УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2 жовтня 2008 року м. Львів
Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Львівсь
кої області у складі:
головуючого - Богонюка М. Я.,
суддів : Монастирецького Д.І., Федоришина А.В.
при секретарі - Борачок М. Б., з участю: ОСОБА_1., ОСОБА_2. , ОСОБА_3., ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. В. Стефаника на рішення Бродівського районного суду Львівської області від 2 липня 2008 року, -
встановила:
оскаржуваним рішенням позов прокурора Бродівського району Львівської області в інтересах соціально незахищеного ОСОБА_2. задоволено. Ухвалено про зобов'язання Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. В. Стефаника (далі - СК, сільськогосподарський кооператив) включити колишніх членів колгоспу ОСОБА_5та ОСОБА_6, померлих 7 квітня 1997 року і 19 липня 1999 року відповідно, в списки осіб, які мали право на майновий пай спілки власників селянських господарств ім. В. Стефаника.
Цим же рішенням визнано за ОСОБА_2. в порядку спадкування право власності в пайовому фонді майна названої спілки власників на майновий пай ОСОБА_5. в розмірі 1805 грн. та ОСОБА_6. в розмірі 390 грн.
Рішення оскаржив сільськогосподарський кооператив. Просить його скасувати і ухвалити нове рішення про відмову в позові. Покликається на те, що суд ухвалив рішення в порушення нормативно-правових актів, які врегульовують майнові питання, що виникають в процесі реформування аграрного сектора економіки, зокрема: не взяв до уваги, що колишні колгоспники ОСОБА_2не були включені до списку осіб, які мають право на майновий пай компетентною комісією, утвореною відповідно до чинного законодавства; це рішення комісії підтримали загальні збори власників майнових паїв, оскільки на момент утворення майнового фонду (01.03.2001 року) ОСОБА_2 були померлими.
Вважає рішення незаконним, так як відповідач не є належною стороною: рішення щодо тірава на майновий пай ОСОБА_2приймала комісія з врегулювання майнових відносин, а позов пред'явлено до сільськогосподарського кооперативу, який є орендарем, а не власником майнових паїв.
Крім цього, апелянт покликається на те, що суд ухвалив рішення з порушен
ням строку позовної давності, адже свідоцтва про право власності на майновий пай
Справа №22ц-2171 Головуючий у І інстанції - Тропак О.В.
Категорія - 45 Доповідач в апеляційній інстанції- Федоришин А.В.
2
господарства видавались в серпні 2001 року, а ОСОБА_2. з цього питання вперше звернувся 19 травня 2005 року.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників відповідача -ОСОБА_3. і ОСОБА_4. на підтримання апеляційної скарги, представника позивача -ОСОБА_1. та ОСОБА_2. на заперечення її обґрунтованості, перевіривши матеріали справи, межі і доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним і тому його слід залишити без зміни.
Із матеріалів справи випливає, і суд вірно встановив, що 01.03.2001 року був утворений пайовий фонд Спілки власників селянських господарств ім. Стефаника (далі - СВСГ), правонаступником якого є сільськогосподарський виробничий кооператив ім. Стефаника (далі - СВК). На час складення списків власників паїв СВСГ до нього не були включеніОСОБА_5та ОСОБА_6. у зв'язку з їх смертю (07.04.1997 року і 19.07.1999 року відповідно).
Крім цього, судом вірно встановлено, щоОСОБА_5та ОСОБА_6. тривалий час працювали в колективному господарстві, правонаступником якого була СВСГ, і відповідно до ст. ст. 7, 9 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство», постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2001 року №177 «Про врегулюання питань щодо забезпечення захисту майнових прав селян у процесі реформування аграрного сектору економіки» вони мали право на майно господарства, а відтак - і на майновий пай в його майновому фонді, розмір якого мав визначатись відповідно до їх трудового внеску.
Згідно чинного законодавства, зокрема ч. 2 ст. 9 Закону України «Про колективне сільськогосподарське підприємство», майновий пай може успадковуватись.
Так як ОСОБА_2. є спадкоємцем померлих ОСОБА_5. та ОСОБА_6, котрі безпідставно не були включені до списку на отримання майнових паїв, то його право на успадкування паїв є порушеним.
Доводи апеляційної скарги щодо пропуску прокурором строку позовної давності із зверненням до суду не відповідають чинному законодавству, не спростовують правильність ухваленого судом рішення і в цій частині.
На підставі наведеного, керуючись ст. 303, п. 1 ч. 1 ст. 307, ст. ст. 308, 313 -315 ЦПК України колегія суддів, -
ухвалила:
апеляційну скаргу Сільськогосподарського виробничого кооперативу ім. В. Стефаника - відхилити.
Рішення Бродівського районного суду Львівської області від 2 липня 2008 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.