Суддя-доповідач Василенко Л.А.
Головуючий І інстанції - суддя Чиркін С.М.
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
Іменем України
4 серпня 2009 року Справа № 2а-19085/09/1270
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Василенко Л.А.,
суддів: Ханової Р.Ф., Старосуда М.І.,
при секретареві Чуріковій Я.О.,
розглянула апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Троїцькому районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 року у справі № НОМЕР_1 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Троїцькому районі Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії, і
В С Т А Н О В И Л А :
ІНФОРМАЦІЯ_2р. ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Троїцькому районі Луганської області, в якому просила зобов'язати відповідача нарахувати на її користь недоплачену їй як дитині війни щомісячну державну соціальну допомогу з 01.01.2006р. до 31.12.2007р. у сумі 2733,3 грн., з 01.01.2008р. до 31.10.2008р. в сумі 959,4 грн. та в подальшому виплачувати їй щомісячну соціальну допомогу у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 року. позовні вимоги задоволені частково: визнана неправомірною бездіяльність відповідача з не нарахуваня і невиплати позивачеві підвищення до пенсії як дитині війни, з 09.07.2007р. до 31.12.2007р. в сумі 710,91 грн. та з 22.05.2008. до 31.12.2008р. в сумі 715,23 грн.; стягнуто з Держбюджету України на користь позивача судовий збір у сумі 1,7 грн. в задоволенні інших вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду в частині задоволених позовних вимог, відповідач подав апеляційну скаргу, яку обґрунтовує неправильним застосуванням судом норм матеріального права і просить постанову суду скасувати та постановити нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю, оскільки у 2007 році законом не було врегульовано порядку обчислення та виплати підвищення до пенсії, ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не може застосовуватися при обчисленні підвищення до пенсії. Окрім того фінансування виплат, згідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», проводиться з Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду сповіщені належним чином.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач має статус дитини війни.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу задовольнити частково, а постанову суду скасувати з наступних підстав.
Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач відноситься до соціальної групи “Дитина війни” відповідно до вимог ст. 1 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, що підтверджується копією паспорта громадянина України (а.с.5), копією пенсійного посвідчення (а. с. 9).
Судом першої інстанції допущено порушення норм процесуального права, які привели до частково неправильного вирішення справи, внаслідок чого колегія суддів, враховуючи друге речення ч. 1 ст. 195 КАС України виходить за межі доводів апеляційної скарги.
Згідно листа відповідача № НОМЕР_2 від 11.06.2009р. (а. с. 32), листа № НОМЕР_3 від 24.07.09 (а. с. 380, листа № НОМЕР_4 від 23.07.2009р. (а. с. 39) позивач має статус подружжя померлого учасника війни та отримує надбавку до пенсії за вищезазначеним статусом, згідно с Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Правовий статус дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Частиною 2 Прикінцевих положень Закону України «Про соціальний захист дітей війни» встановлено, що особам, які мають право на пільги відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пільги надаються за їх вибором згідно з одним із зазначених законів.
Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки встановленої для учасників війни.
Ветеранам війни, які мають право на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.
Таким чином, позивач не має права одночасно отримувати підвищення до пенсії відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та надбавку до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги не врахував того, що позивач має статус дружини померлого учасника війни і отримує підвищення до пенсії згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що призвело до неправильного вирішення судом першої інстанції справи.
Таким чином, судом першої інстанції допущені порушення норм матеріального права, які привели до неправильного вирішення справи, тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової, в задоволенню позову необхідно відмовити, але з інших підстав, ніж в доводах апеляційної скарги.
Керуючись ст. 195, ст. 196, п.3 ч.1 ст. 198, ст. 202 ч. 1 п. 4, ст. 205 ч.2, ст. 207, ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Троїцькому районі Луганської області задовольнити частково.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від ІНФОРМАЦІЯ_1 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Троїцькому районі Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії скасувати.
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Троїцькому районі Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії відмовити в повному обсязі.
Постанова суду апеляційної інстанції постановлена в повному обсязі 4 серпня 2009 року і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Л.А. Василенко
Судді: Р.Ф. Ханова
М.І. Старосуд