Справа №2-839-09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 серпня 2009 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:головуючого судді - Мороз Л.І. при секретарі - Колесник О.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Красний Лиман з участю представника позивача - ОСОБА_1, представника третьої особи - інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області ОСОБА_2, цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до територілаьної громади м.Красний Лиман в особі Виконкому Краснолиманської міської ради, третя особа - інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю у Донецькій області про визнання права власності на нерухоме майно, суд,-
В С Т А Н О В И В:
05 травня 2009 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання за ним права власності на нерухоме майно розташоване по вул.Переїзна, №52 м.Красний Лиман, Донецької області.
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з*явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі в якій вказав, що позовні вимоги позивача визнає повністю. Просить позов задовільнити.
Представник третьої особи ОСОБА_2 позовні вимоги визнав, не заперечує проти задоволення позову за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку під уже забудоване нерухоме майно.
Вислухавши пояснення учасників процесу, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають задоволенню по наступним підставам.
Судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу від 01.04.2007 року зареєстрованого Краснолиманською державною наторіальною конторою по реєстру №1319, позивач ОСОБА_3 придбав жилий будинок, розташований по вул.Переїзна, 52 м.Красний Лиман, Донецької області на земельній ділянці площею 0,1000 га (а.с.25). Рішенням Краснолиманської міської ради №5/24-1779 від 30.07.2008 року надано дозвіл позивачу ОСОБА_3 на розробку проекту по землеустрою відносно відводу земельної ділянки.
12.11.2008 року рішенням Краснолиманської міської ради №5/26-2147 затверджений проект по землеустрою відносно відводу земельних ділянок позивачу по вул.Переїзній 52 в м.Красний Лиман Донецької області.
Вищевказаним рішенням позивачу передані у власність: земельна ділянка (кадастровий номер 1413300000:07:002:1177) загальною площею 0,1000га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, та земельна ділянка (кадастровий номер 1423055400:01:000:1178), загальною площею 0,1214га для ведення особистого селянського господарства з земель жилої та громадської забудови Краснолиманської міської ради Донецької області.
15.12.2008 року позивачем ОСОБА_3 отримані державні акти на право власності на вказані земельні ділянки (а.с.7,8).
Згідно ст.373 ЦК України право власності на земельну ділянку поширюється на поверхневий (ґрунтовий) шар у межах цієї ділянки, на водні об'єкти, ліси, багаторічні насадження, які на ній знаходяться, а також на простір, що є над і під поверхнею ділянки, висотою та глибиною, які необхідні для зведення житлових, виробничих та інших будівель і споруд.
У відповідності до плану реконструкції жилого будинку та господарських будівель та споруд, позивачем здійснені деякі будівельні заходи, а саме: спроектована та побудована будівля придорожнього кафе "Колиба".
Однак, в зв'язку з структурою виділених земельних ділянок, будівлю кафе було зведено в межах земельної ділянки для будівлі та обслуговування жилого будинку та земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до ст.375 ЦК України власник земельної ділянки має право зводити на ній будівлі та споруди, здійснювати перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам.
Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно.
Окрім того право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм.
Ст.376 ЦК України передбачає, що житловий будинок, споруда інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані, або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу чи належного затвердженого дозволу, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Позивач здійснив будівлю кафе без належного дозволу та належного затвердженого проекту, на земельній ділянці, яка відведена йому для будівлі та обслуговування житлового будинку та земельній ділянки, відведеній для ведення особистого селянського господарства з земель житлової та громадської побудови Краснолиманської міської ради Донецької області, тобто здійснив самочине будівництво.
Згідно ч.3 ст.376 ЦК України право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути визнано за рішенням суду за особою, яка здійснила самочине будівництво, якщо власник (користувач) земельної ділянки не заперечує проти визнання право власності на нерухоме майно за особою, яка здійснила (здійснює) самочинне будівництво на його земельній ділянці, якщо це не порушує права інших осіб.
Відповідно до висновку будівельно - технічної експертизи, проведеною експертною установою, ліцензія якій видана інспекцією Державного архітектурно - будівельного контролю, будівля кафе по характеристикам будівельних конструкцій стану інжинерних комунікацій, внутрішнього та наружнього оздоблення готова до експлуатації та може використовуватися за призначенням (а.с.31-39).
Згідно висновку відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури м.Красний Лиман самовільно побудована у 2009 році будівля кафе розташована у межах власної земельної ділянки позивача ОСОБА_3 (державний акт серія ЯЖ 442953 від 15.12.2008 року та державний акт серії ЯЖ 442954 від 15.12.2008 року) не порушує архітектурно-будівельних, санітарних та протипожежних норм та правил (а.с.51).
Відповідно до акту обстеження від 25 червня 2009 року будівля кафе, що розташована в межах власної земельної ділянки ОСОБА_3 не порушує архітектурно-будівельних, протипожежних та санітарних норм та правил і може використовуватися за призначенням (а.с.52).
На підставі постанови за справою про адміністративне правопорушення позивачем сплачено штраф за самочинне будівництво в розмірі 170 гривень (а.с.26, 27).
На теперішній час позивач бажає оформити самочинне будівництво та одержави відповідні правовстановлюючі документи.
Відповідач ОСОБА_4 громада в особі виконкому Краснолиманської міської ради не заперечує проти визнання за позивачем права власності на новостворене нерухоме майно.
У відповідності до статті 41 Конституції України «кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю...», а право приватної власності набувається в порядку, визначеного законом».
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
У відповідності ст.316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Таким чином, визнання відповідачем пред*явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси інших осіб тому, суд вважає, що за позивачем ОСОБА_3 можливо визнати право власності на самочинну будівлю.
Керуючись ст.ст.316, 328, 375, 376 ЦК України, ст.ст.3, 4, 10, 11, 209, 214, 215 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_3 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_3 право власності на самочинну будівлю придорожнього кафе "Колиба", загальною площею 407,9 кв.м, яка розташована в межах належної на праві власності ОСОБА_3 земельної ділянки площею 0,1214 га, та площею 0,1000 га на підставі державних актів серії ЯЖ №442954, ЯЖ №442953 виданих Краснолиманською міською радою 15.12.2008 року, зареєстрованих в книзі записів реєстрацій державних актів за №010815500713, №010815500712, по вул.Переїздна в м.Красний Лиман Донецької області.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Донецької області через Краснолиманський міський суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня його проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст. 295 ЦПК України.
Головуючий суддя -