів або іншого майна чи володіння ними, прав на такі кошти або майно, джерела їх походження, місцезнаходження, переміщення, а так само набуття, володіння або використання коштів або іншого майна, за умови усвідомлення особою, що вони були доходами.
Оскільки ОСОБА_1 не вчинено дій, спрямованих на приховування або маскування злочинного походження грошових коштів, джерела їх походження, місцезнаходження, переміщення з метою надання їм законного статусу, то в її діях відсутній склад злочину, передбачений ч. 1 ст. 209 КК України. Тому вирок щодо засудження ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 209 КК України підлягає скасуванню, а справа - закриттю на підставі п. 2 ч. 1 ст. 6 КК України за відсутністю в її діях зазначеного складу злочину.
Покарання засудженій ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 368 КК України призначене відповідно до вимог ст. 65 КК України, а тому колегія суддів не вбачає підстав для зміни вироку в цій частині.
Разом із тим, рішення суду про конфіскацію майна, одержаного злочинним шляхом, підлягає виключенню із вироку у зв'язку із скасуванням його за ст. 209 КК України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 394-396 КПК України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А :
касаційне подання заступника прокурора Луганської області задовольнити.
Вирок Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 8 серпня 2008 року щодо ОСОБА_1 щодо засудження її за ч. 1 ст. 209 КК України скасувати, а справу закрити на підставі п. 2 ч. 1 ст. 6 КК України за відсутністю в її діях складу злочину.
Вважати ОСОБА_1 засудженою за ч. 1 ст. 368 КК України на 3 роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з управлінням та розпорядженням товарно-матеріальними цінностями строком на 2 роки.
На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_1 звільнити від відбування покарання з іспитовим строком 1 рік і на підставі ст. 76 КК України покласти на неї обов'язки не виїжджати на постійне місце проживання за межі України без дозволу органу кримінально-виконавчої системи та періодично повідомляти ці органи про зміну місця проживання і роботи.
Виключити з вироку рішення суду про призначення ОСОБА_1 покарання у виді конфіскації майна, одержаного злочинним шляхом.
С У Д Д І :
Міщенко С.М. Гриців М.І. Таран Т.С.