АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_________________________________________________________________
Провадження ЛЬ 22ц/2090/6456/2012 р. Головуючий 1 -інстанції - ОСОБА_1
Справа № 2/2008/370 Доповідач - Борова С.А.
Категорія - право власності --------
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2012 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі:
Головуючого - Борової С.А. суддів - Пшенічної Л.В.,
- ОСОБА_2,
за участю секретаря - Бабака О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою Харківського міжрайонного природоохоронного прокурора на ухвалу Вовчанського районного суду Харківської області від 27 липня 2012 року по цивільній справі за позовом Харківського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Державного підприємства «Вовчанське лісове господарство» до Вовчанської районного державної адміністрації Харківської області, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, третя особа - Управління Держкомзему у Вовчанському районі Харківської області про визнання незаконним та скасування розпорядження Вовчанської районної державної адміністрації, визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки, скасування записів про їх державну реєстрацію, визнання недійсними договорів купівлі-продажу земель та повернення земель у державну власність,-
встановила:
В липні 2012 року Харківський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до суду із зазначеним позовом.
Ухвалою Вовчанського районного суду Харківської області від 27 липня 2012 року відмолено у відкритті провадження у справі.
В апеляційній скарзі Харківський міжрайонний природоохоронний прокурор просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
В обгрунтування апеляційної скарги, посилається на те, що справи за участю державних органів, що виникають з правовідносин, у яких державні органи та органи місцевого самоврядування реалізують повноваження власника землі, а також в інших спорах, які виникають із земельних відносин приватноправового характеру, за відповідності складу сторін за ст. 1 ЦПК України підвідомчі цивільним судам.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції прийняв судове рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, тому воно підлягає скасуванню.
До такого висновку судова колегія прийшла виходячи з наступного:
За змістом ст. 15 ЦК України, ст. З ЦПК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Як правило , особа, право якої порушено, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Спосіб захисту порушеного права найчастіше визначається спеціальним законом, який регламентує конкретні правовідносини.
Ст. 16 ЦК України вказує на те, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу та містить перелікспособу захисту таких прав. Також зазначено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Позовні вимоги прокурора стосуються поновлення порушеного права держави в особі ДП «Вовчанське лісове господарство» шляхом визнання незаконним та скасування розпорядження Вовчанської районної державної адміністрації, визнання недійсним державних актів, скасування їх державної реєстрації, визнання договорів купівлі- продажу недійсними, та повернення земельних ділянок у державну власність.
У даному випадку Вовчанська районна державна адміністрація виступає не як суб’єкт владних повноважень, а як орган, що реалізує права територіальної громади та українського народу в цілому, як власника землі, оскільки земля та земельні ділянки є об’єктами цивільних правовідносин, а держава та територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав власників земельних ділянок.
Ст.2 ч.І , . 1 ст. 17 КАС України врегульовані правовідносини, які випливають у зв’язку зі здійсненням суб’єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також з публічним формуванням суб’єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Зазначених вимог закону суд першої інстанції не врахував та вирішив питання з порушенням норм процесуального права. Відповідно до ст.. 311 ЦПК України, судова колегія скасовує ухвалу суду першої інстанції та передає справу на розгляд суду зі стадії відкриття провадження у справі. .
Керуючись ст.. 303, 304, 307, 311,313, 314,315. 317, 319 ЦПК України, судова колегія,-
ухвалила:
Апеляційну скаргу Харківського міжрайонного природоохоронного прокурора задовольнити.
Ухвалу Вовчанського районного суду Харківської області від 27 липня 2012 року скасувати.
Справу направити до суду першої інстанції для розгляду зі стадії відкриття провадження у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, оскарженню не підлягає.
Головуючий-
Судді -