Справа № 2-а-168/09
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2009 року
Липовецький районний суд Вінницької області
в складі : головуючого - судді МОЧУЛЬСЬКОЇ Л.Т.,
при секретарі Белінській С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Липовець адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ У ЛИПОВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ ПРО ВИЗНАННЯ ПРОТИПРАВНОЮ ВІДМОВУ ЩОДО ПЕРЕРАХУНКУ ПЕНСІЇ ТА ЗОБОВ”ЯЗАННЯ ВІДПОВІДАЧА ВЧИНИТИ ПЕВНІ ДІЇ,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду із даною позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України у Липовецькому районі Вінницької області, в якій просив визнати протиправною відмову щодо перерахунку пенсії та зобов”язати відповідача починаючи з 22.05.08 року перерахувати та встановити мінімальний розмір його державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посилаючись на те, що він є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, маючи статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по 2 групі інвалідності, категорія 1, та згідно зі ст. ст.. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» він має право на щомісячну додаткову пенсію у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком та на державну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.
Незважаючи на це, відповідачем, з посиланням на Державний Бюджет України на 2008 рік, яким не передбачена виплата таких коштів, зазначені державна та щомісячна додаткова пенсії після винесення 22.05.08 року Конституційним Судом України свого рішення про визнання неконституційними змін щодо зменшення розміру зазначених виплат, внесених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», - перераховані не були і виплачувались у значно менших від гарантованих державою розмірах.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали свої позовні вимоги та просили суд перерахувати та встановити ОСОБА_1 мінімальний розмір державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зіславшись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1, так як Управління Пенсійного фонду України у Липовецькому районі здійснювало проведення виплат, передбачених ст.. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в межах фінансування, передбаченого Державним Бюджетом України на 2008 рік, де були відсутні кошти в обсязі, зазначеному даним законом, для здійснення виплат особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши інші докази та давши їм оцінку в сукупності, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-Х11 від 28 лютого 1991 року, встановлює основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров»я, створює єдиний порядок соціального захисту потерпілого населення.
Стаття 9 вказаного Закону визначає, що особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи є учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС – громадяни, які брали безпосередню учать у ліквідації аварії та її наслідків. Згідно із ст.. 14 Закону, для встановлення пільг і компенсацій визначається, серед інших категорій, категорія 1 осіб, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи, - це інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (ст. ст. 10, 11, ч.3 ст. 12), щодо яких встановлено причинний зв»язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою; хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу. А статтею 65 закріплено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Так, ОСОБА_1 05.05.1999 року було видано посвідчення категорії 1 серії А № 099274 особи, яка постраждала, внаслідок Чорнобильської катастрофи, а також 25 квітня 2002 року вкладку № 082327 до посвідчення як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЄС, що підтверджує вказаний статус позивача та дає йому право на користування компенсаціями та пільгами, відповідно до Закону.
В силу ст.. 49 розділу 8 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4 встановлюються пенсії у вигляді: а) державної пенсії, б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 встановлено категорію 1 осіб, які постраждали, внаслідок Чорнобильської катастрофи, та він є інвалідом 11 групи ЧАЕС (довідка Липовецької центральної районної лікарні Вінницької області від 22.05.09 року), пенсії йому призначаються на підставі ст. ст. 50, 54 зазначеного вище Закону.
Так, згідно із ст. 50, особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю у розмірах: інвалідам 11 групи – 20 процентів прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність. Розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначається на момент виплати додаткової пенсії згідно із Законом про Державний бюджет України і не може коригуватися іншими нормативно-правовими актами. ( Текст статті із змінами, внесеними згідно із Законами № 2532-Х11 від 01.07.92 року, № 230/96-ВР від 06.06.96 року; в редакції Закону № 107-V1 від 28.12.2007 року – зміну визнано неконституційною згідно з рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.)
Стаття 54 ч. 3 Закону говорить, що розміри державної пенсії, особам, віднесеним до категорії 1, для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році по другій групі інвалідності, - не можуть бути нижчими від 200 процентів прожиткового мінімуму, для осіб, які втратили працездатність (ч.3 ст. 45 із змінами, внесеними згідно із Законом № 3108-V1 від 17.11.2005 року; в редакції Закону № 107-V1 від 28.12.2007 року – зміну визнано неконституційною згідно з рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.)
Тобто, пунктом 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107 від 28.12.2007 року, поміж інших статей, в статті 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» були внесені вказані зміни, що стосувались розміру пенсій.
Однак, Конституційний Суд України своїм рішенням № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу 2, пункту 3 розділу 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу 1, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ( справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України ), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення пункту 28 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» ,яким внесено зміни до ряду статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» У даному рішенні також вказано, що положення, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв’язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
У статті 22 Конституції України закріпено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження обсягу та змісту існуючих прав та свобод.
А у відповідності з ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня постановлення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Як встановлено судом, з 01.01.2008 року позивачу виплачувався мінімальний розмір пенсії як інваліду 2 групи, щодо якого встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, що становить 200 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність – 498 грн.*200% = 996 грн. Крім цього, як вказано в довідці, виданій начальником Управління пенсійного фонду України у Липовецькому районі Вінницької області, 04/10 від 17.02.09 року, розмір додаткової пенсії ОСОБА_1 як особі, віднесеній до 1 категорії становив 20 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, тобто 498 грн.*20% = 99,60 грн.
Враховуючи зазначені обставини, у зв”язку з визнанням неконституційними положень закону, згідно якого виплата державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров»ю, навіть з дня ухвалення Конституційним Судом України свого рішення, провадилась у розмірі, встановленому положеннями, які вже втратили чинність, - суд вважає, що зазначені пенсії підлягають перерахунку відповідачем з 22.05.2008 року та встановленню у розмірі закріпленому Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, оскільки тексти статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону № 107-V1 від 28.12.2007 року - визнано неконституційними згідно з рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року, маємо застосовувати для визначення розміру пенсій текст даних статей у попередній редакції. Попередньою редакцією статей 50, 54 Закону щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров»ю, особам, віднесеним до категорії 1 інвалідам 11 групи, призначається у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, а розмір державної пенсії , особам, віднесеним до категорії 1 для інвалідів, щодо яких встановлено зв»язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по 11 групі інвалідності – 8 мінімальних пенсій за віком .
Як вбачається із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. А ст..63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» закріплює, що фінансування витрат, пов»язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету (текст статті в редакції Закону № 2532 від 01.07.92 року). Тому, суд не приймає посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування в обсязі, передбаченому Законом України для призначення та виплати таких пенсій, з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату пенсій, відповідно до вимог ч. 2 ст. 3 Конституції України, за якою права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження та забезпечення прав і свобод є головним її обов»язком.
Для здійснення перерахунку з 22.05.08 року розміру державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії ОСОБА_1 судом встановлено наступне :
- розмір пенсій, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» розраховується в мінімальних пенсіях за віком;
- мінімальна пенсія за віком, відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003 року встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;
- відповідно до ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України » прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 01 січня – 470 грн., з 01 квітня – 481 грн., з 01 липня – 482 грн., з 01 жовтня – 489 грн.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, починаючи з 22.05.2008 року (дня ухвалення рішення Конституційним Судом України) при призначенні та нарахуванні пенсій позивачеві, як особі, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи (категорія 1, інвалід 11 групи) слід було перераховувати до виплати:
А) державну пенсію як особі, віднесеній до категорії 1 по 11 групі інвалідності , у розмірі : з 22.05.08 року по 01.07.08 року – 3848 грн. щомісячно ( 481 грн.* 8), з 01.07.08 року по 01.10.08 року – 3856 грн. щомісячно ( 482 грн.* 8), з 01.10.08 року по 01.01.09 року – 3912 грн. щомісячно ( 489 грн.* 8);
Б) щомісячну додаткову пенсію як особі, віднесеній до категорії 1, за шкоду, заподіяну здоров”ю по 11 групі інвалідності, у розмірі : з 22.05.08 року по 01.07.08 року – 360,75 грн. щомісячно (481 грн. * 75%), з 01.07.08 року по 01.10.08 року – 361,5 грн. щомісячно (482 грн. *75%) , з 01.10.08 по 01.01.09 року – 366,75 грн. щомісячно (489 грн.* 75%).
Тобто, розмір пенсій ОСОБА_1 має бути перерахований та встановлений, враховуючи вищевикладені розрахунки.
На підставі ст.ст. 3 ч.2, 19 ч.2, 22, 64, 152 ч.2 Конституції України, ст.ст. 9,14, 49, 50, 54, 63, 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст.4, 6, 99, 102, 104, 105, 106, 159, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ У ЛИПОВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ щодо перерахунку державної пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров”ю ОСОБА_1 як особі, яка постраждала від Чорнобильської катастрофи ( категорія 1, інвалід 11 групи).
Зобов”язати УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ У ЛИПОВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ перерахувати на користь ОСОБА_1 державну пенсію як особі, віднесеній до категорії 1 по 11 групі інвалідності, у розмірі : з 22.05.08 року по 01.07.08 року – 3848 грн., з 01.07.08 року по 01.10.08 року – 3856 грн., з 01.10.08 року по 01.01.09 року – 3912 грн.; а також щомісячну додаткову пенсію як особі, віднесеній до категорії 1 по 11 групі інвалідності, за шкоду, заподіяну здоров”ю, у розмірі : з 22.05.08 року по 01.07.08 року – 360,75 грн., з 01.07.08 року по 01.10.08 року – 361,5 грн., з 01.10.08 по 01.01.09 року – 366,75 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів. Після закінчення цього строку, постанова набирає законної сили, якщо не буде подано заяви про апеляційне оскарження.
Суддя: Л.Т.МОЧУЛЬСЬКА