Судове рішення #57451582

доповідач 1 інстанції - ОСОБА_1

суддя-доповідач - ОСОБА_2



ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


УХВАЛА


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 травня 2010 року           справа №2а-13928/09/0570

приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26


Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді:          Шаптала Н.К.

суддів апеляційного суду:           Бадахової Т.П., Гаврищук Т.Г.

при секретарі судового засідання: Асєєвій Я.В.

з участю сторін: представника позивача ОСОБА_3, інші сторони або їх представники в судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені;

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2009 року Відкритому акціонерному товариству «Державний ощадний банк України» в особі філії Горлівського відділення № 2864 було відмовлено в задоволенні позову до Начальника державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області – старшого державного інспектору з енергетичного нагляду ОСОБА_4 про скасування постанови № Д-305 від 10.08.2009 року

Позивач з даною постановою не погодився та подав апеляційну скаргу в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, та скасувати постанови № Д-305 від 10.08.2009 року. При цьому, позивач посилався на те, що відповідачем порушено двохмісячний строк накладення адміністративного стягнення, який передбачено Кодексом України про адміністративні правопорушення, а також, вказував, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб’єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ та акта перевірки (протоколу) суб’єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж або Деренергонагляду», натомість в порушення чого, акт було складено однією посадовою особою.

Колегія суддів заслухавши доповідача, перевіривши матеріалами справи за апеляційною скаргою, вважає, що апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

До такого висновку колегія прийшла з огляду на наступне:

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

          Як було встановлено судом першої інстанції та як вбачається з матеріалів справи, Відкрите акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» є юридичною особою зареєстрованою Печерською районною у місті Києві державної адміністрації 31.12.1991р. за № 1 070 1.20 0000 01.6740 та включено до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій за № 00032129.

За результатами перевірки ВАТ «Державний ощадний банк України» в особі філії Горлівського відділення № 2864. проведеної у період з 17.03.2009р. по 18.03.2009р., Горлівським. відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області було складено акт № 02/19-0127 від 18.03.2009р. та надано припис № 02/19-0127 від 18.03.2009р.

Актом перевірки № 02/19-0127 від 18.03.2009р. встановлено не виконання вимог

припису від 28.08.08 р. ДГ 132 № у частині приведення в надійність електропостачання

Горлівського міського відділення № НОМЕР_1 «Державного ощадного банку України»

у відповідність з вимогами категорійності струмоприймачів: обладнати електроустановки

другим джерелом живлення та АВР.          

Відповідно до припису № 02/19-0127 від 18.03.2009р., позивач був зобов'язаний привести надійність електропостачання Горлівського міського відділення № НОМЕР_1 «Державного ощадного банку України» у відповідність з вимогами категорійності струмоприймачів: обладнати електроустановки другим джерелом живлення та АВР.

На підставі акту перевірки № 02/19-0127 від 18.03.2009р, постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області № Д 305 від 10.08.2009р. за порушення законодавства про електроенергетику (за невиконання припису Держенергонагляду ДГ 132 № 343 від 28.08.2008р.), до позивача було застосовано штраф у розмірі 10200 грн.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997р. № 575/97-ВР - державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надавати приписи: щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; давати: споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.

Статтею 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності», встановлено - невиконання приписів, розпоряджень та інших розпорядчих документів органу державного нагляду (контролю) тягне за собою застосування штрафних санкцій до суб'єкта господарювання згідно із законом.

Статтею 6 цього Закону встановлено, що підставами для здійснення позапланових заходів є: перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю);

Відповідно до п.8 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності», припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Пунктом 1 наведеної статті, орган державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю) має право: надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про основні засади державного нагляду(контролю) у сфері господарської діяльності» - невиконання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених під час здійснення заходу державного нагляду (контролю), тягне за собою застосування до суб'єкта господарювання штрафних санкцій у порядку, встановленому законом.

У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що спірна постанова про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику № Д-305 від 10.08.2009р. була винесена згідно до постанови Кабінету міністрів України від 21.07.1999р. № 1312 із змінами.

Відповідно до частини 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2008 року N 970 від 21 липня 1999р. № 1312, це положення визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарювання незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.

Частиною 2 зазначеної Постанови, встановлено, що штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Згідно до частини 7 Постанови КМУ від 21.07.1999р. № 1312 - рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами НКРЕ, та акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду.

Частиною 8 цієї постанови передбачено, що рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду.

Думка апелянту, що Держенергонагляд повинен приймати рішення про накладення штрафу разом з особами НКРЄ та Державною інспекцією з експлуатації електричних станцій та мереж – є помилковою, оскільки це є три різні організації, кожна з якої має свої повноваження та функції.

Частиною 10 Постанови КМУ від 21.07.1999р. № 1312, встановлено, що суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення.

Разом з тим, статтею 26 Закону України «Про електроенергетику», встановлено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» - за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судова колегія не приймає до уваги доводів апелянту, в частині недодержання двохмісячного терміну накладення адміністративного стягнення, передбаченого нормами Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки за норми ст. 188-20 КУпАП відповідальність за невиконання припису несуть громадяни та службові особи. Порядок застосування штрафних санкцій до суб’єктів господарської діяльності – передбачений Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312 із змінами, внесеними згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 970 від 05.11.2008 року.

За таких обставин, враховуючи наведені норми законів, колегія суддів приходить до висновку, апеляційна скарга позивача не ґрунтується на законі та не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

Керуючись ст.ст. 195, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 206 КАС України, колегія; –


У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії Горлівського відділення № 2864 – залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 27 жовтня 2009 року, якою Відкритому акціонерному товариству «Державний ощадний банк України» в особі філії Горлівського відділення № 2864 було відмовлено в задоволенні позову до Начальника державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області – старшого державного інспектору з енергетичного нагляду ОСОБА_4 про скасування постанови № Д-305 від 10.08.2009 року – залишити без змін.

Ухвала набуває чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом місяця з дня виготовлення повного тексту ухвали.


Колегія суддів:          




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація