Справа № 2 – 1317/09
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 липня 2009 року м.Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської обл. в складі
головуючого – судді Логвинюк І. М.,
при секретарі Щесюк Н.Й.,
з участю позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в м. Ковелі
Волинської цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зеленської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку успадкування,
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Зеленської сільської ради Ковельського району Волинської області про визнання права власності на нерухоме майно в порядку успадкування, а саме: на садибний житловий будинок, що знаходиться по АДРЕСА_1 у с. Зеленій Ковельського р-ну Волинської обл., мотивуючи тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 р. помер його батько – ОСОБА_2 та після його смерті відкрилась спадщина у вигляді спірного нерухомого майна. Заповіт від імені спадкодавця не посвідчувався. Спадкоємцем першої черги є позивач, так інший син спадкодавця, а рідний брат позивача – ОСОБА_3 , який спадкоємців не мав, також помер ІНФОРМАЦІЯ_2 р.. На час смерті батька позивач був зареєстрований та проживав з ним за однією адресою, а тому у встановленому законом порядку прийняв спадщину. Батьком будь-яких правовстановлюючих документів на дане домоволодіння за життя виготовлено не було, але по даних погосподарських книг по с. Зелена, він значився головою даного двору та власником домогосподарства. В даний час через цю обставину позивачеві утруднено отримати у нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину. Просить позов задовольнити.
Позивач в попередньому судовому засіданні позов підтримав, обгрунтувавши його вищенаведеними доводами, просить позов задовольнити.
Представник відповідача в попереднє судове засідання не з”явився, хоча відповідач належно повідомлений, подав суду заяви про розгляд справи у відсутності його представника, у якій зазначив про повне визнання позову.
На думку суду, розгляд справи у попередньому судовому засіданні у порядку, визначеному ст. 174 ЦПК України можливий за відсутності представника відповідача.
Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази у справі, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підставні та підлягають до повного задоволення.
Та обставина, що позивач є сином ОСОБА_2 , стверджується копією свідоцтва про народження, виданого ІНФОРМАЦІЯ_3 р. міськЗАГСом м. Атбасара за актовим записом № НОМЕР_1 .
Копіями свідоцтв про смерть: серії НОМЕР_2 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_4 р., та серії НОМЕР_3 , виданого ІНФОРМАЦІЯ_5 р. Зеленською сільською радою Ковельського р-ну Волинської обл., стверджується та обставина, що батько позивача – ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 р., а брат позивача – ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 р. у с. Зеленій Ковельського р-ну Волинської обл..
Як стверджується копією рішення виконавчого комітету Зеленської сільської ради Ковельського району Волинської обл. № 17/1 від 31.12.93 р., спадкодавцеві ОСОБА_2 було передано у приватну власність земельну ділянку площею 0,19 га у с. Зеленій Ковельського р-ну для будівництва та обслуговування житлового будинку. Як пояснив у судовому засіданні позивач, саме на даній приватизованій земельній ділянці і розташоване спірне нерухоме майно.
Та обставина, що позивач у встановленому законом порядку, відповідно до положень ст. 549 ЦК України (1963 р.), що діяла на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , прийняв спадщину, стверджується як оглянутим у судовому засіданні паспортом позивача, так і довідкою № 668 від 07.07.09 р., виданою Зеленською сільською радою Ковельського р-ну Волинської обл., з якої слідує, що згідно запису у погосподарській книзі № 2 по с. Зелена Ковельського р-ну Волинської обл. за 2001-2005 р.р. рахувалось господарство № 140, головою якого був ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 р. , та крім позивача та брата позивача - сина спадкодавця – ОСОБА_3 , який помер у ІНФОРМАЦІЯ_2 р., у даному будинку на час відкриття спадщини був прописаний позивач, ніхто інший у даному будинку прописаним не значився.
Як зазначено у довідках № 221 від 20.07.09 р., № 723 від 29.07.09 р., виданих відповідачем, спірне домоволодіння, що складається з житлового будинку з прибудовою та сарая – літньої кухні, убиральні, колонки, огорожі, належало спадкодавцю до дня його смерті, та в даний час воно придатне для експлуатації. Ця ж обставина стверджується і копією технічного паспорта на об”єкт нерухомого майна, розташованого по АДРЕСА_1 у с. Зеленій Ковельського р-ну Волинської обл., виданого КП “Волинське обласне бюро технічної інвентаризації” 29.05.09 р.
Відповідно до змісту ст. 1223 ЦК України (2004 р.), позивач має право на спадкування за законом.
За змістом ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за законом має право прийняти спадщину та незалежно від часу її прийняття вона належить спадкоємцеві з часу її відкриття.
Відповідно до ст. 549 ЦК України (1963 р.), що діяла на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Відповідно до ст. 328, 331 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, з правочинів.
Згідно із ст. 392 ЦК України, власник майна може пред’явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
На думку суду, в судовому засіданні достовірно встановлено, що позивачем, як спадкоємцем першої черги за законом, прийнято у встановленому законом порядку спадщину у вигляді спірного майно після смерті його батька – ОСОБА_2 . А тому за ним слід визнати право власності на дане майно в порядку успадкування.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10,11, 213-218 ЦПК України, ст.ст.328,
331, 392, 1268 ЦК України, ст. 549 ЦК України (1963 р), суд
в и р і ш и в:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на жиитловий будинок з надвірними господарськими будівлями та спорудами, що розташований по АДРЕСА_1 у с. Зелена Ковельського р-ну Волинської обл., в порядку успадкування після смерті його батька – ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 р. у с. Зеленій Ковельського р-ну Волинської обл.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської обл. через Ковельський міськрайсуд Волинської обл. у слідуючому порядку: заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення, а апеляційну скаргу - протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
ГОЛОВУЮЧИЙ: